Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Військово-прикладні аспекти сучасної гастроентерологи

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Отруєння гастроентеротоксичними сполуками

Цю групу складають ботулізм, гастроінтестинальні форми дизентерії, сальмонельозів і ешерихіозів, стафілококове харчове отруєння, холера та неінфекційні захворювання: отруєння грибами, рибою, молюсками, солями важких металів та ін.

У групі інфекційих гастроентеритів частина захворювань протікає з лихоманкою і вираженими симптомами загальної інтоксикації, що притаманні багатьом інфекційним захворюванням. Проте саме ці ознаки дозволяють диференціювати їх від неінфекційних хвороб. До таких гастроентеритів відносяться дизентерія Зонне, гастроінтестинальні форми сальмонельозів, ешерихіозів тощо.

Група інфекційно-токсичних гастроентеритів протікає без вираженого підвищення температури тіла, так що іноді їх доволі складно диференціювати від неінфекційних захворювань. До цієї групи відносять отруєння бактеріальними токсинами (ботулізм, отруєння стафілококовим ентеротоксином) і холера, у патогенезі яких основну роль відіграє екзотоксин. Підходи до діагностики та етіотропного лікування інфекційних гастроентеритів приведені в розділі "Інфекційні захворювання органів травлення".

Отруєння токсичними грибами і рослинами

Гастроінтестинальні розлади здатні викликати отруйні гриби (ентолома отруйна, рядовка отруйна, опеньок несправжній, печериця отруйна та ін.), і отруйні рослини (паслін чорний, картопля проросла, гірчиця). Отруєння строчками, блідою поганкою і мухоморами супроводжуються гастроінтестинальними і гепатотоксичними проявами.

Діагностичні критерії отруєнь грибами і рослинами:

 • - Сезонність отруєння.
 • - Вживання дикорослих грибів та рослин.
 • - Порушення функцій ШКТ (нудота, блювота, діарея, біль в животі) впродовж 24 годин (переважно 4-6 годин) після їх вживання.
 • - Однотипність виникнення скарг (нудота, блювота, діарея, біль в животі) в інших людей, які вживали гриби та рослини водночас з постраждалим, упродовж перших 24 годин.
 • - Тривалість гастроінтестинальних порушень від 24 до 72 год.

Отруєння строчками. Інкубаційний період складає 6-10 годин. Захворювання починається поступово. Спочатку з'являється відчуття стиснення в епігастрії, потім приєднується біль, іноді ріжучого характеру. Одночасно появляються нудота і блювота, котрі продовжуються до 2-3 днів. Пронос слабо виражений чи відсутній. Наростають слабкість, розбитість. Шкіра обличчя гіперемована, іноді з ціанотичним відтінком. На 2-й день хвороби у важких випадках появляється жовтяниця. Можуть бути розлади свідомості, марення, судоми, іноді – субфебрилітет. У важких випадках може наступити летальний вихід, частіше на 3-4 день захворювання. Одужання настає у легких випадках впродовж 4-7 діб, у важких астенізація зберігається кілька тижнів. Критерії діагностики: факти вживання грибів і сезонність. Отруєння частіше реєструється в травні, коли ще немає інших грибів.

Отруєння блідою поганкою. Протікає найбільш тяжко і зумовлює високу летальність (> 50%). Інкубаційний період триває від 7 до 40 год (частіше 12 год). Отруєння частіше реєструється в серпні.

В клінічному перебігу гострої хімічної хвороби при отруєнні блідою поганкою виділяють кілька стадій:

 • • І стадія – латентний період;
 • • II стадія – період важких гастроінтестинальних розладів;
 • • III стадія – період уявного благополуччя;
 • • IV стадія – період гострої печінкової, печінково-ниркової недостатності.

Хвороба починається раптово, частіше вночі. Появляється сильний ріжучий біль у животі (коліка), невпинна блювота, частий рідкий водянистий стілець, з домішками слизу, рідше – крові. Доволі швидко розвивається дегідратація. Через 1-3 дні настає короткочасна ремісія, під час якої біль та блювота припиняються, цей період уявного благополуччя триває від кількох годин до 1-2 днів і характеризується затиханням симптомів ентероколіту і суб'єктивним покращенням стану хворого. Однак через певний час може настати летальний вихід (частіше через 2-3 дні від початку захворювання) внаслідок гострої печінкової та печінково-ниркової недостатності. Критерії діагностики: сезонність, факт вживання пластинкових грибів (бліду поганку плутають із шампіньйонами і сироїжками), важкі гастроінтестинальні та гепатотоксичні прояви.

Отруєння мухоморами. Зумовлено наявністю в грибах мускарину і грибного атропіну, а клінічна картина залежить від співвідношення цих токсинів. Отруєння частіше розпочинається з вираженого потовиділення, що супроводжується слинотечею і сльозотечею. Потім приєднуються болі в епігастрії, нудота, блювота, пронос. Гастроінтестинальний синдром поєднується з ознаками ураження ЦНС у вигляді головокружіння, збудження, стану, що нагадує сп'яніння, галюцинацій, розладів координації, розширення зіниць. У важких випадках може розвиватися кома і параліч дихання. Летальність відносно невисока. Одужання настає через 1-2 дні. Отруєння мухомором спостерігається рідко, так як ці гриби добре відомі населенню. Критерії діагностики: сезонність, факт вживання грибів, гастроінтестинальні та нейротоксичні прояви.

Грибні отруєння неспецифічного характеру можуть бути викликані несправжніми опеньками, свинушками, молочниками (горькушки, чорнушки), особливо при неправильній кулінарній обробці. Захворювання розпочинаються через 1-2 год після вживання грибів і характеризуються болями в епігастральній ділянці, нудотою, блювотою і проносом. Прогноз сприятливий, виздоровлення настає швидко.

Отруєння отрутохімікатами, солями важких металів, ліками відрізняються тим, що при них відсутні ознаки інфекційного захворювання і вдається виявити зв'язок захворювання з прийомом медикаментозних препаратів чи з роботою, пов'язаною з отрутохімікатами.

Внутрішній прийом отруйних рослин призводить до розвитку гострого гастроентериту і викликає різкий біль у животі, нудоту, блювоту, пронос. Ці симптоми є неспецифічними і зумовлені високим вмістом різних органічних кислот, що подразнюють слизову оболонку шлунка і кишечника. Із-за швидкого зневоднення організму можуть розвиватися виражена слабкість, задишка, ослаблення серцевої діяльності. До цієї групи відносяться рослини, що містять сапонін (паслін чорний, картопля проросла, гірчиця).

Інші отруєння, що зумовлюють гастроінтестинальні порушення (отруйною рибою, молюсками), у роботі військового лікаря зустрічаються надзвичайно рідко, проте вони можуть мати місце у миротворців-комбатантів під час виконання миротворчих місій в інших регіонах.

Критерії оцінки ступеня важкості гастроінтестинальних клінічних проявів при дії отрут.

 
<<   ЗМІСТ   >>