Повна версія

Головна arrow Право arrow Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Зміст адміністративної діяльності транспортної міліції. Особливості забезпечення громадської безпеки органами внутрішніх справ на транспорті

Діяльність міліції громадської безпеки на транспорті – цс один з напрямів забезпечення охорони громадського порядку та громадської безпеки, закріплених у законах України з охороною власності і забезпеченням прав та свобод громадян[1].

Транспортна міліція виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну (на договірних засадах) функції. Ця діяльність становить головні напрями практичної роботи ОВС на транспорті.

Виконуючи адміністративні функції, транспортна міліція зобов'язана припиняти адміністративні правопорушення на об'єктах обслуговування і здійснювати провадження у справах щодо них; забезпечувати в межах своєї компетенції безпеку руху транспорту, дотримання законів, правил, нормативів у цій сфері; давати дозвіл на придбання, зберігання, носіння і перевезення зброї, боєприпасів, вибухових речовин та матеріалів, інших предметів і речовин, щодо зберігання і використання яких встановлені спеціальні правила, а також на відкриття об'єктів, де вони використовуються.

З метою забезпечення громадської безпеки транспортна міліція зобов'язана повідомляти відповідні державні органи і громадські об'єднання про аварії, пожежі, катастрофи, стихійні лиха та інші надзвичайні події, вживати невідкладних заходів до ліквідації їх наслідків, врятування людей і надання їм допомоги, охорони майна, що залишилося без нагляду тощо.

Отже, органи внутрішніх справ на транспорті виконують завдання аналогічні тим, котрі покликані вирішувати терто- ріальні органи внутрішніх справ, але за специфічних умов. Відтак органи внутрішніх справ на залізничному транспорті обслуговують станції, вокзали, зупиночні пункти, платформи, вагонні і локомотивні депо, парки відстою вагонів, вантажні двори, контейнерні та вагові площадки, сортувальні рампи, пакгаузи, складські приміщення, пішохідні мости, тунелі, підземні переходи та інші об'єкти, що розташовані в межах станції, в смузі відводу залізничних доріг чи на території станцій у їх рейкових межах від вхідного до вихідного світлофорів.

На території міст та інших населених пунктів органи внутрішніх справ на транспорті здійснюють боротьбу зі злочинністю та підтримують громадський порядок виключно у приміщеннях залізничних вокзалів, на привокзальних площах згідно з адміністративним поділом, у потягах, локомотивах та іншому рухомому складі, на залізничних шляхах, на перонах, платформах, зупиночних пунктах, у залізничних спорудах, що забезпечують нормальне функціонування транспорту. У пристанційних скверах, садах і парках завдання виконують територіальні органи внутрішніх справ. На перегонах поза межами станції – на залізничній колії з насипом і в смузі відводу.

Під смугою відводу (смугою відчуження) залізничних доріг розуміється смуга землі, відведена під залізничні споруди і пристрої, які знаходяться в підпорядкованості Мінінфраструктури України.

Транспортна міліція виконує завдання з охорони громадського порядку на об'єктах водного й повітряного транспорту в таких межах:

 • а) на водному транспорті – на судохідних шляхах у межах експлуатаційних магістралей і плавзасобах, що перебувають на них, акваторіях портів, річкових вокзалах, причалах і інших подібних об'єкта відстійних пунктах плавзасобів, підприємствах морського та річкового транспорту (судоремонтних, судобудівельних та ін.), які розташовані на прибережній території;
 • б) на повітряному транспорті – у межах аеродромів, аеровокзалів і розташованих на їх території підприємствах зв'язку, торгівлі та громадського харчування, базах, промислових, ремонтних, будівельних та інших організаціях, а також на цивільних повітряних лайнерах[2].

Особливостями забезпечення охорони громадського порядку та громадської безпеки на об'єктах транспорту є:

 • 1) велика протяжність дільниці обслуговування;
 • 2) цілодобовий режим роботи об'єктів транспорту;
 • 3) великий пасажиропотік;
 • 4) складність в управлінні силами і засобами;
 • 5) складність здійснення зв'язку і контролю за нарядами;
 • 6) постійне перебування пасажирів і вантажів у русі, що ускладнює встановлення місця і обставин вчинення злочинів, а також розшук злочинців;
 • 7) концентрація на транспорті великих матеріальних цінностей;
 • 8) реагування при ускладненні оперативної обстановки[2].

Відтак цілодобовий цикл роботи транспорту, наявність підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування, скупчення пасажирів, одночасне перебування на стаціонарних об'єктах і в рухомому складі величезних матеріальних цінностей, значна частина яких належить до категорії товарів широкого вжитку та підвищеного попиту, обумовлюють перетворення вокзалів, станцій, портів і аеропортів в точки особливого притягання для осіб, схильних до здійснення правопорушень, пияцтва[4].

 • [1] Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ. Особлива частини: навч, посібник / Т. П. Мінка, О. М. Обушенко, Д. Г. Заброда та ін.; за заг. ред. С. М. Алфьорова. – X.: Право, 2013. – С. 53.
 • [2] Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ: підручник / Ю. П. Битяк, В. В. Богуцький, Л. П. Коваленко та ін.; за заг. ред. В. Я. Настюка. – X.: Право, 2013. – С. 266.
 • [3] Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ: підручник / Ю. П. Битяк, В. В. Богуцький, Л. П. Коваленко та ін.; за заг. ред. В. Я. Настюка. – X.: Право, 2013. – С. 266.
 • [4] Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ. Особлива частини: навч, посібник / Т. П. Мінка, О. М. Обушенко, Д. Г. Заброда та ін.; за заг. ред. С. М. Алфьорова. – X.: Право, 2013. – С. 57.
 
<<   ЗМІСТ   >>