Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Повна енциклопедія тваринництва

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Способи утримання дрібної рогатої худоби

Утримання кіз

Для кіз підійде будь-яке приміщення, що відповідає таким умовам: воно має бути сухим, чистим, без протягів, з вентиляцією. Вентиляцію влаштовують у вигляді витяжної труби з засувкою внизу, яку закривають або відкривають у міру необхідності. Щоб повітря ліпше виходило з приміщення, відрізок вентиляційної труби від стелі до покрівлі утеплюють обшивкою із солом'яних матів і обмащують зовні глицою. Над покрівлею трубу роблять із подвійними стінками, між якими є утеплювальна засипка. Зверху труби роблять щиток, що оберігає її від снігу та дощу (рис. 6).

Вентиляційна труба: 1, 3 – заслінки; 2 – шахта; 4 – майданчик

Рис. 5. Вентиляційна труба: 1, 3 – заслінки; 2 – шахта; 4 – майданчик

Температуру повітря взимку треба підтримувати на рівні 6–7 °С. Зазвичай таку температуру створює сама тварина. Якщо разом із твариною перебувають дитинчата, температуру в приміщенні зазвичай тримають на рівні 8–10 °С. Улітку в приміщенні, куди тварин заганяють на ніч, має бути прохолодно. Перед приміщенням слід обладнати невеликий огороджений загін для Прогулянок тварин узимку. За температури повітря до -12 °С тварин можна годувати в загоні. У приміщенні має бути світло. Для цього в південній стіні на рівні 1,5.–1,75 М від підлоги роблять вікно. Підлогу найліпше настилати з дощок. Дощата підлога тепліша, сухіша й чистіша. Якщо в приміщенні утримуються кілька тварин, його розгороджують на окремі стійла з дверцями і тварин не прив'язують (рис. 7).

У кожному, стійлі обладнують ясла для грубого корму (влітку – для зеленої підгодівлі) та годівниці для концентратів і коренеплодів (рис. 8, 9). Згодовування кормів (особливо сіна) з підлоги неекономне, бо тварина їх затоптує (рис. 10).

Саморобні стійла для фіксації кіз під час ручного доїння: а – стійло з нерухомим і рухомим щитами (1, 3, 7 – дерев'яні стійки; 2,5 – нерухомий і рухомий щити, 4 – петлі; 6 – гачок); 6 – стійло з підвищеною підлогою (1 – дерев'яна клітка; 2, 5 – фіксувальна рухома і нерухома рейки; 3 – отвір; 4 – вісь; б – годівниця; 7 – дощатий настил; 8 – штир; 9, 10 – коротка і довга стійки; 11 – трап)

Рис. 7. Саморобні стійла для фіксації кіз під час ручного доїння: а – стійло з нерухомим і рухомим щитами (1, 3, 7 – дерев'яні стійки; 2,5 – нерухомий і рухомий щити, 4 – петлі; 6 – гачок); 6 – стійло з підвищеною підлогою (1 – дерев'яна клітка; 2, 5 – фіксувальна рухома і нерухома рейки; 3 – отвір; 4 – вісь; б – годівниця; 7 – дощатий настил; 8 – штир; 9, 10 – коротка і довга стійки; 11 – трап)

Пристрій ясел для сіна

Рис. 8. Пристрій ясел для сіна

Самогодівниця

Рис. 9. Самогодівниця

Колективна годівниця

Рис. 10. Колективна годівниця

Правильно роблять ті власники, які уздовж однієї стіни приміщення роблять поміст (тобто підвищення над підлогою) завширшки 50– 60 см, заввишки 40–50 см. Тварини люблять спати на таких помостах, там завжди сухіше й тепліше, ніж на підлозі. Дрібна рогата худоба, яку утримують за таких умов, майже не схильна до простудних захворювань (рис. 11, 12).

Платформа для відпочинку

Рис. 11. Платформа для відпочинку

Облаштування глибокої підстилки

Рис. 12. Облаштування глибокої підстилки

Час від часу в приміщенні треба білити стіни. Це роблять не тільки для чистоти, але й для дезінфекції приміщення. Для побілки 1 кг негашеного вапна розводять в одному відрі води.

Тварин, особливо дійних, треба утримувати в чистоті. Забруднену шерсть обстригають, копита систематично обрізають. Робити це треба обережно, щоб не зачепити м'якої судинної частини. Якщо виникла кровотеча з копита, рану треба негайно засипати галуном або добре змастити йодом.

Переводити тварину з грубого зимового корму на траву слід поступово, десь протягом тижня, щоб не спричиняти розлад травлення. Поять тварин у літній період нехолодною водою. Вода з калюж, боліт і ставків для цієї мети непридатна, оскільки може бути джерелом зараження тварин, а через них і людини глистовими захворюваннями. Поять дійних тварин влітку не менш як двічі на день: вранці, до настання спеки, та о 16–17 год. Навесні й восени, коли не жарко і трава соковита, тварин можна поїти один раз – вдень або ввечері. Розпашілих тварин підпускати до води не можна.

 
<<   ЗМІСТ   >>