Повна версія

Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології на автомобільному транспорті

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Стандарти RFID

Піонером у галузі міток RFID можна вважати компанію Philips, що розробила мітки типу I-Code І, а потім І-Code SLI. Першим стандартом у галузі міток RFID став стандарт ISO 15693, розроблений спеціально для додатків у галузі ідентифікації різних товарів та продукції. Стандарт базується на частоті 13,56 Мгц. Робоча відстань між зчитувачем і міткою становить близько метра, максимальний обсяг пам'яті мітки становить 8 кбайт. Мітки підтримують функцію захисту від крадіжок.

Наступним етапом розвитку технології RFID стало застосування ультрависокого частотного діапазону для міток. У Європі застосовуються мітки діапазону 869,4 – 869,65 МГц і 2,400 – 2,4835 ГГц, в Америці 902 – 928 МГц і 2,400 – 2,4835 ГГц.

У цих діапазонах діє стандарт ISO 18000 частини 4 і 6, ISO 18185 та інші, залежно від галузі застосування. Використання цих діапазонів дозволило збільшити робочу відстань між зчитувачем і мітками до 10 і більше метрів, значно збільшилась швидкість зчитування інформації з мітки.

Найсучаснішим стандартом у галузі міток RFID найближчим часом стане стандарт ЕРС (Electronic Product Code – електронний код продукту). ЕРС – це число, розроблене для ідентифікації кожного виробу у ланцюгу постачань. Число ЕРС знаходиться у мітці та прикріплюється до виробу. Використовуючи технологію радіочастотної ідентифікації, мітка передає своє число на зчитувач. Потім зчитувач передає число на комп'ютер або до локальних прикладних програм, які відомі як Служба найменування предмета (ONS). ONS повідомляє системі комп'ютера, де перебуває інформація про предмет, який має даний ЕРС, наприклад, коли був виготовлений даний предмет. Завдяки зменшенню обсягу пам'яті вдалося суттєво знизити вартість міток (до 5 центів), у мітках з'явилася команда самознищення (destroy), яка після використання мітки за призначенням виводить її з ладу, тим самим розв'язується нагальна проблема недоторканності приватного життя, тому що, будучи збережена в одежі, взутті або іншому предметі, мітка RFID потенційно дозволяє відслідковувати переміщення людини.

Мережа ЕРС – це технологія, що надає широкі можливості більш ефективно налагодити роботу організації за допомогою прозорості інформації про вироби у ланцюгу поставок. Цей новий відкритий глобальний стандарт поєднує у собі недорогу RFID-технологію, існуючу інфраструктуру комунікаційних мереж, електронний код продукції (число, яке ідентифікує кожний предмет). Усе це дозволяє зібрати точну інформацію у режимі реального часу, яка дозволяє визначити місцезнаходження предмета, дату його виготовлення, кількість предметів, наявних у ланцюзі поставки. Ця система працює на базі системи пошуку, який проводиться через центр Auto-id і підтримується більш ніж 100 провідними світовими компаніями.

Мережа складається з пяти основних елементів: електронний код виробу (ЕРС), система ID (мітки й зчитувача ЕРС), служба найменування предмета (ONS), фізична мова мітки (PML) і Savant-система розподілу потоків інформації.

Служба найменування предмета. З технічної точки зору для відкритої, глобальної мережі з відслідковування товарів потрібна особлива мережна архітектура. Як тільки ЕРС розмішується на мітці, комп'ютерам мережі необхідний якийсь спосіб для співвіднесення ЕРС з інформацією про відповідний предмет. Цю функцію виконує ONS – автоматичне мережне обслуговування, аналогічне Службі найменування області – Domain (DNS) для комп'ютерів, яка вказує комп'ютерам їх місце у Всесвітній мережі Web.

Фізична мова мітки. PML – це нова мова стандарту для опису фізичних предметів. В остаточному варіанті мова буде грунтуватися на загальноприйнятій extensible Markup Language – мові мітки (XML). Разом з ЕРС та ONS PML завершує фундаментальні компоненти, необхідні для автоматичного зв'язку інформації з фізичними предметами. ЕРС ідентифікує продукт, PML описує продукт, ONS з'єднує їх разом. Стандартизація цих компонентів забезпечить "універсальну єдність" між предметами у фізичному світі.

Savant. Savant – технологія програмного забезпечення, розроблена для керування й пересування інформації таким чином, щоб не перевантажити існуючу корпоративну й суспільні мережі. Savant використовує архітектуру розподілу, це значить, що програмне забезпечення запушене на різних комп'ютерах організації, а не керує всією системою з одного центрального комп'ютера. Savant організований ієрархічно, і є нервовою системою нової мережі ЕРС, яка контролює й керує потоками інформації.

Огляд мережі ЕРС. Мережа ЕРС дасть можливість організаціям більш чітко працювати зі споживачами, надаючи інформацію й дані про кодовану продукцію у ланцюгу постачань у мережу користувачів. Це, у свою чергу, збільшує товарообіг, зменшує вартість і збільшує використання активів.

Мережа ЕРС збільшує наявність продукції на магазинах роздрібної торгівлі, скорочуючи запаси й більш гнучко відповідаючи потребам споживачів. Технологія дозволяє продавцям роздрібної торгівлі раціонально розмістити продукцію на складі, покращити процес поповнення запасу, удосконалити процес керування запасами, зробити взаємодію продавців роздрібної торгівлі й виробників більш ефективним.

Як працює система? ЕРС – це номер, що складається із заголовка й трьох наборів даних, що зберігаються на мітці. Заголовок визначає номер версії ЕРС. Пізніше це дозволить ураховувати різну довжину й типи ЕРС. Друга частина номера ідентифікує керуючу програму ЕРС, найімовірніше, це буде виробник продукції, до якої прикріплений ЕРС. Наприклад, компанія "Coca-Cola Company". Третя, так званий клас предмета, позначає точний тип продукції, як одиницю зберігання на складі. Наприклад, "Дієтична Кола, 330 мл, банка, зроблена для US". Четверта – порядковий номер, унікальний для кожного предмета, він повідомляє, яку саме банку дієтичної коли ми тримаємо у руках. Це дозволить швидко знайти продукцію, строк придатності якої минає.

Типи ЕРС. Центр Auto-ID запропонував ЕРС обсягом 64 біт і 96 біт. Можливо, обсяг можна збільшити. Номер ЕРС, обсягом 96 біт, на думку центру Auto-ID, буде найпоширенішим. Центр вибрав 96 біт, як компромісний розв'язок у ситуації, коли необхідна гарантія, що всі предмети мають унікальний ЕРС, та необхідно втримувати низьку вартість міток. ЕРС обсягом 96 біт, забезпечить унікальними ідентифікаторами 268 мільйонів компаній. Кожний виробник може розраховувати на 16 мільйонів класів предметів і 68 мільярдів порядкових номерів у кожному класі. Цього цілком достатньо, щоб охопити усю продукцію в усьому світі на багато років уперед. Оскільки на даний момент немає необхідності у великій кількості порядкових номерів, центр пропонує використовувати проміжний код, обсягом 64 біт. Спочатку менший код буде забезпечувати низьку ціну на мікросхеми RFID, у той же час надаючи достатню кількість унікальних ЕРС для потреб, що існують на даний момент.

Сьогодні все ширше у RFID-технології використовується термін GTAGглобальна мітка, який описує глобальний стандарт радіочастотної ідентифікації та зчитування у глобальних матеріальних потоках. Базовим стандартом для GTAG прийнято стандарт ISO 15693, який визначає інтерфейс між зчитувачем і міткою для взаємної сумісності. Для GTAG виділено три частотні діапазони: 13,56 МГц, 860-930 МГц та 2,45 ГГц.

Центр світової автоматичної ідентифікації Auto-ID не має наміру замінити існуючий зараз штрих-код, а створити для компаній шлях для поступового переходу від установлених стандартів штрих-коду до нового ЕРС. Для успішного розвитку нововведення центр Auto-ID прийняв основні елементи Номера продукції Глобальної торгівлі (GTIN), при якій існуючі штрих-коди будуть замінені поступово.

Оптимізація бізнес-процесів, основу для якої представляє технологія RFID, є лише першою схлдинкою у підвищенні ефективності роботи функціональних підрозділів підприємств, що використовують сучасні технології.

 
<<   ЗМІСТ   >>