Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Характеристика лікувальних заходів

Немедикаментозна терапія ФД

Пацієнтам із ФД слід рекомендувати нормалізацію способу життя, режиму і характеру харчування, достатній нічний сон, 2-3-х годинний відпочинок у ліжку впродовж дня. Припинення паління, вживання алкоголю, НПЗП. При неефективності – показане застосування медикаментозних препаратів і психотерапевтичних методів.

Дієтотерапія. Регулярне 4-5-разове харчування зі зниженою кількістю жирів; їсти слід повільно, ретельно пережовуючи їжу. Обмежують вживання гострої, солоної, смаженої їжі, міцних м'ясних наварів, прянощів, солодощів, кави.

Медикаментозна терапія ФД

Згідно Європейських рекомендацій з діагностики й лікування Нр- інфекцїї – Маастрихтський консенсус – 4 (2010 р.) – стратегія лікування хворих з ФД передбачає тестування пацієнтів на Нр-інфекцію і проведення ерадикаціїу інфікованих хворих. Клінічна перевага такого підходу – можливість попередження виникнення в майбутньому виразкової хвороби і некардіального раку шлунка.

Відповідно до рекомендацій зазначеної погоджувальної наради схемою ерадикації 1-ї лінії залишається комбінація, що включає в себе ІПП (краще, в подвоєних дозах), кларитроміцин (у дозі 500 мг 2 рази на добу) та амоксицилін (у дозі 1000 мг 2 рази на добу). Зроблено висновок, що схеми ІПП + кларитроміцин + амоксицилін та ІПП + кларитроміцин + метронідазол еквівалентні, а дози для всіх препаратів залишаються попередніми, проте для України схема з метронідазолом менш прийнятна у зв'язку з високою метронідазолорезистентністю Нр-інфекції. Можливе проведення 7-денної терапії, проте подовження лікування до 10-14 днів підвищує ефективність ерадикації в середньому на 5 %. Крім того, відмічено, що застосування високих (подвійних) доз ІПП (двічі в день) дозволяє додатково підвищити ефективність ерадикації на 8 %.

Протокол ерадикаційної терапії передбачає обов'язковий контроль її ефективності, який проводиться через 4-6 тижнів після закінчення антигелікобактерної терапії. При збереженні Н. pylori в СО шлунка показане проведення повторного курсу ерадикаційної терапії із застосуванням іншої схеми (наприклад, квадротерапії) з подальшим контролем його ефективності через 4-6 тижнів.

Схема квадротерапії, що є схемою 2-й лінії, але в даний час дозволена для застосування і в якості схеми 1-ї лінії, передбачає призначення (також протягом 10-14 днів) комбінації, що включає в себе ІПП (краще в подвоєних дозах), тетрациклін (у дозі 0,5 г 4 рази на добу), метронідазол (по 0,5 г 3 рази на добу) і препарати вісмуту (наприклад, вісмуту трикалію дицитрат в дозі 0,24 г 2 рази на добу).

У випадках неефективності схем ерадикації 1-ї і 2-ї ліній погоджувальна нарада "Маастрихт-4" пропонує практикуючому лікарю декілька прийнятних варіантів подальшої терапії. Оскільки до амоксициліну в процесі його застосування не виробляється стійкості штамів Н. pylori, можливо його повторне призначення у високих дозах (750 мг 4 рази на добу) в комбінації з високими (4-кратними) дозами ІПП. Іншим варіантом може бути заміна метронідазолу в схемі квадротерапії фуразолідоном (у дозі 100-200 мг 2 рази на добу). Альтернативою є застосування комбінації ІПП з амоксициліном і рифабутином (у дозі 300 мг на добу) або левофлоксацином (у дозі 500-1000 мг на добу).

Варіантом резервної терапії служить "послідовний" (sequentional) курс ерадикації при резистентності Нр-інфекції, що пропонується у якості варіанту терапії першої лінії. Послідовна терапія складається із ІПП у стандартній дозі і амоксициліну 1000 мг, що приймаються по 2 рази на добу впродовж 5-ти днів, а потім прийому в наступні 5 днів ІПП, кларитроміцину 500 мг і тинідазолу 500 мг по 2 рази на добу. Показано, що послідовна терапія приводить до підвищення частоти ерадикації Нр до 90%.

За результатами досліджень, проведених в Україні, ефективність ерадикаційної терапії на основі рабепразолу, кларитроміцину й орнідазолу (із застосуванням лікувальної комбінації "орністат") зберігається на високому рівні і становить більше 80 %, що дає підстави продовжувати застосування вказаного комплексу. Нами показано фармако-економічні переваги застосування цієї комбінації у лікуванні кислотозалежної Нр-асоційованої патології.

При збереженні симптомів ФД після проведення АГБТ або при Н.руїогі-негативному варіанті ФД медикаментозну терапію призначають відповідно до варіанту перебігу захворювання.

  • 1. При ЕБС (виразковоподібній формі ФД) призначають інгібітор протонної помпи (омепразол, езомепразол, лансопразол, рабепразол, пантопразол) 1-2 рази за 30 хв до їжі на день впродовж 3-4-х тижнів. Продовжують використовуватись Н2-гістаміноблокатори: фамотидин 20 мг 2 рази на день 3-4 тижні і/чи комбіновані антациди 1 пакетик (за вимогою).
  • 2. При ПДС (дисмоторній формі ФД) симптоматичне лікування включає: домперидон (домідон) 10 мг чи метоклопрамід 10 мг, чи мозаприд 2,5-5 мг, чи ітоприду гідрохлорид 50 мг за 15 хв до їжі 3-4 рази на день. У лікуванні таких хворих доцільно застосовувати фіксовані комбінації ІПП з прокінетиками (лімзер).

За наявності диспепсичних скарг та психоформних і/чи вегетативних розладів може рекомендуватись гамма-аміно-бета-фенілмасляна кислота (фенібут) по 250 мг 3 рази на день до їди впродовж 2-4-х тижнів, сульпірид по 50-100 мг 2 рази на день впродовж 2-4-х тижнів, антидепресанти: амітриптилін по 25 мг 2 рази на день, тіанептін по 12,5 мг З рази на день, флувоксамін 50 чи 100 мг однократно ввечері тривало.

Фізіотерапевтичне лікування

Із фізіотерапевтичних процедур хворим на ФД призначають електросон, синусоїдальні модульовані струми, дециметрові хвилі, ультразвук, магнітотерапію, солюкс, ліжкомасажер Nuga Best, додатково рефлексотерапию.

СМС-терапія призначається на ділянку проекції шлунка, режим змінний, III–IV роди роботи, глибина модуляцій від 25% до 100%, частота 100-70 Гц, щоденно, 10-12 процедур на курс. Така процедура показана при гіпохлоргідрії. Інші параметри призначають при дискінетичному та виразкоподібному варіантах: при цьому процедури проводять в шпульсному режимі при поперечному розташуванні електродів на ділянку шлунка та ділянку нижньогрудного відділу хребта, модуляція від 25 до 50%, частота 100 Гц, І та IV рід роботи, по 3 хв кожен, 8-10 процедур на курс лікування.

ДМХ-терапія призначається на ділянку проекції шлунка, потужність 25 Вт, експозиція 10-15 хв, 10-15 процедур на курс, щоденно; дана процедура може бути використана при виразкоподібному варіанті диспепсії.

Тривалість стаціонарного лікування. В основному лікування має проводитись в амбулаторно-поліклінічних умовах з дотриманням хворим раціонального режиму життя і харчування.

Критерії ефективності лікування:

  • • ліквідація чи зменшення клінічної симптоматики;
  • • ерадикація Н. pylori.

Військово-лікарська експертиза

Встановлення діагнозу функціональної диспепсії у осіб рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, які приймаються та проходять військову службу за контрактом, не передбачає встановлення статті згідно з додатком №1 наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 р.

Санаторно-курортне лікування

При диспепсії з проявами секреторної недостатності шлунка призначається внутрішній прийом мінеральних вод малої та середньої мінералізації, переважно хлоридних, хлоридно-сульфатних, сульфат – но-хлоридних (Аква, Броварська, Верховинська, Еола, Криворізька-1, Кришталева, Куяльник, Миколаївська, Миргородська, Сріблясті водоспади, Станіславська, Чорноморська та інші). Рекомендована мінеральна вода кімнатної температури – 18-20 °С, газована, по 200-250 мл на прийом, тричі на день за 20-30 хв до їжі, швидко, невеликими ковтками. В стадії нестійкої ремісії (субкомпенсації) за наявності проносів спочатку застосовується тепла, дегазована вода двічі на день, виключаючи ранковий прийом, по 100-150 мл через 40-60 хв після їжі, а після нормалізації стільця та зникнення явищ загострення рекомендується звичайна схема використання мінеральних вод.

За умов диспепсії з проявами ацидізму застосовуються гідрокар- бонатні, гідрокарбонатно-сульфатні, гідрокарбонатно-хлоридні мінеральні води малої або середньої мінералізації (Буковинська, Поляна Світла, Сині Потоки, Зелечанка, Поляна Квасова, Поляна Купіль, Сва- лява, Лужанська, Плосковська, Прозориста та ін.), теплі, дегазовані, по 200 мл тричі на день, за 1,5-1 годину до прийому їжі.

Із бальнеологічних процедур рекомендовані хвойні, хвойно-морські, морські, йодобромні, кисневі та перлисті ванни.

Термін санаторно-курортного лікування: 21-24 дні.

Протипокази: за супутньою патологією.

 
<<   ЗМІСТ   >>