Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Штучне освітлення

Недостатнє природне освітлення повинно заміщуватися штучним.

Вимоги до штучного освітлення:

 • – освітлення повинно забезпечувати необхідний за технологічними і гігієнічними нормативами рівень загальної та локальної (місцевої) освітленості в побутових, робочих та інших умовах, тобто бути достатнім;
 • – максимально наближатися до спектру природного освітлення;
 • – не створювати великої яскравості;
 • – забезпечувати потрібну рівномірність;
 • – не змінювати фізико-хімічні властивості повітря;
 • – не бути джерелом пожежної небезпеки, додаткового шуму і теплового випромінювання;
 • – бути компактним, естетичним, доступним для огляду та підтримки чистоти.

Види штучного освітлення:

 • а) за призначенням: робоче, аварійне, охоронне, чергове;
 • б) за способам подачі: загальне, місцеве, комбіноване.

Гігієнічна характеристика основних джерел штучного освітлення

Лампи розжарювання (ЛР), наповнені інертним газом, в яких світлова енергія утворюється за рахунок розжарення вольфрамової нитки при проходженні через неї електричного струму. Недопіками ламп розжарювання є перевага червоно-жовтих відтінків у своєму спектральному складі, відносно низький коефіцієнт корисної дії (2–3,5%), відносно низька світловіддача (8-18 лм на 1 Вт енергії) та велика яскравість (5* 10s Кд і більше).

Лампи люмінесцентні (ЛЛ) – матові скляні трубки, усередині яких знаходяться пари ртуті; в кінці трубок упаяні електроди, а внутрішня поверхня їх вкрита люмінофорами – речовинами, які здатні світитися. Після включення електричного струму та нагріву електродів між ними утворюється дуга ртутного спектру з великою кількістю ультрафіолетових невидимих променів, які за рахунок люмінофорів перетворюються у видиме випромінювання світла. В залежності від складу люмінофора розрізняють такі види ЛЛ; лампи денного світла, білого світла, холодно-білого світла, тепло- білого світла, лампи з поліпшеною передачею кольору.

Люмінесцентні лампи мають певні переваги перед лампами розжарювання. По своєму спектру вони наближаються до сонячного, дають м'яке, розсіяне світло з майже повною відсутністю тіней і відблисків на освітлюваній поверхні; мають посилену світловіддачу (35–80 лм на 1 Вт енергії), що дозволяє застосовувати їх без абажурів, а також вони відносно економічні. Недоліками люмінесцентних ламп є невеликий шум і стробоскопічний ефект (погрецьки стробос – кручення, скопео – дивлюся), який виражається в пульсації світлового потоку.

Типи освітлювальної арматури (мал. 3.2). Світильники прямого світла являють собою звичайну лампу розжарювання, яка захищена з боків люцетою, відкритою знизу. Майже весь світловий потік (понад 90%) прямує вниз, дає різкі тіні і не забезпечує рівномірного розподілу світла в приміщенні. Блискучі нитки лампи мають засліплюючу дію, яскраве джерело світла викликає стомлення очей, несприятливо впливає на нервову систему, в результаті чого знижується працездатність.

Світичьники відбитого світла направляють більшу частину світлового потоку до стелі завдяки непроникному абажуру, розташованому під лампою; звідти вже світло відбивається вниз. Це найбільш придатний в гігієнічному відношенні тип світильника, який дає рівномірне, м'яке, приємне для зору освітлення.

Типи освітлювальних арматур 1 – прямого світла; 2 – направлено-розсіяного світла: 3, 4 – рівномірно-розсіяного світла: 5 – відбито-розсіяного світла

Мал. 3.2. Типи освітлювальних арматур 1 – прямого світла; 2 – направлено-розсіяного світла: 3, 4 – рівномірно-розсіяного світла: 5 – відбито-розсіяного світла

Світильники рівномірно розсіяного світла, являють собою лампи, розміщені у кулі з матового скла. Вони найбільш відповідають гігієнічним і економічним вимогам, так як забезпечують захист очей від яскравого світла і досить рівномірний напрямок його на всі боки. Люмінесцентні лампи також служать джерелами розсіяного світла, їх застосовують у вигляді збірних установок різного типу.

Світильники направлено-розсіяного світла – основний світловий потік направляється в нижню півсферу через отвір в абажурі, а частина його розсіюється в верхню півсферу через абажур з матового або молочно-білого скла чи пластику;

Світильники відбито-розсіяного світла – основний світловий потік направляється у верхню півсферу і відбивається від стелі, а частина розсіюється у нижню півсферу через абажур з матового або молочно-білого скла чи пластику.

 
<<   ЗМІСТ   >>