Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Повна енциклопедія тваринництва

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Запліднення, окіт та допомога породіллі

У овець та кіз протягом року буває кілька статевих циклів. Кожен з них триває 14–19 (частіше 16–17) днів. Протягом циклу в статевих органах самиць на клітинному

й гормональному рівні відбувається низка послідовних змін, що готують тварин до запліднення та вагітності.

Стадія збудження триває 2–5 днів (самиці нервуються, бігають, кричать, відмовляються від корму), тічки – 1–2 дні (спостерігають набряклість вульви, почервоніння слизової оболонки піхви і виділення з неї слизу), статевої охоти – 1–2 дні (потяг до самця). Овуляція, тобто вивільнення готової до запліднення яйцеклітини з яєчника, зазвичай настає приблизно через 30–32 год після завершення охоти. Після овуляції одразу ж настає стадія гальмування та врівноваження, що триває 10 днів (самиці заспокоюються, відновлюється апетит).

Якщо після запліднення (парування) або пропуску статевої охоти не настала вагітність, стадія врівноваження триває до нової стадії збудження. Після пологів статевий цикл відновлюється через 15–30 днів. Після 8 років у самиць дрібної рогатої худоби тічка припиняється.

У разі запліднення в організмі самиці відбувається накопичення поживних речовин. Вагітність триває близько 5 місяців (144–157 днів) і завершується окотом (ягнінням). Фермер може визначити суягність овець та кіз декількома способами. Наприклад, у другій половині суягності доволі ефективним є зовнішній метод: за наявності вагітності плоди можна промацати, відчувши їх як тверді рухливі тіла під поперековими хребцями.

Окіт – це фізіологічний процес, за якого зрілий плід, його оболонка (послід) і плодові води виводяться з порожнини матки. У овець та кіз підготовчий період пологів триває близько доби, період виведення плода – від 15 хв до доби, період вигнання посліду – не більше 6– 8 год. Будь-яке порушення може призвести до різного роду патологій. У овець народжується двоє (рідше одне) ягнят масою 3–4 кг, а у кіз – зазвичай двоє козенят вагою 2,5–3 кг.

Післяпологовий період триває до завершення інволюції статевих та інших органів, що змінилися під час вагітності, та пологів протягом 17–21 дня. Процес інволюції матки (зворотного розвитку) супроводжується виділенням з її порожнини лохій, що містять залишки плодових вод, частинки плаценти, посліду, крові, фібрину тощо. У дрібної рогатої худоби вони рясні, виділяються переважно під час лежання: спочатку мають червонувато-коричневий колір, потім стають світлими, слизовими. У овець вони зникають на 5–6-й день після пологів, а у кіз – через 17–21 день.

Після ягніння спостерігається лактація (процес утворення і виділення молока з молочних залоз), що триває до 4–5 місяців у овець або до 8–10 місяців у кіз за умови вигодовування сосунка молоком або регулярного доїння.

Молочні залози (вим'я) розвиваються наприкінці вагітності, а після пологів досягають найвищого розвитку. Секреція молозива починається за кілька днів до пологів і різко посилюється після них. За 2–3 дні після пологів склад молозива змінюється, і до 5–8-го дня воно стає молоком.

Мати вигодовує молодняк протягом 3–4 тижнів, потім вводять підгодівлі (вівсянку у вигляді бовтанки, висівки, комбікорми, сіно, коренеплоди, траву), а відбирання проводять у 3,5–4-місячному віці, коли у козенят і ягнят передшлунки вже здатні перетравлювати грубі корми (траву, сіно тощо).

 
<<   ЗМІСТ   >>