Повна версія

Головна arrow Право arrow Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Особливості адміністративно-юрисдикційної діяльності державної автомобільної інспекції МВС України

Адміністративно-юрисдикційна діяльність ДАІ є важливим інструментом у механізмі правових засобів у боротьбі з правопорушеннями у сфері дорожнього руху. У процесі її здійснення посадові особи ДАІ реалізують значний обсяг повноважень, що виражається зокрема у виявленні адміністративних правопорушень, збиранні та перевірці доказів, оформленні необхідних документів, розгляду справ та винесенні по них відповідних постанов[1]. Ефективність адміністративно-юрисдикційної діяльності ДАІ у сфері дорожнього руху може бути досягнена тільки у разі відповідності цілей застосування норм про адміністративну відповідальність за порушення правил дорожнього руху і водночас досягнутим результатом[2].

Юрисдикційна діяльність ДАІ регламентується процесуальними нормами адміністративного законодавства, вони визначають порядок, форми і методи правозастосовної діяльності компетентних посадових осіб з приводу порушення в сфері дорожнього руху, ухваленню і виконанню рішень про притягнення винних до адміністративної відповідальності та порядок їх оскарження. В цьому контексті юрисдикційна діяльність розуміється як юридична форма виконавчо-розпорядчої діяльності[3].

Порушення Правил дорожнього руху, що тягнуть адміністративну відповідальність, припиняють та порушують провадження у справі про адміністративне правопорушення як вияв адміністративно-юрисдикційної діяльності насамперед працівники дорожньо-патрульної служби ДАІ МВС України. Відповідно до Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС (затверджена наказом МВС України від 27 березня 2009 р. № 111[4]) під час порушення учасником дорожнього руху Правил дорожнього руху працівник підрозділу дорожньо-патрульної служби:

 • – уживає заходів щодо припинення адміністративного правопорушення;
 • – проводить заходи з тимчасового затримання транспортного засобу у випадках, передбачених чинним законодавством, шляхом його блокування за допомогою технічних пристроїв або доставлення на спеціальний майданчик чи стоянку;
 • – тимчасово вилучає посвідчення водія у випадках, передбачених чинним законодавством;
 • – тимчасово вилучає ліцензійну картку на транспортний засіб у випадках, передбачених чинним законодавством;
 • – використовує спеціальні технічні засоби (зокрема засоби тест-контролю), дозволені до застосування, на місці зупинки транспортного засобу для огляду водіїв, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння. Якщо під час перевірки документів виявлено ознаки їх підробки, ці документи вилучаються, про що складається рапорт, а особа, яка їх пред'явила, доставляється до територіального підрозділу ОВС.

Водії, які не мають або позбавлені права керування транспортними засобами, підлягають відстороненню від керування ними. Відсторонення водія від керування транспортним засобом здійснюється шляхом тимчасового затримання цього транспортного засобу і доставлення на спеціальний майданчик або стоянку. У разі надання посвідчення водія особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами, уживаються заходи щодо доставляння цієї особи до підрозділу Державтоінспекції МВС, де начальником органу внутрішніх справ, начальником або заступником начальника відділення (відділу, управління), командиром або заступником командира окремого підрозділу дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС здійснюється вилучення цього посвідчення.

У разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху працівник Державтоінспекції МВС відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення, копія якого під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює порушникові його права і обов'язки відповідно до статті 63 Конституції України та статті 268 КУпАП.

До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:

 • – письмові пояснення свідків правопорушення, у разі їх наявності. У разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 122, частиною третьою статті 123, частинами першою – четвертою статті 130 КУпАП, наявність свідків є обов'язковою;
 • – акт перевірки технічного стану транспортного засобу;
 • – акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.

У разі тимчасового вилучення посвідчення водія (стаття 265-1 КУпАП) або ліцензійної картки на транспортний засіб (стаття 265-3 КУпАП) робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення; за наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписаний також цими особами. У разі відмови порушника від підписання протоколу про адміністративне правопорушення у протоколі робиться запис про це, який засвідчується підписом свідків. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу руху[5].

Протоколи про адміністративні правопорушення після закінчення зміни здаються командирові підрозділу ДПС, чи особі, яка його замінює, або працівникові, на якого покладено ці обов'язки, для реєстрації та передачі до відділів (відділень) Державтоінспекції МВС з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах упродовж однієї доби. Якщо передача протоколів припадає на вихідний чи святковий день, вона переноситься на наступний за ним робочий день.

У випадках учинення учасником дорожнього руху злісної непокори або хуліганських дій, необхідності встановлення особи правопорушника чи підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення працівник підрозділу дорожньо- патрульної служби:

 • 1) припиняє протиправні дії шляхом вимагання від правопорушника припинити протиправні дії, застерігає про наслідки скоєного, попереджає останнього, що у разі продовження правопорушення до нього будуть вжиті заходи фізичного впливу та спеціальні засоби;
 • 2) у разі наявності достатніх підстав застосовує відповідно до вимог Закону України "Про міліцію" фізичну силу або спеціальні засоби щодо такої особи;
 • 3) встановлює та фіксує дані свідків та очевидців протиправних дій особи;
 • 4) дотримуючись заходів особистої безпеки, доставляє таку особу до чергової частини територіального ОВС, де складає мотивований рапорт про обставини доставлення.

У разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів працівник підрозділу дорожньо-патрульної служби тимчасово обмежує подальший рух зазначених транспортних засобів до усунення недоліків, обов'язково вживає заходів до прибирання цих транспортних засобів з проїзної частини шляхом доставляння до найближчої стоянки або безпечного місця для паркування, де останні не створюватимуть небезпеку для інших учасників дорожнього руху або екології, особливо за темної пори доби або в умовах недостатньої видимості, доповідає командирові (начальникові) підрозділу і діє відповідно до його рішень.

Порушенням провадження у справі про адміністративне правопорушення шляхом складення протоколу та застосуванням заходів адміністративного примусу адміністративно- юрисдикційна діяльність ДАІ МВС України не вичерпується. Законодавство наділяє посадових осіб Державтоінспекції правом розглядати справи про адміністративні правопорушення. Зокрема розглядати від імені органів Державтоінспекції МВС справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:

 • – за адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, п'ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 121-2, частинами першою, другою і третьою статті 122, частинами першою статті 123, статтею 125, частиною першою статті 126, частинами першою і другою статті 127, частинами третьою, восьмою, дев'ятою і десятою статті 133-1 КУпАП, – працівники Державтоінспекції МВС, які мають спеціальні звання;
 • – за адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80 і 81 (у частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), статтею 124-1, частинами другою і третьою статті 126, частиною третьою статті 127, статтями 128-129, статтею 132- 1, частинами шостою і одинадцятою статті 133-1, частинами першою – третьою статті 140 КУпАП, – начальник або заступник начальника відділення (відділу, управління, Департаменту), командир або заступник командира окремого підрозділу Державтоінспекції МВС, начальник відділу внутрішніх справ або особа, що виконує його обов'язки.

 • [1] Безпека дорожнього руху в Україні: навч, посіб. / В. П. Пєтков, С. А. Коміссаров, С. В. Пєтков, Є. Ю. Соболь, Р. І. Михайлов, І. В. Новосардова, Η. І. Дідик; за заг. ред. д-ра юрид, наук, проф., засл. юриста України В. П. Пєткова. – К.: КНТ, 2012. – С. 111.
 • [2] Собакарь А. О. Критерії ефективності адміністративно-юрисдикційної діяльності Державтоінспекції у сфері дорожнього руху // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – 2008. – № 2. – С. 97.
 • [3] Безпека дорожнього руху в Україні: навч, посіб. / В. П. Пєтков, С. А. Коміссаров, С. В. Пєтков, Є. Ю. Соболь, Р. І. Михайлов, І. В. Новосардова, Η. І. Дідик; за заг. ред. д-ра юрид, наук, проф., засл. юриста України В. П. Псткова. – К.: КНТ, 2012. – С. 111.
 • [4] Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС: Наказ МВС України від 27 березня 2009 р. № 111 // Офіційний вісник України. – 2009. – № 51. – Ст. 1777.
 • [5] Про затвердження Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: Наказ МВС України від 26 лютого 2009 р. № 77 // Офіційний вісник України. – 2009. – № 34. – Ст. 133.
 
<<   ЗМІСТ   >>