Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Поняття про еритемну і профілактичну дозу УФ опромінення

Еритемна (біологічна) доза – мінімальний час УФ опромінення, що викликає на незагорілій шкірі невелике почервоніння (еритему) через 18–20 годин після опромінення. Величина однієї еритемної дози опромінення дорівнює 600-800 мкВт/см2.

Мінімальна добова профілактична доза УФ опромінення дорівнює – 1/8 біодози = 75–100 мкВт/см2.

Оптимальна (фізіологічна, лікувальна) доза 1/2–1/4 біодози= 200-400 мкВт/см2.

Максимальна дозастановить 1 біодозу для дітей та 2 біодози для дорослих. У ясний сонячний день природне УФ опромінення становить 18-22 мкВт/см2 за 1 хвилину. Тому для профілактичного ефекту достатньо влітку перебувати на відкритому повітрі протягом 5–10 хв.

Ультрафіолетова недостатність та її профілактика

Ультрафіолетова недостатність – це недостатність сонячного опромінення у людей, яка негативно позначається на їх здоров'ї. Численні експериментальні дослідження та спостереження в натурних умовах продемонстрували, що при дефіциті сонячного випромінювання у людей розвивається своєрідний патологічний стан – сонячне голодування. Для нього характерно: астено-вегетативний синдром, пригнічення ЦНС, зниження адаптаційних можливостей організму, розвиток анемії, погіршення регенерації тканин, зниження опірності організму до токсичних, канцерогенних, мутагенних та інфекційних агентів, підвищення втомлюваності. Дефіцит холекальциферолу та пов'язане з ним порушення обміну кальцію і фосфору у дітей призводять до рахіту, а у дорослих – до остеопорозу (крихкість, ламкість кісток), уповільненого зростання кісток при переломах.

Слід також зазначити, що дефіцит холекапьциферолу (вітаміну Д3) призводить до збільшення захворюваності множинним карієсом зубів у населення. Особливо яскраво це проявляється у дітей, що в свою чергу негативно впливає на формування у них зубощелепної системи. Найчастіше такі захворювання зустрічаються у жителів північних регіонів. Тому цим людям необхідно використовувати цілеспрямовані заходи для забезпечення організму лікувально-профілактичною дозою УФ опромінення. Це може бути досягнуто шляхом використання штучних джерел УФ.

Причини розвитку сонячного голодування:

 • 1) недостатнє перебування на відкритому повітрі; причини;
 • а) неправильний режим дня дітей (недостатній час для прогулянок у першій та у другій половині дня), б) погодні умови (низька температура, вітер), які змушують батьків укутувати дітей. У зв'язку з цим залишається дуже мала поверхня відкритої шкіри для попадання сонячних променів; в) хронічні захворювання та дефекти розвитку у дітей;
 • 2) кліматичні умови місцевості (Крайня Північ, полярна ніч, дуже холодна погода);
 • 3) забруднення атмосфери (освітленість знижується на 40-50%);
 • 4) професійні особливості (шахтарі, підводники, працівники підземних переходів, метро та ін.).

Профілактика ультрафіолетового голодування:

 • 1) правильне з гігієнічної точки зору планування та забудова житлових кварталів і будинків (відстань один від одного, орієнтація по сторонах світу);
 • 2) охорона атмосферного повітря від забруднення;
 • 3) достатнє перебування на відкритому повітрі в денний час, правильний режим дня (діти), з максимальним використанням для цієї мети вихідних днів (працюючі);
 • 4) дотримання норм природного освітлення в приміщеннях: чисте скло, застосування увіолевого скла, розміщення хворих, які знаходяться на тривалому лікуванні на ліжках біля вікон, орієнтованих на південні румби, облаштування в дитячих установах та лікарнях веранд з увіолевим або органічним склом і т.д.

Використання увіолевого скла дуже важливо, так як шибки зі звичайного скла через домішок у них титану та заліза затримують до 80-90 % найбільш цінної складової ультрафіолетового випромінювання, тобто ділянки В. Очищене від цих домішок, увіолеве скло пропускає більшу частину ультрафіолетового потоку, перешкоджаючи розвитку сонячного голодування.

Штучні джерела УФО:

 • • прямі ртутно-кварцові (ПРК), дугові ртутно-кварцові (ДРК) лампи, генеруючі УФО в діапазоні хвиль 240-380 нм;
 • • лампи еритемні увіолеві (ЕУВ-15, ЕУВ-30, ЛЕ-30) – у діапазоні 285–380 нм;
 • • лампи бактерицидні увіолеві БУЛ-30, ЛБ-30 – в діапазоні 240-380 нм.

Хороші результати отримані при профілактичному опроміненні вагітних та жінок, які годують немовлят, дітей, шахтарів та інших контингентів за допомогою світлоопромінюючих установок тривалої дії (лампи ЕУВ) та за допомогою установок короткочасної дії – фотаріїв з ртутно-кварцовими лампами маякового, кабінкового і лабіринтового типу.

Протипоказаннями для опромінення людини штучним УФ опромінюванням є захворювання на активну форму туберкульозу, щитовидної залози, різко виражений атеросклероз, захворювання серцево-судинної системи, печінки, нирок, малярія, злоякісні новоутворення.

Штучні джерела УФ радіації для профілактичного опромінення – це різних конструкцій опромінювані та фотарії, які обладнуються еритемними лампами ЛЕ-15, ЛЕ-30 та ін., що не генерують небажаного короткохвильового УФ опромінювання (коротше 285 нм), (мап. 2.2, мап. 2.3).

Маяковий опромінювач

Мал. 2.2. Маяковий опромінювач

Фотарій з двохсторонніми рядами еритемних ламп

Мал. 2.3. Фотарій з двохсторонніми рядами еритемних ламп

 
<<   ЗМІСТ   >>