Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології на автомобільному транспорті

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Системи відслідковування стану водія.

Стомлений водій може бути настільки ж небезпечний, як і водій, що сів за кермо у нетверезому стані. Інтегровані в автомобіль системи спостереження, які розпізнають ознаки утоми у рухах та реакціях водія й попереджають про необхідність перепочити, доступні у декількох автовиробників. Наприклад, у Mercedes така система називається Attention Assist. Система спочатку вивчає манеру їзди водія, зокрема, обертання обода кермового колеса, включення покажчиків повороту й натискання на педалі, а також стежить за деякими керуючими діями водія й такими зовнішніми факторами, як бічний вітер та нерівності дорожнього полотна. Якщо Attention Assist розпізнає стомлення водія, вона інформує його про необхідність зробити зупинку шоб перепочити. Робить Attention Assist це за допомогою звукового сигналу й попереджуючого повідомлення на дисплеї комбінації приладів.

В автомобілях Volvo теж є схожа система, але працює вона трохи по- іншому. Система не контролює поведінку водія, а оцінює переміщення автомобіля на дорозі. Якщо щось відбувається не так, як повинен рухатись автомобіль (недотримання смуги руху, зміна швидкості тощо) система сповіщає водія, перш ніж ситуація стане критичною.

Системи нічного бачення.

Рядом автомобільних фірм пропонується системи нічного бачення. Такі системи здатні допомогти водієві розгледіти у темний час доби пішоходів, тварин або краще бачити дорожні знаки. Зона трафіка освітлюється інфрачервоним променем, а відеокамерою з тепловими датчиками збирається візуальна інформація та відображається на екрані дисплея у вигляді сірого масштабного образу. Датчики складаються із кремнієвої підложки з мембраною, на якій розмішені термоелементи, оточені об'ємним кремнієм. "Гарячі" з'єднання термоелементів розташовані у центрі мембрани, а "холодні" над краєм об'ємного кремнію. Тонка структура мембрани з низькою теплопровідністю поглинає теплове випромінювання дистанційного об'єкту, що створює різницю між мембраною та об'ємним кремнієм. Різниця температур перетворюється в електричний потенціал завдяки термоелектричного ефекту у термоелементі.

В BMW використовується інфрачервона камера, яка передає зображення на монітор у чорно-білому форматі. Камера розрізняє об'єкти на віддалі до 300 метрів. Інфрачервона система Mercedes-benz має більш короткий діапазон, але здатна видавати більш чітке зображення, проте мінусом системи є погана робота при низьких температурах. Також для реалізації указаних функцій системи використовують близьке до інфрачервоного near-infrared (NIR) освітлення..

Система автоматичного керування склоочисником і змивачем

Такі системи під назвою RAIN SENSOR (датчик дощу) забезпечують автоматичне керування очищувачем і омивачем вітрового скла. Датчик дощу зменшує кількість рухів водія при керуванні автомобілем в екстремальних умовах (дощ, сніг, бруд), тобто підвищує безпеку і комфорт. Система автоматичного керування очищувачем і омивачем вітрового скла складається з двох частин – оптичний датчик та блок реле.

Оптичний датчик знаходиться на вітровому склі автомобіля всередині салону та встановлюється на внутрішній поверхні вітрового скла у зоні дії щіток у місці, де він не буде заважати огляду водія та добре обдувається нагрівником (рис. 6.9).

Оптичний датчик системи

Рисунок 6.9 – Оптичний датчик системи

Блок реле – це виконавчий пристрій, що здійснює безпосереднє управління склоочисником і омивачем. Блок реле встановлюється у салоні у місці, передбаченому конструкцією автомобіля або зручному для електричного з'єднання. Датчик дощу керує усіма режимами склоочисника – автоматичний вибір тривалості паузи, перша швидкість, друга швидкість, омивач.

За допомогою інфрачервоного променя сканується стан зовнішнього боку скла. Рівень відбитого сигналу змінюється при наявності вологи, забруднення на склі. Електронний блок керування обробляє отриману інформацію й видає сигнал вмикання склоочисника. При появі крапель води на склі, включаються "двірники". Залежно від інтенсивності дощу автоматично змінюється пауза руху щіток. Також пауза руху щіток залежить від швидкості автомобіля, нижче швидкість – більше пауза. Велику масу води (хвиля з калюжі від зустрічної автомашини) датчик "бачить" ще на підльоті до скла з відстані 5 – 10 см. і завчасно включає склоочисники.

У корпус вбудовано також датчик освітлення, призначенням якого є:

  • – автоматичне вмикання і вимикання фар;
  • – активація функції виїзд/повернення до дому (Coming Home / Leaving Home);
  • – розпізнавання дня і ночі для датчика дощу.

Датчик світла передає на блок керування бортової мережі інформацію про необхідність вмикання фар при наступних умовах: сутінки, темрява, в'їзд у тунель і проїзд через тунель, їзда по лісу.

Системи клімат-контролю

Автомобільні кондиціонери призначені для охолодження повітря у салоні автомобіля. Вони діють по тому ж принципу, що й звичайний побутовий холодильник: холодоагент, переходячи з рідкої форми в газоподібну, поглинає тепло повітря, що підходить до випарника, яке потім направляється у салон. Повітря не тільки прохолоджується, але ще й підсушується, що дозволяє ефективно боротися із запотіванням стекол.

Сучасні автомобілі оснащуються комплексними системами клімат- контролю (HVAC- Heating, Ventilation, AirConditioning) для забезпечення мікроклімату у салоні автомобіля. Система забезпечує сумісну роботу систем опалення та кондиціювання на базі електронного керування. Залежно від числа температурних зон системи клімат-контролю поділяють на одно-, дво-, трьох- та чотирьохзонні. Незалежно від числа зон системи складаються із кліматичної установки та системи керування. Кліматична установка уміщує конструктивні елементи систем опалення, вентиляції та кондиціювання – радіатор опалення, вентилятор приточного повітря, кондиціонер, до складу якого входять випарник, компресор, конденсатор та ресивер (рис. 6.10). Кількість датчиків вихідної температури визначається конструкцією системи клімату-контролю. До датчика вихідної температури може бути доданий датчик вихідної температури у просторі розміщення ніг. У двухзонній системі клімат-контролю число датчиків вихідної температури подвоюється (датчики ліворуч і праворуч), а в тризонній – потроюється (ліворуч, праворуч і позаду).

Схема системи клімат-контролю.

Рисунок 6.10 – Схема системи клімат-контролю.

Потенціометри заслінок фіксують поточне положення повітряних заслінок.

У конструкції кліматичної установки можуть застосовуватися наступні заслінки:

  • – заслінка притічного повітря;
  • – центральна заслінка;
  • – заслінки температурного регулювання (у системах з 2-ма й більш зонами регулювання);
  • – заслінка рециркуляції;
  • – заслінки для відтавання стекол.

Датчики температури випарника й тиску забезпечують роботу системи кондиціювання. До виконавчого обладнання відносяться приводи заслінок та електродвигун вентилятора притічного повітря, за допомогою яких створюється й підтримується заданий температурний режим. Заслінки можуть мати механічний або електричний привід.

Система керування забезпечує підтримання заданої водієм температури повітря у салоні у діапазоні 16-39°С. Зовнішнє повітря, що надходить у салон, проходить через радіатор опалювача та нагрівається теплом охолоджуючої рідини двигуна. Ступінь нагріву регулюється центральною заслінкою шляхом змішування холодного і гарячого повітря. При необхідності вмикається кондиціонер, який охолоджує повітря, що надходить, та видаляє вологу із салону. Бажане значення температури установлюється за допомогою регуляторів на панелі приладів автомобіля. Сигнал від регулятора надходить у електронний блок керування, де активується відповідна програма і за встановленим алгоритмом блок керування обробляє сигнали вхідних датчиків та вмикає необхідні виконавчі пристрої. Установлене значення температури підтримується автоматично.

 
<<   ЗМІСТ   >>