Повна версія

Головна arrow Соціологія arrow Технології соціально-педагогічної роботи з сім’ями

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Моніторинг

Враховуючи складність проблем, які переживає сучасна сім'я, постійну зміну її структури та характеристик, в даний час необхідно, крім діагностичних процедур, здійснювати соціально-педагогічний моніторинг сім'ї.

Моніторинг - регулярне, періодичне дослідження одного і того ж об'єкта (явища, процесу), що здійснюється за єдиною методикою [50]. Таке дослідження дозволяє простежити динаміку розвитку об'єкта (явища, процесу).

Соціально-педагогічний моніторинг сім'ї - це система періодичного збору, узагальнення та аналізу соціально-педагогічної інформації про процеси, що протікають в сім'ї та прийняття стратегічних і тактичних рішень [52, с. 158].

Суть соціально-педагогічного моніторингу сім'ї полягає в комплексному використанні всіх даних про процеси і події сімейного життя, що носять природний характер (інформація, яку надають самі члени сім'ї, спостереження, твори та малюнки дітей про сім'ю) та ті, що отримані в ході спеціально організованого дослідження (опитування, анкетування, метод експертних оцінок, біографічний метод та ін.).

Для проведення соціально-педагогічного моніторингу важливим є наскільки соціальний педагог здатний систематизувати зібраний матеріал. Крім цього, йому необхідно брати до уваги підсистеми, що існують в середині сім'ї, відносини, які складаються між індивідами та підсистемами.

Шлюбна підсистема (чоловік-дружина) соціальному педагогу важливо бачити особливості взаємовідносин між чоловіком та дружиною в сім'ї, здатність подружжя оцінювати і підтримувати один одного. Ця підсистема дає змогу визначити мікроклімат сім'ї та сприяє виробленню у дитини в майбутньому особистісних статево рольових взаємовідносин.

Батьківська підсистема (мати-батько). Соціальний педагог концентрує увагу на взаємодії сімейної пари в якості батьків дитини, норми взаємовідносин, стилі батьківського виховання, виховний потенціал сім'ї. Соціальний педагог може визначити помилки, що допускають батьки у виховані, суперечності, що виникають у батьків щодо виховання дітей та інше.

Підсистема "брати-сестри". Соціальний педагог концентрує свою увагу на відносинах між дітьми, особливостях виконання соціальних ролей кожною дитиною, на розподілі обов'язків між дітьми.

Підсистема "батьки-діти". Соціальний педагог прагне визначати специфічні ознаки взаємодії між батьками та дітьми, межі влади, свободи та відповідальності, що стали нормою в сім'ї.

При соціально-педагогічному моніторингу важливо, крім сімейних підсистем, враховувати роль родичів, які можуть не проживати з сім'єю (бабуся, дідусь, тітка та ін.), або осіб, які не є родичами, але мають суттєвий вплив на сім'ю та окремих її членів.

 
<<   ЗМІСТ   >>