Головна Право
Державне управління та виконавча влада в Україні
|
|
|||||
Види та система органів виконавчої владиАкт проголошення незалежності України 1991 року став початком кардинальних змін у системі державної влади. Після розпаду Радянського союзу та зміни суспільно-політичної системи перед молодою державою відразу постало нелегке завдання пошуку оптимальної системи організації влади у принципово нових історично-політичних умовах. Після проведення Всеукраїнського референдуму та виборів Президента України настає потреба у докорінній зміні існуючої системи державного управління і створенні нової національної моделі державної влади та її організаційних структур. Йде пошук щодо організації влади по горизонталі, виконавчій вертикалі та стосовно її територіального аспекту. Вносяться зміни і доповнення до чинної Конституції, за якими розмежовуються повноваження між Президентом і Верховною Радою. Державна влада відповідно до положень Декларації про державний суверенітет України зазнала суттєвих змін: започатковано її поділ на законодавчу, виконавчу та судову. Серед органів державної влади важливе місце посідають органи виконавчої влади, що здійснюють функції державного управління економічним, соціально-культурним, адміністративно-політичним будівництвом. Кожен з цих органів діє від імені та за дорученням держави, має певний правовий статус, виступає носієм відповідних повноважень юридично-владного характеру, реалізація яких забезпечує йому досягнення мети виконавчо-розпорядчої діяльності. Отже, органи виконавчої влади – це різновид самостійних державних органів, які спеціально призначені для здійснення на основі законів функцій виконавчої влади, а саме: функцій виконавчо-розпорядчого характеру щодо безпосереднього й оперативного керівництва господарством, соціально-культурним та адміністративно-політичним будівництвом у державі. Ознаки органів виконавчої влади:
Правовий статус органів виконавчої влади знаходить своє конкретне вираження в їх компетенції, тобто конкретно визначеному обсязі прав та обов'язків і визначаються відповідно Конституцією України, окремими законами, підзаконними актами, а також відомчими нормативними актами. Конституція України закріплює єдину систему органів виконавчої влади в Україні, вона не дає їх повного переліку, відсутня їх чітка наукова класифікація. Як уже зазначалося, органи державної виконавчої влади становлять найбільш численну групу державних органів. Взаємодіючи з іншими державними структурами, органами місцевого самоврядування та об'єднаннями громадян, вони перебувають у складній ієрархічній підпорядкованості та взаємозв'язку. Для виявлення закономірностей у взаємозв'язках окремих органів здійснюють їх класифікацію, за основу якої беруть різні критерії, а саме: За масштабом діяльності органи виконавчої влади поділяються на:
Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України;
Залежно від обсягу і характеру компетенції виділяють:
За порядком утворення органи виконавчої влади поділяються на:
Чисельні та різноманітні органи виконавчої влади утворюють відповідну систему, ефективність діяльності якої залежить від ступеня упорядкованості, організованості, злагодженості в усіх ланках. Кожний орган виконавчої влади – від центрального до місцевого – виступає суб'єктом права державної власності, наділяється статусом юридичної особи і водночас вирішує різні питання оперативного управління та охорони цієї власності. Органи виконавчої влади – цільна система, тобто така сукупність, в якій усі складові частини (окремі органи та їх структурні підрозділи) є взаємопов'язаними і водночас складають самостійні підсистеми зі своїми особливостями структури, функцій, компетенції. Побудова цієї системи ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання принципів централізації та децентралізації, збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів залежно від адміністративно-територіального устрою країни. Утворення органів виконавчої влади, формування їх системи та її функціонування здійснюється згідно з принципами демократизму і законності (наприклад, ст. 38 Конституції України проголошує право громадян брати участь в управлінні державними справами). Важливою особливістю побудови та функціонування органів виконавчої влади є організаційні зв'язки структурних одиниць системи, що виявляються в розпорядництві, підпорядкованості, підконтрольності, підзвітності та координації. Розпорядництва одного органу управління відносно інших виявляється, перш за все, в обов'язковості його наказів для них. У свою чергу, воно зумовлене підпорядкованістю тих чи інших органів тому, хто розпоряджається (наприклад, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання міністерствами й іншими органами виконавчої влади, роботу яких він спрямовує та координує). Підконтрольність – діяльність органів або будь-який її обсяг, що перевіряються вищими органами або органом, спеціально створеним для здійснення контролю чи нагляду. Підзвітність – обов'язок органу інформувати про свою роботу вищий орган, який, керуючись даними звітів, оцінює діяльність підзвітного в цілому чи за окремими напрямами (наприклад, місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня). Координація виявляється в об'єднанні координуючим органом підпорядкованих або підконтрольних йому органів для виконання певних завдань. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|