Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Шкідливі фактори в роботі зубних техніків

Технологічний процес в основних приміщеннях зуботехнічної лабораторії включає роботи по термічній обробці гільз для коронок, плавлення воску, лиття золота, сушку деталей протезів перед спаюванням, відбілювання металевих протезів в розчинах кислот, шліфування зубних протезів та ін. В результаті зубний технік піддається впливу пилу карборунду, пластмас і металів, який утворюється при обробці протезів з нержавіючої сталі, легкоплавких металів, а також парів свинцю, ртуті та кислот, які виділяються під час виробництва заготовок протезів.

Для виготовлення базисів зубних протезів застосовують фторакс, який являє собою пластмасу гарячого затвердіння на основі фторовмісних акрилових сополімерів типу порошок-рідина. Протези з фтораксу мають підвищену міцність, еластичність, а своїм кольором і напівпрозорістю добре гармонують з м'якими тканинами порожнини роту. Основою у даній сполуці є метилметакрилат, який є сильно діючою отруйною речовиною. Вміст його в зоні дихання зубного техніка (без використання витяжної шафи) значно перевищує допустиму концентрацію.

На робочому місці зубного техніка під час шліфовки протезу на корундовому камені та обробці металевого протезу з'являється широкосмуговий шум, який становить 83–84 дБ, що перевищує допустимі рівні звукового тиску.

Вібрація на поверхні пластмасового протезу, в місцях контакту його з руками при обробці на шліфувальному крузі, перевищує допустимі значення віброшвидкості на 2 дБ в октаві 63 Гц.

Профілактика. Для зниження рівнів шуму та вібрації на робочому місці зубного техніка необхідно, як і при роботі з турбінними бормашинами, стежити за технічним станом шумо-вібруючого механізму. Шліфувальні машини повинні встановлюватися на робочому столі на гумові амортизатори, щоб місця кріплення машини до поверхні столу не мали прямого контакту. Повинен бути суворий контроль за станом шліфувального каменю, не допускати його зносу, вибоїн і т. д. Можна рекомендувати зубним технікам при виконанні технологічних операцій, пов'язаних із шумом, застосовувати індивідуальні засоби захисту органів слуху: протишумові телефони і так звані "Беруші", які вкладаються в зовнішній слуховий прохід та розраховані на одноразове використання.

В зуботехнічній лабораторії є ряд виробничих приміщень, кожне з яких призначено для виконання певних підсобних робіт та відрізняється різними професійними шкідливостями.

У гіпсувальній виконують просіювання гіпсу, виливку моделей, гіпсування деталей протезів в кювети та звільнення протезів від гіпс-форми. У паяльній спаюють окремі частини протезів за допомогою паяльного апарату, після їх попереднього очищення кислотами від окалин. У формувальній і полімеризаційній здійснюють всі процеси по виготовленню пластмас, у тому числі полімеризацію, яка вимагає тривалого кип'ятіння у воді. У полірувальній виконують роботи по шліфовці та поліровці протезів. У ливарній відливають деталі зубних протезів з різних сплавів металів в спеціальних плавильних апаратах.

У зв'язку з цим у виробничих приміщеннях спостерігаються наступні професійні шкідливості:

  • 1) у гіпсувальній – гіпсовий пил;
  • 2) у паяльній – пари азотної та хлористоводневої кислот, металів, що підлягають паянню, матеріалу припою, пил карборунду, пемзи, двоокису кремнію;
  • 3) в формувальній і полімеризаційній – пари води, акрилатів, летких компонентів воску;
  • 4) у полірувальній – пил абразивних матеріалів (карборунду, пемзи, паст) та матеріалів протезів;
  • 5) у ливарній – пари різних металів, які йдуть на виготовлення металевих зубних протезів (золота, срібла, міді, платини, кадмію, цинку, хрому, нікелю, титану, марганцю, паладію, олова, свинцю, вісмуту, заліза та ін.).

Поверхня зубних протезів, як правило, інфікована. Постійний контакт з протезами в процесі їх виготовлення та корекції призводить до забруднення рук зубних техніків різними мікробами, в тому числі і патогенними. Отже, в роботі зубних техніків є небезпека зараження контактним шляхом, що вимагає широкого застосування сучасних методів дезінфекції та стерилізації.

Профілактика. Для забезпечення належного санітарного стану повітря в приміщеннях зуботехнічної лабораторії необхідна наявність раціональної системи центральної штучної вентиляції, а також обов'язкове влаштування місцевої механізованої витяжної вентиляції у вигляді витяжних шаф, відсмоктувачів, парасольок, які забезпечують видалення пилу, парів та газів безпосередньо з місць їх утворення. Для захисту зубних техніків від шкідливого впливу акрилових пластмас рекомендовано на обличчя надягати маску, на очі – окуляри.

 
<<   ЗМІСТ   >>