Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Захворювання, обумовлені недостатнім харчуванням

При харчуванні, неадекватному потребам організму, виникають порушення метаболізму клітин. Аліментарна недостатність суттєво знижує здатність організму синтезувати специфічні антитіла, фагоцитарну активність мікро- і макрофагів, неспецифічну резистентність до бактеріальних токсинів, є причиною ослаблення запальної реакції, уповільнює загоєння ран та утворення колагену, змінює мікрофлору кишечнику.

Хвороби харчової недостатності супроводжуються стійкими змінами біохімічних констант внутрішнього середовища організму. Чутливість до дефіциту харчових речовин тим вища, чим молодший організм і чим інтенсивніше він росте. Хвороби недостатності харчування пов'язані з нестачею в раціоні білків, вітамінів, мінеральних речовин і мікроелементів.

Білково-енергетична недостатність

Білково-енергетична недостатність у клінічній практиці зустрічається у вигляді квашиоркора і аліментарного маразму.

Квашиоркор буває у дітей віком 2–3 років. Головною причиною захворювання є незбалансоване харчування, особливо білків тваринного походження. Як правило, енергетична складова раціону забезпечена легкозасвоюваними вуглеводами. Разом з тим практично ніколи квашиоркор не має виключно харчову етіологію: в його виникненні дуже часто беруть участь інфекційні, психологічні, культурні фактори.

Перехід від грудного вигодовування до загального столу являє для дитини критичний період. На 2-3-му році життя потреба в білках (незамінних амінокислотах) особливо велика через швидкий ріст та розвиток м'язової тканини. Потреба в білках у дитини 1-3 років дорівнює 0,88–1,76 г/кг. Недостатнє надходження повноцінного білка призводить до появи набряків. Порушення синтезу ферментів підшлункової залози супроводжується порушеннями процесів травлення та абсорбції (мальабсорбція), в результаті чого виникає діарейний синдром.

Розрізняють симптоми квашиоркора, які зустрічаються постійно: набряк (відсутність набряку дозволяє виключити квашиоркор, це головна ознака); відставання росту і маси тіла від вікових норм (маса тіла складає до 68% регіональних норм, зріст – 91%); м'язова гіпотонія із збереженням підшкірної клітковини та психомоторні порушення (апатія, смуток, інертність, індиферентне ставлення до навколишнього середовища та втрата апетиту).

Непостійними симптомами вважають десквамаційний дерматоз з ділянками гіперпігментації; сплено- і гепатомегалії; кератомаляція як наслідок авітамінозу А; глосит, хейліт та ангулярний стоматит як наслідок недостатності вітаміну В2.

Другий важливий синдром білково-енергетичної недостатності – аліментарний маразм (кахексія). Виникнення аліментарного маразму пов'язано з недостачею одночасно і білків, і енергетично цінної їжі. Цей стан може розвинутися у всіх вікових групах, включаючи і дорослих, але частіше зустрічається у дітей першого року життя. Причинами є соціально-економічні чинники (голод), раннє припинення грудного вигодовування без адекватного штучного харчування. Маразм часто поєднується з діареєю інфекційної етіології та туберкульозом.

Аліментарний маразм супроводжується відставанням фізичного розвитку (відставання маси тіла від вікової норми досягає 60%, відбувається затримка росту) і м'язовою дистрофією при відсутності підшкірного жиру. Втрата підшкірної клітковини викликає появу зморшок (обличчя "маленького дідка" або "мавпи"),

Гіпо- і авітамінозні стани. Під авітамінозом розуміють стан повного виснаження вітамінних запасів в організмі, при гіповітамінозі різко знижений вміст того чи іншого вітаміну. В останні роки виділяють ще одну форму дефіциту вітамінів – субнормальну забезпеченість, що позначається як маргінальна (біохімічна) недостатність. Вона проявляється до клінічних симптомів недостатності та обумовлює лише біохімічні порушення.

 
<<   ЗМІСТ   >>