Головна Медицина
Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи
|
|
|||||
Діагностика, лікування та медична реабілітація хронічного холециституХронічний холецистит (XX) – хронічне запальне захворювання жовчного міхура, що сприяє розвитку дисфункціональних порушень чи поєднується з функціональними порушеннями моторики біліарного тракту (дисфункцією) і змінами фізико-хімічного складу жовчі (дисхолією). Класифікація хронічних холециститівКласифікація МКХ-10. К 81. Холецистит. К 81.0. Гострий холецистит. К 81.1. Хронічний холецистит. К 81.8. Інші форми холециститу. К 81.9. Холецистит неуточнений. К 83.0. Холангіт. Клінічна класифікація хронічних холециститів (І. І. Дегтярьова, І. М. Скрипник, 2000). I. Хронічний латентний холецистит (безбольова форма з наявністю загальних проявів у вигляді алергічних реакцій, гіперпігментації шкіри та ін.). II. Хронічний безкам'яний холецистит з наявністю літогенних властивостей жовчі:
III. Хронічний холецистит з можливою вказівкою на наявність перипроцесів (згини, перетинки вродженого чи набутого характеру). IV. Хронічний бактеріальний холецистит (діагноз встановлюється після бактеріального посіву жовчі). Основні клінічні синдроми:
Основні ускладнення і наслідки:
Діагностика хронічного холециституНайбільш типові скарги: біль у правому підребер'ї, рідше – в епігастрії, що виникає через 40-90 хвилин після прийому їжі і може бути тривалим. Характерне виникнення і підсилення болю після прийому жирної, смаженої їжі, гострих продуктів. Больовий синдром іноді поєднується з нудотою, відрижкою, металічним і/чи гірким присмаком у роті, здуттям живота, підвищенням температури тіла, відчуттям важкості у верхніх відділах живота і обстипаційним синдромом. Для кардіалгічної форми характерні тривалі тупі болі в передсердній ділянці, а також аритмії, частіше екстрасистолії, що виникають після прийому їжі, нерідко у положенні лежачи (симптом Боткіна). Езофалгічні форми хвороби характеризуються стійкою печією, що поєднується з тупим болем за грудниною після їжі. Кишкові форми протікають зі здуттям живота, малоінтенсив- ним, чітко не локалізованим болем у животі, схильністю до запорів. У окремих хворих мають місце алергічні прояви та гіперпігментація шкіри. При зборі анамнезу з'ясовують тривалість захворювання, динаміку больового і диспепсичного синдромів, наявність захворювань печінки, змін загального стану, характер прогресування захворювання, дані попереднього обстеження і лікування, стереотипу харчування. При огляді звертають увагу на обкладений язик, з відбитками зубів (фестончатий); пальпаторну болісність у проекції жовчного міхура. При загостренні XX виявляють біль на вдиху під час глибокої пальпації правого підребер'я (симптом Кера). При обережному введенні руки у зону жовчного міхура на глибокому вдиху у хворого виникає виражений біль (симптом Мерфі). Для симптому Ортнера характерний біль при постукуванні ребром кисті по правій реберній дузі. Болісність при пальпації між ніжками грудинно-ключично-соскоподібного м'яза справа (симптом Георгієвського-Мюссі) теж свідчить про ураження жовчного міхура. При розвитку реактивного гепатиту приєднується помірна гепатомегалія. Ознакою гострого холециститу є іррадіація болю у праве передпліччя (симптом Березнеговського) та болючість при легкому ударі ребром долоні у косому напрямку знизу догори по правому підребер'ю (симптом Ортнера-Польського). Лабораторні та інструментальні дослідження:
*Обмежено при вираженому загостренні холециститу. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|