Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Природне освітлення

Інтенсивність природного освітлення в приміщеннях залежить від світлового клімату, системи будівництва, орієнтації будівель по відношенню до сторін світу, ширини вулиць, яку слід проектувати не менше полуторної висоти протилежної найвищої будівлі, а також від влаштування вікон та інших причин. Верхній край вікна повинен якомога ближче підходити до стелі (15-30 см), так як це сприяє більш глибокому проникненню світла в приміщення. Ширину простінків між вікнами необхідно робити не більше полуторної ширини вікна; площа віконних плетінь – не більше 25% загальної поверхні вікна. Скло повинно бути рівним, білим й утримуватися в чистоті; хвилясті та забруднені вікна затримують до 50% світла, а промерзлі – до 80%. Тюль поглинає до 40% світла, щільні білі тканини – до 50-60%, важкі портьєри – до 80%. Звичайне скло майже не пропускає ультрафіолетові промені, спеціальне ж, так зване збагачене скло, пропускає ультрафіолетові промені з довжиною хвилі до 300 нм (не коротше), що підвищує біологічний ефект світла, яке проникає в приміщення.

Світлові одиниці, які використовуються для оцінки освітлення:

 • 1) одиниця світлового потоку – люмен (світловий потік, який випускає повний випромінювач (абсолютно чорне тіло) при температурі твердіння платини (2042 °К) з площі 0,53 мм2);
 • 2) одиниця яскравості – кандела на квадратний метр (яскравість плоскої поверхні, що світить рівномірно та випромінює в перпендикулярному напрямку з кожного квадратного метра силу світла, яка дорівнює одній Канделі);
 • 3) одиниця освітленості –люкс (освітленість поверхні 1 м2, на яку падає і рівномірно розподіляється світловий потік в один люмен).

Фактори, які впливають на рівень природного освітлення:

Зовнішні:

 • – географічна широта, клімат;
 • – пора року, час доби, наявність об'єктів, які утворюють тінь.

Внутрішні:

 • – призначення приміщення;
 • – орієнтація фасаду будівлі; вікна стоматологічних кабінетів повинні бути орієнтовані на північну сторону (Пн, ПнЗ, ПнС);
 • – кількість поверхів;
 • – вид природного освітлення (односторонне, двостороннє, верхнє, комбіноване);
 • – розміри, кількість, форма вікон в приміщенні, їх чистота;
 • – висота підвіконників, наявність сторонніх предметів на них – занавіски, зелені рослини та ін.;
 • – розташування робочого місця по відношенню до вікон.

Від перерахованих факторів залежить також інсоляційний режим приміщень (тобто тривалість прямого сонячного освітлення), а в першу чергу – від орієнтації вікон по сторонах горизонту (табл. 3.1). За гігієнічними нормативами тривалість інсоляції житлових, навчальних та їм подібних за призначенням приміщень повинна бути не менше 3 годин.

Таблиця 3.1

Типи інсоляційного режиму приміщень

Інсоляційний

режим

приміщень

Орієнтація вікон приміщень

Термін

інсоляції,

годин

Інсоляційна площа підлоги приміщення, %

Максимальний

Південно-східна,

південно-західна

5-6

80

Помірний

Південна, східна, західна

3-5

40-50

Мінімальний

Північно-східна,

північно-західна,

північна

менше 3

до 30

Фактори, які характеризують природне освітлення:

 • 1) Світловий коефіцієнт (СК) – відношення сумарної площі вікон в приміщенні до площі підлоги. У житлових кімнатах СК повинен бути 1/8–1/10, в палатах лікарень і кабінетах лікарів в поліклініці СК 1/5–1/6, у стоматологічних кабінетах, в приміщеннях зуботехнічних лабораторій, класах шкіл 1/4–1/5, в операційних з вікнами 1/2-1/4.
 • 2) Коефіцієнт природного освітлення (КПО) – відношення освітленості на робочому місці (лк), до освітленості під відкритим небом (лк), виражене у відсотках. Норма КПО в житлових кімнатах 0,5-0,75%, палатах лікарень – 1%, в стоматологічних кабінетах, в приміщеннях зуботехнічних лабораторій, класах не менше 1,5%, в операційних – 1,6-2%.
 • 3) Кут падіння – кут падіння променів сонця (світла) на робочу поверхню (норма не менше 27°).
 • 4) Кут отвору– величина небосхилу, яка освітлює робоче місце (норма не менше 5°).
 • 5) Коефіцієнт заглиблення – відношення відстані від вікна до протилежної стіни до відстані від верхнього краю вікна до підлоги (норма не більше 2,5).

Показники, які впливають на рівень природного освітлення: освітленість, спектральний склад світла, рівномірність, яскравість.

Рівень природного освітлення коливається від 0,25 лк (ясний місяць) до 100 000 лк (ясний сонячний день). Мінімальна освітленість, яку людина здатна розрізняти становить 0,7 – 0,8×10-4 лк. Освітленість обернено пропорційна квадрату відстані між джерелом світла і освітлюваною поверхнею. Освітленість в приміщенні і за його межами вимірюють за допомогою люксметра (мап. 3.1).

Люксметр Ю-116 1 – вимірювальний прилад (гальванометр); 2 – селеновий фотоелемент; 3 – світлові фільтри-насадки

Мал. 3.1. Люксметр Ю-116 1 – вимірювальний прилад (гальванометр); 2 – селеновий фотоелемент; 3 – світлові фільтри-насадки

Люксметр Ю-116 або С-117 складається з селенового фотоелементу з фільтрами-насадками та гальванометра зі шкалою. Фотоелемент спрацьовує під впливом світла, виробляючи електричний струм, силу якого вимірюють гальванометром. Стрілка його вказує на число люксів, що відповідає досліджуваній освітленості.

Спектральний склад видимого світла обумовлений довжиною хвилі, потужністю його випромінювача і складається з різних відтінків – від синьо-блакитного (400 нм) до червоно-жовтогарячого (760 нм). Найкраще сприйняття відмічається в діапазоні 500-600 нм (зелені відтінки). Колір та відтінок поверхонь предметів мають різні коефіцієнти відбиття: білий – 0,8 і більше; жовтий – 0,5-0,6; зелений 0,3-0,4; червоно-коричневий – 0,15-0,2; чорний – 0,01–0,05. Колір стін, меблів, обладнання підбирається диференційовано з урахуванням призначення лікувальних, навчальних, виробничих приміщень. Стіни палат у лікарнях частіше фарбують у світло- салатовий, світло-жовтий та близькі до них кольори.

При раціональному освітленні в полі зору людини не повинно бути яскравих джерел світла або відбиваючих поверхонь. Яскравість визначається яскравоміром. Допустима яскравість джерел освітлення, які знаходяться в полі зору людини, повинна бути не більшою за 1000-2000 кд/м2. Якщо в полі зору людини яскравість часто змінюється, то наступає стомлення м'язів ока, які приймають участь в адаптації (звуження і розширення зіниці) та акомодації (зміна кривизни кришталика). Рівномірною повинна бути освітленість і в приміщенні, і на робочому місці. Загальна освітленість повинна бути не менше ніж 25-30% від освітленості на робочому місці. На відстані 5 м від робочого місця освітленість повинна бути не менше 30%, на відстані 0,75 м від робочого місця освітленість повинна бути не менше 50%.

 
<<   ЗМІСТ   >>