Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Дитячі дошкільні установи

Основним дитячим закладом для дітей дошкільного віку служить дитячий садок, призначений для дітей від 3 до 6 років. У відповідності з віком діти об'єднуються в групи по 25 чоловік у кожній.

Земельна ділянка, яка відводиться під дитячий садок, повинна бути сухою, озелененою, доступною сонячному опроміненню, віддаленою від джерел забруднення атмосфери, шуму. На ділянці повинні буги передбачені групові майданчики, призначені для прогулянок та ігор дітей (по числу груп), фізкультурний майданчик, господарський майданчик поблизу харчоблоку з окремим в'їздом та зелені насадження. Відсоток забудови ділянки не повинен перевищувати 10-12%, а площа зелених насаджень повинна складати не менше 50% від його площі. Групові майданчики повинні мати також тіньові навіси для захисту від сонця та опадів.

У дитячих дошкільних установах обов'язковий принцип групової ізоляції, дотримання якого передбачає максимальне роз'єднання окремих, особливо ясельних, груп один від одного (на ділянці й у будинку), з метою попередження розповсюдження інфекційних захворювань.

Будівля. Дитячі ясла, дитячі садки повинні розміщуватися в окремо розташованих будинках, заввишки не більше 2 поверхів. До складу приміщень дитячого садка обов'язково входять групові кімнати, в яких діти проводять більшу частину свого часу (ігри, прийом їжі), спальні, туалетне приміщення, буфет, медична кімната, ізолятор. Вікна групових кімнат орієнтують на південь або південний схід.

Найбільш досконалою системою будівництва дошкільних установ є блокова, яка дозволяє виділити в окремий блок приміщення для дітей переддошкільного віку, дошкільного віку, а також адміністративно-господарські та загальні приміщення (кімната для музичних занять, кабінет завідувача, медичні приміщення, харчоблок, пральня).

Приміщення загального призначення повинні розташовуватися ізольовано від дитячих груп. Кімната для музичних занять (75–100 м2) передбачається в дитячих яслах-садках місткістю більше 90 дітей. Сучасні проекти часто передбачають розширений набір приміщень для фізкультурних занять та ігор: наявність басейну, ігротеки, зимового саду.

Харчоблок обов'язково розташовується на першому поверсі та має окремий вхід з ділянки. Як правило, харчоблок дошкільного закладу працює на сировині з повним циклом обробки продуктів, у зв'язку з цим повинні передбачатися складські приміщення та всі необхідні виробничі приміщення (кухня з мийкою, заготівельні, роздавальні) достатньої площі в залежності від потужності.

Медичний пункт зазвичай розташовується на першому поверсі будівлі і складається він з медичного кабінету (6-Ю м2) та кімнати хворої дитини (6-8 м2), яка має вихід на вулицю.

Гігієнічні вимоги до дитячих меблів: відповідність антропометричним розмірам дітей, травмобезпечність, меблі повинні виготовлятися з дерева, покриті світлою нетоксичною фарбою, залах фарби не більше І балу.

Гігієнічні вимоги до іграшок в ДДЗ. Іграшки необхідні для розвитку дитини і вони тому повинні відповідати наступним вимогам:

  • 1) в іграшці не повинно бути гострих виступаючих країв, кутів, виступів, які можуть травмувати дитину;
  • 2) вага іграшок: для дітей ясельного віку – не більше 220 г, дошкільного – 400 г, молодшого шкільного – 800 г;
  • 3) діаметр окремих частин в пірамідах, наборах кілець для дітей ясельного віку допускається не менше 30 мм, висота їх не менше 12 мм;
  • 4) матеріал – харчові сорти гуми та пластмаси. Фарби – нетоксичні, стійкі до деззасобів, яскраві, відповідають природним; залах іграшок для дітей до 3 років – 1 бал, від 3 до 7 років – 2 бали;
  • 5) не рекомендується застосування іграшок, які погано пішвються дезобробні (м'які іграшки);
  • 6) іграшки повинні відповідати дидактичному призначенню – за кольором та зовнішнім виглядом відповідати тому, що вони зображують;
  • 7) напруга електричного струму в іграшках – до 12 В.
 
<<   ЗМІСТ   >>