Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Військово-лікарська експертиза

Особи рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, які приймаються та проходять військову службу за контрактом з пептичною виразкою шлунка та дванадцятипалої кишки оглядаються за статтею 53 додатка № 1, наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 р. Наявність виразкової хвороби обов'язково повинна бути підтверджена ендоскопічним і (або) рентгенологічним дослідженнями в умовах штучної гіпотонії. При виразковій хворобі та наявності рентгенологічного підтвердження за останні 3-5 років за графами II, III експертні висновки можуть бути зроблені на підставі ендоскопічних досліджень.

До пункту "А" належать:

  • – пептична виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, ускладнена пенетрацією, стенозом пілоробульбарної зони (затримкою контрастної речовини в шлунку більше 24 годин), що супроводжується занепадом живлення за наявності протипоказань до оперативного лікування або відмови від нього;
  • – пептична виразка ускладнена масивною кровотечею впродовж першого року після зазначеного ускладнення.

До пункту "Б" належать:

  • – пептична виразка з виразками, що довго не рубцюються (з локалізацією в шлунку впродовж 3 місяців і більше, з локалізацією в дванадцятипалій кишці впродовж 2 місяців і більше);
  • – пептична виразка з частими (2 рази і більше на рік) рецидивами виразки;
  • – пептична виразка з гігантськими (3 см і більше в шлунку або 2 см і більше у дванадцятипалій кишці) виразками;
  • – пептична виразка з позацибулинною локалізацією виразки;
  • – пептична виразка з множинними (2 та більше) виразками цибулини та поза нею;
  • – пептична виразка, ускладнена кровотечею з розвитком післягеморагічної анемії або перфорацією (впродовж 5 років після зазначених

ускладнень) або грубою рубцевою деформацією цибулини дванадцятипалої кишки.

Грубою деформацією дванадцятипалої кишки вважається деформація, яка виявляється при повноцінно виконаній дуоденографії в умовах штучної гіпотонії, що супроводжується сповільненою евакуацією (затримка контрастної речовини в шлунку більше 2 годин).

За пунктом "В" оглядаються особи з пептичною виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки за наявності незначної деформації цибулини дванадцятипалої кишки з рідкими (1 раз на рік і рідше) загостреннями, без порушення функції травлення. До цього ж пункту належать оглянуті за графами II, III з пептичною виразкою, яка була ускладнена кровотечею (яка лікувалась консервативно), перфорацією, а також множинні виразки за умови стійкої ремісії більше 5 років.

У фазі ремісії захворювання вірогідною ознакою перенесеної виразки цибулини дванадцятипалої кишки є післявиразковий рубець при ендоскопічному дослідженні і (або) рубцева деформація цибулини дванадцятипалої кишки при рентгенографії в умовах штучної гіпотонії, а перенесеної виразки шлунка – післявиразковий рубець при ендоскопічному дослідженні.

При неускладнених симптоматичних виразках шлунка і дванадцятипалої кишки висновок виноситься залежно від тяжкості перебігу основного захворювання за відповідними статтями Розкладу хвороб. При ускладнених симптоматичних виразках висновок виноситься за пунктами "А", "Б" чи "В" цієї статті залежно від порушень функцій.

Санаторно-курортне лікування

У стадії ремісії хворих на виразкову хворобу можна направляти на бальнеологічні курорти з використанням мінеральних вод, пелоїдо- та бальнеотерапії, гальваногрязелікування. Мінеральні води призначають, виходячи із стану кислотоутворюючої функції шлунка. При підвищеній кислотності застосовують середньо- та високомінералізовані води хлоридно-гідрокарбонатні-натрієві (Шаянська), хлоридні-гідрокарбонатні, гідрокарбонатні магнієво-кальцієві (Сойми, Рай-Оленівська, Кримська, Березівські мінводи та ін.), гідрокарбонатно-натрієві (Лужанська, Поляна Квасова, Поляна Купіль, Свалявська). Воду призначають за 1 годину перед вживанням їжі у теплому вигляді по 150-200 мл тричі на день. При нормальній кислотності призначають ті ж самі води за 40 хв перед вживанням їжі. При знижених кислотоутворюючій і секреторній функціях шлунка показані мало- та середньомінералізовані гідрокарбонатно-хлоридні натрієві, хлоридні натрієві води (Миргородська, Куяльницька, Бердянська, Одеська №2, Бронничанка, Мелітопольська, Сакська, Новомосковська, Сойми).

Термін санаторно-курортного лікування: 21-24 дні.

Протипоказання: загострення виразкової хвороби, ускладнення виразкової хвороби (кровотеча, перфорація, пенетрація), підозра на переродження виразки шлунка.

 
<<   ЗМІСТ   >>