Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Іонізуюче випромінювання

У стоматологічній практиці широко використовується іонізуюче випромінювання в якості діагностичного засобу. Джерелами іонізуючого випромінювання є рентгенівські апарати і радіовізіографи, які являють собою небезпеку професійної шкідливості. Незважаючи на те, що фірми-виробники гарантують зниження рівня іонізуючої радіації на 90% в порівнянні із звичайними рентгенівськими методиками, 10%, що залишилися, небезпечні для хворих та персоналу.

Вплив іонізуючого випромінювання на медичних працівників може спровокувати такі захворювання: локальні променеві ураження шкіри, очей; пухлини різної локалізації, лейкоз, генні мутації, хромосомні аберації.

З появою на стоматологічному ринку фотополімерних пломбувальних матеріалів докорінно змінилася техніка пломбування зубів. Лікарі-стоматологи отримали можливість моделювати пломбу шляхом пошарового нанесення матеріалу та довільно регулювати початок процесу полімеризації за допомогою подачі на пластичну масу імпульсу ультрафіолетового випромінювання з ручних фотополімеризаторів різних конструкцій. Однак всі компоненти випромінювання фотополімеризатора можуть досягати робочих рівнів, які небезпечні для органів зору персоналу. Вченими доведено негативний вплив засвічень фотополімерної лампи на наступні функції незахищених очей лікаря: гостроту зору і час його відновлення, контрастну та спектральну чутливість, а також стійкість кольорового бачення. Тому необхідно захищати зоровий аналізатор лікарів-стоматологів окулярами зі спеціальними світлофільтрами.

Ультразвук – пружні коливання і хвилі з частотою вище 20000 Гц, які людським вухом не відчутні. В даний час ультразвук широко застосовується в різних галузях: машинобудуванні, хімії, радіоелектроніки, легкої та харчової промисловості. Застосування ультразвукових коливань в медицині: ультразвуковий хірургічний інструментарій, стерилізація рук медперсоналу та різних предметів, діагностика і лікування різноманітних захворювань. У стоматологічній практиці також широко використовується ультразвук: зняття зубних відкладень, коронок, протезів; обробка кореневих каналів та порожнини зуба перед пломбуванням.

Ультразвукові хвилі здатні викликати різноманітні біологічні ефекти, характер яких визначається інтенсивністю, частотою та тривалістю впливу. У порівнянні з високочастотним шумом ультразвук слабше впливає на слухову функцію, але викликає більш виражені відхилення з боку вестибулярної функції.

В медицині застосовується контактний ультразвук, який за інтенсивністю прийнято поділяти на низький (до 1,5 Вт/см2), середній (1,5-3 Вт/см2) та високий (3-10 Вт/см2). Ультразвук низької інтенсивності сприяє прискоренню обмінних процесів в організмі, легкому нагріванню тканин, створює своєрідний мікромасаж і т.д. Ультразвук середньої інтенсивності викликає зворотні зміни, перш за все, нервової тканини, швидкість відновлення яких залежить від інтенсивності та часу опромінення ультразвуком. Ультразвук високої інтенсивності викликає незворотні зміни, які переходять у процес повного руйнування тканин. Високочастотний контактний ультразвук діагностичних установок при тривалому впливі викликає парестезії, сенсорні поліневрити рук, ангіоневрози, підвищену чутливість рук до холоду, відчуття слабкості та болю в руках, зниження тактильної чутливості. Мають місце також головні болі, запаморочення, шум у вухах та голові, загальна слабкість, серцебиття.

Профілактичні заходи. Крім попередніх медичних оглядів, комплекс лікувально-профілактичних заходів включає: періодичні медичні огляди, фізіотерапевтичні процедури (теплові повітряні та гідропроцедури для рук, масаж верхніх кінцівок та ін.), гімнастичні вправи, вітамінізацію та ін.

Важливе місце в системі заходів по обмеженню несприятливого впливу ультразвукових коливань відводиться засобам індивідуального захисту. Працюючим з джерелами ультразвуку рекомендується застосовувати захисні рукавички.

Електромагнітні поля (ЕМП)

ЕМП – особлива форма матерії, створена рухомими або нерухомими електричними зарядами, яка складається з електричного та магнітного полів. Основні параметри ЕМП: довжина хвилі, частота коливань та швидкість поширення.

Виділяють природні й антропогенні ЕМП:

  • природне ЕМП Землі: у процесі життя людина постійно піддається дії ЕМП напругою 400 А/м, яка залежить від географічного положення, часу доби, року та сонячної активності ("магнітні бурі").
  • штучні ЕМП в даний час одним з найбільш небезпечних антропогенних факторів фізичної природи у всіх розвинених країнах, особливо в містах (генератори і т.д.). На Україні 25% населення піддається впливу підвищених рівнів ЕМП.

Спектр ЕМП радіочастот: радіохвилі низької, середньої частоти, а також радіохвилі високої частоти (ВЧ), ультрависоких частот (УВЧ), надвисоких частот (НВЧ), гіпервисоких (крайньовисоких) частот (ГВЧ абоКВЧ). НВЧ, УВЧ (табл. 14.1) широко використовуються в медицині: фізіотерапія, хірургія, онкологія.

Таблиця 14.1

Класифікація електромагнітних коливань радіочастот по частоті коливань і довжині хвилі

Діапазон частот

Діапазон хвиль

Частота коливань

Довжина хвилі

Висока частота (ВЧ)

Довгі

Середні

Короткі

100-300 кГц 300 кГц – 3 МГц 3 МГц-30 МГц

3 – 1 км 1 км -100 м 100 м – 10 м

Ультрависока частота (УВЧ)

Ультракороткі

30 МГц- 300 МГц

10 μ- 1 μ

Надвисока частота (НВЧ)

Дециметрові Сантиметрові Міліметрові

300 МГц-3 ГГц 3 ГГц-30 ГГц 30 ГГц-300 ГГц

1 μ – 10 см 10 см – 1 см 10 мм- 1 мм

Дія ЕМП на організм. Біологічний ефект ЕМП залежить від частоти, інтенсивності, часу експозиції, характеру випромінювання (безперервне, модульоване) та режиму опромінення (постійне, періодичне, інтермітуюче).

Нетермічна дія (спостерігається при низьких дозах) – вплив на субстрати організму з утворенням біоактивних речовин. При хронічній дії відмічається кумулятивний ефект.

Теплова дія (при великих дозах) ЕМП за рахунок гальмування коливань в органах та тканинах, теплова деструкція органів і тканин – при аваріях та порушеннях техніки безпеки. Для дії ЕМП характерні три синдроми: астенічний, астеновегетативний та гіпоталамічний (діенцефальний).

Професійна патологія – НВЧ-синдром: астеновегетативний синдром, болі в серці, гіпотензія, брадикардія, помутніння кришталику (катаракта), ураження волосяних фолікулів (облисіння), порушення ендокринних органів, зміни формули і біохімії крові та ін.

Захист працюючих від ЕМП: захист відстанню, часом, екранами, рівнями (ГДР для житлових приміщень 0,5 кВ/м, на території житлових кварталів 1 кВ/м).

 
<<   ЗМІСТ   >>