Повна версія

Головна arrow Екологія arrow Методи вимірювання параметрів навколишнього середовища

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

ВИМІРЮВАННЯ ОПАДІВ

Вимірювання параметрів опадів

Опадомір – прилад для збирання та вимірювання рідких опадів протягом певного проміжку часу (наприклад, кількість опадів у мм протягом 24 год).

Дісдрометр – інструмент, що застосовується для вимірювання розподілу дощових краплин за розмірами та швидкості їх падіння.

Стандартний опадомір

Стандартний опадомір складається з колектора, лійки та ємності (рис. 8.1). Колектор має циліндричну форму; площа отвору його становить близько 400 см2, а висота – 50 см. Дощ з колектора надходить через лійку в поліетиленову градуйовану ємність. Процедура вимірювання передбачає розрахунок висоти (у мм) води в ємності. Вся система кріпиться до бетонного блока. Інформація передається за допомогою провідникового або радіозв'язку.

Стандартний опадомір

Рис. 8.1. Стандартний опадомір

Перевагами стандартного опадоміра є простота конструкції, невисока вартість, легкість в експлуатації. До недоліків належить вплив вітру на кількість води, що захоплюється опадоміром.

Нахилені черпаки

Прилади цього типу використовуються на автоматизованих станціях за спостереженням погоди. Вони складаються з двох черпаків трикутної форми, з'єднаних з одного боку. Вся конструкція може обертатися навколо горизонтальної осі (рис.8.2). Під час дощу один із черпаків заповнюється водою та перекидається; з цього моменту починає заповнюватися другий черпак. Невеликий магніт виконує функції контакту, що замикає електричний ланцюг. Кількість опадів відповідає кількості замикань ланцюга, тоді як час між двома замиканнями дає можливість оцінити інтенсивність дощу. Точність вимірювань становить 2 %-5 %.

Вимірювання опадів за допомогою нахилених черпаків

Рис. 8.2. Вимірювання опадів за допомогою нахилених черпаків

Перевагами цього типу опадоміра є простота конструкцій легкість в експлуатації та обслуговуванні. Мінімальний очікуваний термін експлуатації становить 15 років без втрати функціонування. До недоліків нахилених черпаків належить переповнення їх водою при значній кількості опадів (особливо під час злив та снігопадів).

Сифонний опадомір

Сифонний опадомір являє собою циліндричний резервуар, обладнаний поплавком, з'єднаний з пером самозаписувача (рис. 8.3). Прилад також містить сифон – трубку у формі перевернутої букви U, яка примушує воду текти вгору, над поверхнею резервуара. За допомогою сифона резервуар звільнюється від води, коли кількість її сягає певного рівня, і перо самозаписувача повертається в початковий стан.

Сифонний опадомір

Рис. 8.3. Сифонний опадомір

Коли дощ надходить у резервуар, рівень дощової води збільшується в камері, поплавок піднімається і перо, що пов'язане з поплавком, відзначає на барабані рівень води. Як тільки поплавок досягає верхньої частини камери (що відповідає верхньому положенню сифона А), вода покидає камеру і поплавок повертається у вихідне положення. Коли вода досягає нижнього положення В, сифон припиняє свою дію. Процес запису опадів триває від 24 год до 7 діб.

Перевагами сифонного опадоміра є його надійність та висока точність вимірювань (±1-3 %). Опадоміри цього типу можуть бути використані для автоматизованих вимірювань. До недоліків належать нерівномірний сифонний процес під час втрати води, а також необхідність калібрування.

 
<<   ЗМІСТ   >>