Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Основні джерела забруднення грунту хімічними речовинами

Від забруднення поверхневих шарів ґрунту викидами промислових підприємств залежить його хімічний склад. Від хімічного складу грунту залежить якість корму, а значить і якість м'яса, молока та, як результат, – здоров'я людини.

Вже зараз з хімічним забрудненням певних районів тісно пов'язують підвищений рівень захворюваності населення, Частоту аномалій розвитку, порушення фізичного та психічного розвитку, збільшення захворюваності дитячого населення, порушення репродуктивної функції жінок (збільшення токсикозів вагітності, числа передчасних пологів, мертвонароджуваності, гіпотрофії новонароджених) і т.д.

Шкала оцінки санітарного стану грунту[1]

Таблиця 7.3

Ступінь небезпеки

Ступінь забруднення

Показник епідеміологічної безпеки

Показник забруднення ЕХР- кратність перевищення ГДК

Показник радіаційної безпекиактивність ґрунту

Показник Самоочищення– титр термофілів

Калі-титр

Титр анаеробів

Число яєць гельмінтів в 1 кг

Число личинок і лялечок мух на 0,25 м2

Безпечний

Чистий

1,0

і вище

0,1

і вище

0

0

<1

Природний рівень

0,01-0,001

Відносно безпечний

Слабо забруднений

  • 1,0-
  • 0,01

0,10,01

до 10

одиничні екземпляри

1-10

Перевищення природного рівень в 1,5 рази

0,001-0,00002

Небезпечний

Забруднений

  • 0,01-
  • 0,001

0,0 10,0001

  • 11-
  • 100

10-25

11-100

Перевищення природного рівень в 2 рази

0,00002-0,00001

Надзвичайно небезпечний

Сильно забруднений

0,001 і нижче

0,0001 і нижче

більше 100

25

і більше

>100

Перевищення природного рівень в 3 рази

<0,00001

Всі хімічні речовини, які потрапляють у грунт можна поділити на дві групи: 1) хімічні речовини, які потрапляють у грунт цілеспрямовано, організовано: а) пестициди; б) мінеральні добрива; в) структуроутворювачі грунту; г) стимулятори росту рослин та ін.;

2) хімічні речовини, які потрапляють у грунт випадково з техногенними рідкими, твердими і газоподібними відходами. Територіально це пов'язано з конкретними видами промисловості (певний вид хімічного забруднення).

У сільському господарстві найбільше хімічне забруднення грунту викликане застосуванням пестицидів та мінеральних добрив, які використовуються для підвищення врожайності.

Пестициди (від лат. Pestis – зараза і eide – вбивати) об'єднуються під загальною назвою – отрутохімікати і застосовуються для боротьби зі шкідниками, хворобами сільськогосподарських культур та бур'янами.

Тривала дія хлор- і фосфорорганічних пестицидів на організм жителів, які проживають в районах їх широкого застосування, та осіб, що мають професійний контакт з пестицидами, призводить до збільшення частоти стоматологічних захворювань (гінгівіт, пародонтоз, стоматит, лейкоплакія, патологічне стирання зубів). Як наслідок уражається порожнина рота, смаковий аналізатор, тканини пародонту. Не слід допускати до роботи, пов'язаної із застосуванням пестицидів, осіб, які страждають на пародонтоз, хронічними рецидивуючими афтозами, виразково-некротичним стоматитом, лейкоплакією і глибокими розладами смакової чутливості.

Застосування пестицидів вимагає суворого санітарного контролю. У процесі використання пестициди здатні поширюватися на великі відстані від місць застосування, особливо при авіаобробці, і забруднювати не тільки повітря, а й грунт, поверхневі та підземні води. Також спостерігається підвищена захворюваність населення хворобами серцево-судинної системи, органів дихання, травлення, нервової системи, відмічаються хронічні кон'юнктивіти і зміни репродуктивних функцій жінок. При цьому важливо враховувати віддалені наслідки хронічних отруєнь пестицидами, так як деякі з них мають канцерогенну, мутагенну, ембріотоксичну та гонадотропну властивості.

Мінеральні добрива, які вносяться в грунт для підвищення врожайності, містять переважно азот, фосфор і калій. При помірних дозах вони безпечні, а при надмірному ж вмісті в грунті нітратів та нітритів вони накопичуються в рослинах, погіршують смак харчових продуктів і можуть шкідливо впливати на здоров'я споживачів (порушення діяльності ШКТ, ССС, ЦНС та ін.).

Багаторічний досвід роботи з отрутохімікатами дозволив розробити ряд заходів щодо попередження шкідливого впливу їх на здоров'я населення. Обмежено або заборонено застосування стійких отрутохімікатів, які досить довго затримуються в грунті та рослинах. Встановлені найбільш вигідні терміни обробки сільськогосподарських культур з урахуванням періоду вегетації та кліматичних умов, територіальні обмеження між оброблюваними полями і населеними пунктами, точне дозування речовин, затверджені правила зберігання та транспортування отрутохімікатів. Ведеться систематичне спостереження за санітарним станом атмосфери, джерел водопостачання, грунтів в місцях, близьких до оброблюваних сільськогосподарських полів.

  • [1] За умови відбору проб грунту з глибини 0-20 см; ЕХВ – екзогенні хімічні речовини; ГДК – гранично-допустима концентрація
 
<<   ЗМІСТ   >>