Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Гігієна та екологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Методи чищення зубів

Раціональна гігієна ротової порожнини з використанням зубної нитки та пасти – невід'ємна частина загальної гігієни людини. Її ефективність багато в чому залежить від методів чищення зубів та ясен. Існує велика різноманітність методик чищення зубів. Деякі з них наводяться нижче.

Стандартний метод. Зубний ряд умовно ділять на кілька сегментів. Моляри, премоляри, фронтальні зуби з кожного боку. Чистять зуби при не зімкнутих зубних рядах. Щітку розташовують під кутом 45° до поверхні зуба. Починають чистити зуби з вестибулярної поверхні щелепи зліва, виконуючи 10 підмітальних рухів зверху вниз, потім переходять до всіх інших сегментів. Після цього чистять піднебінну поверхню верхніх зубів, переходячи по сегментах від лівого до правого, роблячи на кожному по 10 підмітальних рухів. На нижній щелепі зуби чистять в тій же послідовності. При чищенні піднебінної та язикової поверхні верхньої і нижньої щелепи щітку розташовують перпендикулярно до зубного ряду. Чищення закінчується круговими рухами по вестибулярній поверхні з охопленням зубів, ясен і переміщенням щітки зліва направо.

Метод обертання щітки. Щетинки щітки поміщають на слизову оболонку ясен. Обертальними рухами щітку просувають до коронки зуба. Цей рух повторюють 10-12 разів в кожному сегменті зубного ряду.

Метод Леонардо. Зубну щітку встановлюють перпендикулярно до вертикальної поверхні зубів, виконують вертикальні рухи в напрямку від ясен до коронки зуба. Вестибулярні поверхні чистять при зімкнутих рядах, піднебінні – при не зімкнутих, жувальні – рухами назад. Метод дозволяє уникнути пошкодження ясен.

Метод Рейте. Щетинки щітки встановлюють паралельно осі зуба, вільними кінцями вони повинні прилягати до ясенного краю. При чищенні роблять рухи, спрямовані від ясен до коронки зуба.

Метод Сміта-Белла. Рухи щітки повторюють шлях їжі при жуванні. Щітку встановлюють перпендикулярно до жувальної поверхні і в цьому положенні при слабкому натисненні та обертанні просувають до ясен.

Метод Фонеса. При зімкнутих зубних рядах щетинками щітки, розташованими перпендикулярно до вестибулярної поверхні зубів, виконують кругові рухи. Язикові та жувальні поверхні очищають тими ж рухами при не зімкнутих зубних рядах по черзі на верхній і нижній щелепах.

Метод Стілмона. Зубну щітку встановлюють так, щоб кінці щетинок лежали частково на яснах, а частково на пришийковій області зуба. Надавлюють на ясеневий край до видимої анемічності ясен, виконуючи щіткою слабкий обертальний рух. Рух припиняють з появою кровоточивості в яснах. Так повторюють кілька разів. Для того щоб очистити язикові поверхні передніх зубів нижньої та верхньої щелепи, щітку ставлять паралельно осі зуба, причому так, щоб зуб і маргінальна частина ясен були між пучками. Жувальні поверхні очищують щетинками, спрямованими перпендикулярно до оклюзійної площини.

Гігієнічний догляд за ротовою порожниною повинен полягати не тільки в чищенні зубів за допомогою зубної щітки та пасти. Одночасно слід проводити масаж ясен та очищення міжзубних проміжків за допомогою зубочисток і зубних ниток. За часом весь комплекс гігієнічних заходів по догляду за ротовою порожниною повинен тривати від 3 до 5 хвилин. У ранкові години краще провести чистку зубів відразу після сніданку, а до нього обмежитися полосканням ротової порожнини теплою водою. Ідеальний варіант – чищення зубів після кожного прийому їжі.

 
<<   ЗМІСТ   >>