Головна Педагогіка
Управління початковою школою
|
|
|||||
Навчально-виховний процес у малокомплектній початковій школіЯкщо керівник показує підлеглому свою роздратованість і не може контролювати свої емоції, йому варто зайнятися чимось іншим, а не роботою з людьми Мішель Фадуль Ефективність освітнього процесу в сільських малокомплектних школах визначається взаємодією багатьох зовнішніх і внутрішніх умов, що відображаються на особливостях педагогічної діяльності: Організаційно-педагогічній:
Соціокультурній:
Психологічній:
Освітній процес у класах з малою чисельністю учнів значною мірою відрізняється від традиційних. Відсутність двох-трьох учнів на уроці в міській школі істотно не впливає на запланований учителем тип уроку, його структуру, види й форми навчальної діяльності учнів, запланованих учителем. У сільській школі така ситуація може різко впливати на проведення уроку: учителеві доводиться істотно змінювати його структуру, іноді й зміст чи методику проведення. Замість запланованого вивчення нової теми проводять зовсім інший тип уроку – тренувальний або повторення і закріплення вивченого матеріалу. За відсутності двох-трох учнів, що складає 40-50% учнів на уроці, вчитель змушений вносити зміни для того, щоб ліквідувати певні прогалини в знаннях або поглиблено вивчати окремі питання програми з учнями, які мають високі інтелектуальні здібності. Особливості організації навчальних занять у малочисельних школах вносять істотні зміни в логіку побудови конкретного уроку в класі з різновіковими групами учнів. У цьому сенсі важливо завернути увагу на особливості структури уроку, а також організації самостійної навчальної діяльності учнів на уроці. Особливості освітнього процесу в малокомплектних школах зумовлюють поступове збільшення частини індивідуальної самостійної роботи й використання завдань із метою поетапного підвищення рівня складності навчального матеріалу для підготовки учня до самоосвіти. Визначальні ознаки уроку в малокомплектній початковій школі:
Одночасність навчання двох-трьох різновікових груп в одному приміщенні суттєво впливає на структуру уроку в малочисельній школі: її обов'язкові компоненти – робота учнів під керівництвом учителя і самостійна робота. Усі інші складники уроку (організація класу до уроку, мотивація учіння, актуалізація опорних знань, умінь і навичок, вивчення нового навчального матеріалу, закріплення, повторення, узагальнення знань тощо) також мають бути збережені. Кожен етап уроку має бути логічно вибудуваний і становити підготовчий етап до наступного різновиду роботи. Здійснюючи контроль за навчально-виховним процесом у малочисельній школі, компетентний директор школи особливу увагу приділяє психолого-педагогічному аспекту навчання учнів у класі з малою чисельністю учнів, зважаючи на те, що перенасиченість прямого навчального спілкування педагога з окремим учнем спричиняє явища гіперопіки, надконтролю, внаслідок чого виникають особливі психоемоційні стани (монотонія, психічна перенасиченість), фізичні перевантаження тощо. Частіше причиною негативних чинників на уроках у нечисленних класах є відсутність особливого емоційного фону, інтелектуальної змагальності, дефіциту різнобічного спілкування. Нехтування особливостями освітнього процесу в малокомплектній школі може призвести до виникнення труднощів у діяльності як учителя, так і керівника школи. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|