Повна версія

Головна arrow Соціологія arrow Що варто знати про соціологію та соціальні дослідження?

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ

Післямова

Коли автор планувала цю книгу, вона уявляла її дещо інакшою за наповненням. Наприклад, вибірці думала присвятити лише один невеличкий підрозділ із рекомендацією полишити її формування фаховим дослідникам. Однак численні запитання від громадських організацій про репрезентативні вибірки, непорозуміння довкола публікацій про репрезентативні опитування та деякі випадки профанації таких опитувань спонукали приділити вибіркам значну частину книги – майже половину того обсягу, який було спершу заплановано для всього (!) видання. Також на початку роботи над виданням зовсім не було очевидним, що наріжною проблемою є труднощі в конкретизації мети дослідження, які, своєю чергою, породжують низку інших викликів. Отже, неабиякою мірою книжка є саме такою, а не інакшою завдяки порадам і запитанням від понад сотні громадських організацій, які взяли участь в опитуванні в межах підготовки цього видання, звернулися на гарячу лінію "Запитай у соціологів" або радилися щодо дослідницьких компонентів своїх проектів у рамках співпраці з Програмою "Громадянське суспільство та належне врядування" Міжнародного фонду "Відродження".

Попри те що книжка вийшла удвічі більшою, ніж було початково заплановано, навіть це не дало змоги включити абсолютно весь матеріал, який хотілося б. Наприклад, серед іншого, довелося залишити за лаштунками логіку та типові помилки представлення результатів досліджень. Ближче до завершення роботи над цим виданням навіть з'явилося загрозливе відчуття, ніби це лише перша частина, зосереджена на плануванні дослідження, а потрібна ще друга, присвячена основам аналізу даних і представленню результатів досліджень. І тоді справді вдасться розкрити всі актуальні для громадських активістів питання про соціальні дослідження та типові помилки в них. І тоді нарешті з'явиться довгоочікуване відчуття логічної завершеності проекту. Втім, окрім натхнення на початок справи й ентузіазму в роботі важливо вміти поставити останню крапку, навіть попри відчуття, що книга дала відповіді далеко не на всі запитання потенційних читачів, інакше тривала робота над виданням залишала б їх тим часом без жодних відповідей.

Відтак завершується наша мандрівка в царині соціальних досліджень. Сподіваємося, ця книжка посприяє як вдалим дослідженням, так і більшій опірності громадськості до профанації соціальних досліджень та маніпуляцій соціальними даними. Від імені всіх, хто зробили внесок у підготовку цього видання, бажаємо нашим читачам корисних відкриттів та максимуму ресурсів, потрібних для реалізації найсвітліших і найсміливіших задумів щодо розуміння соціального світу та гармонійних змін у ньому!

 
<<   ЗМІСТ