Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології на автомобільному транспорті

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Системи контролю перетинання розмітки та бокової зони.

Кілька компаній, у числі яких Audi, BMW, Ford, Infiniti, Lexus, Mercedes- benz, Nissan i Volvo пропонують схожі для цієї мети рішення. Для роботи системи використовуються маленькі відеокамери, що зчитують дорожню розмітку, і якщо ви її перетинаєте, не включивши при цьому сигналу повороту, система подає попереджувальний знак Залежно від системи це може бути звуковий або світловий сигнали, вібрація керма або невеликий натяг ременя безпеки. У системі Infiniti, наприклад, застосовується автоматичне гальмування з однієї зі сторін автомобіля, щоб запобігти виїзду автомобіля зі смуги руху.

Система “Асистент зміни полоси руху” фірми Неllа за допомогою радарів слідкує за обстановкою по боках та позаду автомобіля і попереджає звуковим сигналом водія про небезпеку, якщо сусідній ряд зайнятий іншими транспортними засобами (рис. 6.8). Радари монтуються на задньому бампері.

Відомо, що у дзеркал є так звана "сліпа зона" і багато водіїв не вміють або просто не прагнуть встановити дзеркала заднього виду належним чином.

Система контролю

Рисунок 6.8 – Система контролю

Такі компанії як BMW, Ford, GM, Mazda і Volvo пропонують спеціальні системи, які використовують вбудовані у дзеркала камери або датчики, контролюючі мертві зони. Невеликі лампочки аварійної сигналізації, встановлені поруч із дзеркалами заднього виду, попереджають водія про знаходження автомобіля у мертвій зоні, а якщо ніякої реакції від водія не надійшло й він почав зміну полоси руху, система починає більш активно попереджати про перешкоду. На жаль, подібні системи працюють тільки на невеликих швидкостях.

Системи контролю тиску у шинах

Необхідний рівень тиску у шинах – це не тільки хороша керованість і безпека автомобіля, але це ще і значна економія палива, підвищення терміну експлуатації покришок та елементів підвіски. Національною адміністрацією по безпеці США (NHTSA) прийнято рішення про обов'язкове використання датчиків контролю тиску у шинах на всіх нових автомобілях [2].

Найбільш простими засобами контролю тиску у шинах є візуальні засоби, коли встановлюють спеціальні ковпачки на вентилях коліс замість штатних, що змінюють колір залежно від рівня тиску. При падінні тиску на 20% ковпачок змінює колір з зеленого на прозорий.

Система контролю тиску непрямої дії, що працює у складі АБС, визначає падіння тиску через різницю у частоті обертів коліс (спущене колесо має дещо менший радіус кочення і тому обертається швидше). Іншим способом визначення падінню тиску у шинах, це виділення із сигналів колісного датчика швидкості параметрів, які характеризують рівень коливань шини при обертовій деформації.

З урахуванням важливості своєчасності інформації про падіння тиску у колесах під час руху в ЄЕС вирішено, що з 1 листопада 2012 року усі нові автомобілі повинні бути оснащені системою контролю тиску у шинах (Туге Pressure Monitoring System или TPMS).

Сучасні системи здатні контролювати у режимі on-line тиск у шині, температуру повітря та інші важливі для роботи колеса параметри. При виникненні відхилень такі системи тут-же сповіщають водія. Нова система моніторингу автомобіля TBS ЕНМ 5000 включає у себе систему контролю тиску у шинах і температури у кожному колесі з виводом інформації на лобове скло. Фірма Nokian Tyres розробила систему Road-Snoop, у якій 25-грамові датчики прикріплюються до колісних дисків з внутрішньої сторони (усередині безкамерної шини). Кожен датчик вмішує джерело живлення з терміном роботи на 150 тис. км. Датчики працюють тільки у русі з 20 км/год. і передають кодові повідомлення по радіоканалу на приймач, що розмішений у арці колеса. Датчики фірми Pirelli мають пам'ять про основні параметри шини, робочі тиск та температуру, тип дорожнього покриття, час і відстань, що пропрацювала шина, розмір плями контакту, а при падінні тиску подають команду на їх підкачку.

 
<<   ЗМІСТ   >>