Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Отруєння спиртами та їх ефірами

Одна з найбільш численних груп технічних і побутових рідин представлена спиртами або сумішами речовин, які містять спирти. Найбільше токсикологічне значення мають одноатомні спирти (метанол, етанол, пропанол, бутанол), окремі двоатомні спирти та їх ефіри (етиленгліколь, його метиловий і етиловий ефіри – целозоль- ви). Гострі отруєння ними виникають лише після прийому всередину, ці отруєння можуть бути з численними жертвами. Всі спирти в тій чи іншій мірі володіють наркотичною дією. У одноатомних спиртів сила наркотичної дії вища, ніж у багатоатомних.

Отруєння етанолом

Прояви наркотичної дії етанолу є ознаками отруєння, але медичної допомоги вимагає лише алкогольна кома. Алкогольна кома має дві стадії: поверхневу І та II ступеня (неускладнену і ускладнену) і глибоку (неускладнену і ускладнену). Поверхнева кома проявляється відсутністю свідомості, мовного контакту, зниженням больової чутливості при І ступені і частковою її втратою при II ступені, зниженням корнеального, зіничного рефлексів. Сухожильні рефлекси збережені і навіть підвищені. Спостерігаються тризм жувальної мускулатури, м'язова ригідність, міофібриляції (переважно грудних м'язів та шиї); можливе рухове збудження, поява менінгеальних симптомів, судом, тахіпное, тахікардії, гіпертензії. Глибока кома характеризується різким пригніченням всіх видів рефлекторної діяльності, повною втратою больової чутливості, офтальмоплегією, менінгеальними симптомами, появою патологічних рефлексів. Температура тіла знижена до 36-35 °С. Часто спостерігаються центральні і аспіраційно-обтураційні порушення дихання (западіння язика, гіперсалівація, бронхорея, аспірація вмісту шлунку), тахікардія, глухість тонів серця, коливання AT, навіть до колапсу, що пов'язано з порушенням регуляції судинного тонусу. Найчастіше у цьому періоді до летальності призводить центральне порушення дихання. При виході з алкогольної коми у отруєних спостерігається психомоторне збудження, галюцинації, клоніко-тонічні судоми. Може виникати психогенний алкогольний амавроз, причому зіничний рефлекс лишається адекватним. У постраждалих, які мали аспіраційно-обтураційні порушення дихання, в подальшому виникає аспіраційна пневмонія та інші запальні захворювання органів дихання. Іноді спостерігається міоренальний синдром, зумовлений позиційним тиском ваги тіла на окремі групи м'язів і порушенням регіонарного кровообігу. Клінічно він проявляється набряком шкіри та ушкоджених груп м'язів, міоглобінурією і олігурією.

Гострий алкогольний гепатит розвивається у 30-35% хворих. Ця форма гепатиту (гострий некроз печінки) може виникати на тлі жирової дистрофії печінки, хронічних гепатитів, алкогольного фіброзу чи цирозу печінки. Характерна гостра поява больового і диспепсичного синдромів, проте в окремих пацієнтів захворювання може розвиватися поступово.

Найчастіший жовтяничний варіант перебігу захворювання. Характерними його проявами виступають жовтяниця, різка слабкість, відсутність апетиту, нудота, блювота, діарея, біль у правому підребер'ї та в епігастрії, рідше – лихоманка. При обстеженні виявляється жовтяниця, гепатомегалія, рідше лихоманка; печінка болісна при пальпації, гладенька. Для гострого алкогольного гепатиту важкого ступеня характерна наявність енцефалопатії, жовтяниці, набряково-асцитичного та геморагічного синдромів.

Зміни лабораторних показників включають підвищення активності амінотрансфераз в 2-3 рази вище норми, ГГТП – більше, ніж у 3-5 разів понад норму, білірубіну та холестерину. Для гострого алкогольного гепатиту характерний розвиток лейкоцитозу, нейтрофільозу, анемії, гіперхолестеролемії, високої гіпербілірубінемії при незначній гіпертрансаміназемії.

Диференційний діагноз слід проводити з травмами мозку, порушенням мозкового кровообігу, отруєннями снодійними засобами, наркотиками, іншими спиртами, хлорованими вуглеводнями, гіпоглікемічною комою.

 
<<   ЗМІСТ   >>