Головна Право
Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ
|
|
|||||
Організаційно-правові засади адміністративної діяльності міліції громадської безпекиПоняття та структура міліції громадської безпекиІз об'єктивними причинами, що є наслідком економічних та соціальних проблем суспільства, правового нігілізму значної частини населення, існують й суб'єктивні, зумовлені недоліками в організації роботи органів внутрішніх справ. Кардинальна зміна управління економічною і соціальною сферами нашого суспільства, його подальша демократизація вимагають удосконалення публічного управління, зміцнення правової основи державного і громадського життя, законності і правопорядку. Одним із суб'єктів забезпечення вирішення цих завдань є міліція, для чого в її структурі згідно зі ст. 7 Закону України "Про міліцію"[1] виокремлюється спеціальна служба – міліція громадської безпеки[2]. Завдання, що має міліція громадської безпеки, є одним із найбільш об'ємних напрямів роботи міліції. Це адміністративна діяльність, яка полягає в захисті прав і свобод людини і громадянина, забезпеченні громадського порядку, спокою та безпеки, попередженні і припиненні правопорушень у містах та інших населених пунктах держави, а також боротьба зі злочинністю, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, профілактична та охоронна діяльність[3]. До блоку міліції громадської безпеки належать три департаменти та один відділ:
Міліція громадської безпеки здійснює контроль за виконанням всіма громадянами, посадовими особами правил у сфері громадського порядку, надає в межах компетенції допомогу народним депутатам, представникам державних органів і громадським об'єднанням в здійсненні їх законної діяльності. Адміністративна діяльність здійснюється низкою підрозділів міліції. Водночас функціонально пристосованими для здійснення цього виду діяльності є підрозділи міліції громадської безпеки. Провідним підрозділом у структурі Міністерства внутрішніх справ України з питань охорони громадського порядку та громадської безпеки є Департамент громадської безпеки (далі – ДГБ)[5]. Серед органів, які наділені повноваженнями щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень, значне місце займає міліція громадської безпеки. ДГБ є структурним підрозділом центрального апарату МВС України та провідним підрозділом у структурі МВС України з питань охорони громадського порядку та громадської безпеки, виявлення, фіксації та розслідування адміністративних правопорушень[6]. ДГБ здійснює контроль за організацією робота та діяльністю підрозділів:
ДГБ систематично надає зазначеним підрозділам організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює інформаційно-аналітичне забезпечення керівництва МВС і органів державної влади про стан вирішення питань, що належать до компетенції ДГБ. ДГБ узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, готує пропозиції щодо вдосконалення законодавства з питань забезпечення охорони громадського порядку та громадської безпеки. Організація міліції громадської безпеки залежить від функціонального призначення та наявних рівнів управління, які відповідають адміністративно-територіальному устрою держави. Внутрішня структура міліції громадської безпеки ґрунтується на лінійному принципі її організації та діяльності, згідно з яким утворюють і функціонують структурні підрозділи цієї служби за окремими напрямами їх діяльності[7]. Система підрозділів міліції громадської безпеки формується з трьох ланок:
Кожній ланці підрозділів міліції громадської безпеки властиві свої особливості. Успіх у виконанні силами служби громадського порядку завдань щодо охорони громадського порядку та боротьби з адміністративними і кримінальними правопорушеннями значною мірою залежить від того, як налагоджений апарат управління нею, наскільки оперативно здійснює він керівництво, наскільки вміло враховує специфіку обставин, та місцевий хист в організації служби громадської безпеки[9]. Структура Департаменту громадської безпеки:
Отже, міліція громадської безпеки – це структурний підрозділ міліції у системі органів внутрішніх справ України, діяльність якого спрямовано на забезпечення особистої безпеки громадян, охорону громадського порядку та громадської безпеки, запобігання й припинення адміністративних право порушень, їх розкриття, а також надання в межах своєї компетенції допомоги громадянам, посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян.
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|