Повна версія

Головна arrow Соціологія arrow Технології соціально-педагогічної роботи з сім’ями

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Напрями та форми соціальної роботи з сім'ями, які опинилися у складних життєвих обставинах

Напрями та форми соціальної роботи з сім'ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, залежать від налаштованості членів родини на вирішення проблем життєзабезпечення сім'ї, наявності внутрішніх і зовнішніх ресурсів сім'ї у їхньому вирішенні. Можна окреслити два алгоритми роботи з сім'ями, які потребують соціальної підтримки:

 • 1) сім'ї, які налаштовані на розв'язання проблем (благополучна сім'я, сім'я соціального ризику), як правило, самостійно звертаються за допомогою і потребують консультаційної та інформаційної допомоги щодо вирішення окремих проблем, які сім'я не може вирішити самостійно;
 • 2) сім'ї, які не визнають наявності проблем, або не вбачають за необхідне їх розв'язувати (неблагополучні сім'ї, асоціальні сім'ї, "пасивні" сім'ї), інформація про такі сім'ї надходить від організацій або осіб, потребують комплексного вирішення проблем.

Залежно від життєвих обставин і потреб соціальна робота з сім'ями з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, поділяються на такі напрями:

 • 1) консультування за зверненням;
 • 2) екстрені дії, спрямовані на забезпечення безпеки дитини (термінова соціальна допомога, надання притулку, негайне вилучення з родини дітей, що зазнають жорстокого ставлення, перебувають у небезпеці чи залишені без піклування батьків);
 • 3) допомога у розв'язанні проблем, які сім'я не в змозі подолати самостійно;
 • 4) діяльність, спрямована на підтримку стабільності родин з дітьми, які мають певні ризики (відсутність одного з батьків, багатодітність, малозабезпеченість), або хтось із членів сім'ї має ризики (алкоголізм, наркоманія, ВІЛ- інфекція, безробіття та ін.)

Результати соціальної роботи з сім'єю залежать від спрямованості соціальних послуг:

 • 1. У результаті консультативної послуги представник сім'ї отримує конкретні поради відносно шляхів подолання неблагополуччя, одержує вичерпну інформацію про можливі шляхи вирішення проблем його сім'ї, координати установ і осіб, до яких він може звернутися. Консультування може стати початком соціального супроводу чи кризового втручання, у такому випадку результати будуть відповідати цим напрямкам надання послуг.
 • 2. При здійсненні екстрених дій, спрямованих на забезпечення безпеки дитини в сім'ї, результатом надання соціальної послуги є те, що дитині більш не загрожує небезпека, їй надається термінова допомога, притулок та ін. Ці дії є лише першим кроком до наступного розв'язання проблем дитини в конкретної сім'ї і сім'ї в цілому.
 • 3. Допомога у вирішенні проблем, які сім'я не може подолати самостійно, здійснюється, як правило, шляхом соціального супроводу чи кризового втручання. Вони відрізняються тривалістю надання послуг. Кризове втручання триває декілька місяців, соціальний супровід - не обмежений строками. Результатом соціального супроводу є виокремлення головної проблеми сім'ї; набуття членами сім'ї необхідних навичок і вмінь для її вирішення, поступове розв'язання головної проблеми і проблем, які виникли внаслідок її існування. Результатом кризового втручання є вихід сім'ї або окремих її членів з кризи.
 • 4. Результатом соціальних послуг, що спрямовані на підтримку стабільності родин з дітьми, які мають певні ризики, є набуття членами сімей знань, навичок та вмінь щодо попередження виникнення криз і пом'якшення їхніх наслідків. Це дає можливість родині самостійно подолати проблеми, які виникають чи можуть виникнути в сім'ї.
 
<<   ЗМІСТ   >>