Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології на автомобільному транспорті

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

ЕЛЕКТРОННА ЛОГІСТИКА

Стандарти електронної логістики

Електронна логістика (EDI – electronic data interchange) – керування та оптимізація електронних інформаційних потоків, що виникають у ланцюгах поставок. Базою електронної логістики є стандарти на кодування та зчитування інформації у логістичних системах. Підвищення ефективності керування перевізним процесом досягається за рахунок упровадження інформаційних систем, які дозволяють зменшувати кількість помилок при введенні даних, швидко передавати значні обсяги інформації, прискорити її обробку та зменшити кількості паперових носіїв. Епоха електронної логістики починалась з упровадження штрихового кодування у торгівлі у 70-х роках XX сторіччя.

Для автоматизації процесу маркування та автоматичної ідентифікації у сучасній електронній логістиці використовують такі методи:

 • – оптичне кодування та розпізнавання маркувальних знаків на логістичних одиницях;
 • – зчитування магнітної інформації, яке основане на розміщенні на вантажі (упаковці, транспортному засобі) магнітної карти, на якій записана інформація щодо вантажу;
 • – радіочастотна ідентифікація (REID-технологія), яка реалізується шляхом розміщення на об'єкті малопотужного передавача, здатного за запитом передавати записану у пам'ять інформацію.

Вибір засобів для маркування залежить від його призначення, місця нанесення та засобів зчитування. Маркування буває:

 • – товарне – проставляється виробником для зазначення типу виробу та назви виробника;
 • – вантажне – при якому вказується найменування пунктів відправлення та призначення, відправник та отримувач вантажу. Може бути вказана маса або обсяг вантажу;
 • – транспортне – при якому вказується число місць у партії вантажу та номер товарно-транспортного документа;
 • – спеціальне – де даються особливі вказівки щодо перевезення, збереженню вантажів за допомогою умовних міжнародних позначок.

EDI-системи потребують інформаційних і комунікаційних стандартів, які дозволяють передавати інформацію від різних джерел. Інформаційні стандарти визначають структуру та вид (формат) електронного документа, що передається по мережі, послідовність передачі даних, форми кодування. Комунікаційні стандарти визначають швидкість передачі та перетворення сигналів, характеристики прийому, набір символів, пріоритети [18].

Використання різноманітних систем кодування у рамках функціонування глобальних логістичних потоків знижує його ефективність, тому йдуть пошуки оптимальних варіантів електронної логістики, які задовольнять усіх учасників. Сучасним координатором процесу розробки і керування стандартами виступає міжнародна організація GSI (інтегрована система глобальних стандартів) та її національні представництва. Система GSI установлює стандарти точної ідентифікації та комунікації інформації щодоо продуктів, активів, послуг і місцезнаходження. З 1999 року існує недержавний глобальний реєстр підприємств – учасників системи GSI – GEPIR, куди входять більшість країн світу [15]. Використання стандарту дозволяє торговельним партнерам різних країн обмінюватись інформацією в електронному вигляді та мінімізувати участь людини у ланцюгах поставок товарів. Це буде досягнуто при заміні всіх транзакцій (відвантаження, рахунок, повернення товару тощо) кодами. Крім кодів транзакцій упроваджуються коди товарної нумерації та коди учасників процесу доставки за стандартом GS1.

Система GSI складається із чотирьох ключових напрямків:

 • – GSI BarCodes – стандарти на штрихове кодування для ідентифікації товарів;
 • – GSI еСот – стандарти для електронних бізнес-повідомлень;
 • – GSI GDSN – стандарти для глобальної синхронізації даних;
 • – GSI EPSglobal – стандарти для радіочастотної ідентифікації.
 
<<   ЗМІСТ   >>