Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Повна енциклопедія тваринництва

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Інвазійні хвороби свиней

Аскаридоз

Етіологія. Хвороба, яку спричиняє личинкова стадія стрічкового гельмінта. Джерело збудника хвороби – собака та інші м'ясоїдні, у тонкому відділі кишечника яких паразитує статевозріла стадія цестоди.

Клінічні прояви. Не характерні. У період міграції паразита через печінкову тканину можна спостерігати гострий гепатит. У цей час нерідко трапляється масова загибель поросят внаслідок проривання капсули печінки й внутрішньої кровотечі. Діагноз ставлять посмертно, використовуючи загальноприйняті методи ветеринарно-санітарної експертизи.

Лікування. Не розроблено.

Профілактика. Виключити можливість потрапляння яєць разом із кормом і водою до організму тварин.

Езофагостомоз

Етіологія. Вузликова хвороба, що виникає під час паразитування в товстому відділі кишечника свиней нематод. Джерело збудника хвороби – заражені свині.

Клінічні прояви. У момент заглиблення личинок у товщу слизової оболонки кишечника спостерігають гостре захворювання: профузні проноси з домішкою крові, виснаження, при високій інтенсивності зараження можлива загибель тварин. Для точної постановки діагнозу вирощують у фекаліях личинки і вивчають їхні морфологічні ознаки.

Лікування. Дегельмінтизацію проводять нілвермом, фенбендазолом, ринталом, піперазином адипінатом.

Профілактика. Загальні профілактичні та ветеринарно-санітарні заходи такі самі, як і під час аскаридозу свиней.

Ехінохазмоз

Етіологія. Хвороба, спричинена паразитуванням у тонкому кишечнику свиней та інших тварин трематоди. Гельмінт розвивається за участі проміжних і додаткових хазяїв – прісноводних молюсків і риб.

Клінічні прояви. Спостерігають блювоту, викривлення хребта, переміжну лихоманка, збільшення лімфовузлів. Тварини худнуть і відстають у рості. Фекалії тварин досліджують на наявність яєць ехінохазмусів.

Лікування. Не розроблено.

Профілактика. Не рекомендовано випасати їх на лиманах. Перед згодовуванням риби слід обов'язково перевірити її на наявність личинок ехінохазмусів.

Макраканторінхоз

Етіологія. Хвороба, що виникає під час паразитування в тонкому кишечнику свиней, диких кабанів скреблика. Джерело збудника – уражені скребликом тварини. Свині заражаються, поїдаючи хрущів.

Клінічні прояви. У разі високої інтенсивності інвазії у свиней псується апетит, з'являються агресивність до піших тварин, сильні болі в животі, нервові явища (судоми, поза сидячої собаки), проноси, фекалії з домішками крові. Гинуть свині в результаті прогресивного виснаження або прориву кишечника.

Лікування. Не розроблено.

Профілактика. Основа всіх заходів – припинення контакту тварин із проміжними хазяїнами – хрущами, жужелицями, бронзівками. З профілактичною метою свиней дегельмінтизують перед вигоном на неблагополучні пасовища, через 10–15 днів обробляння повторюють, у січні проводять третю.

Метастронгіпьоз

Етіологія. Виникає у разі паразитування в просвіті бронхів (задні частки) свиней нематод. Свині заражаються, поїдаючи дощових черв'яків.

Клінічні прояви. За гострого перебігу в поросят до 6-місячного віку вже через 10 днів після зараження реєструють болючий кашель, виділення з носа, утруднене дихання, підвищення температури тіла. Якщо хвороба ускладнюється вторинною інфекцією, то у поросят можливі серозно-катаральний або гнійно-катаральний бронхіти, бронхопневмонія. За високої інтенсивності зараження нерідкими є випадки падежу тварин. У фекаліях виявляють яйця метастронгіл, а під час розтину здохлих або убитих тварин в бронхах виявляють статевозрілих гельмінтів.

Лікування. Восени за 10 днів до переведення свиней у стаціонари й навесні перед переведенням у табори або вигульні дворики проводять дегельмінтизацію тварин; преімагінальну – 2 дні поспіль через 30–35 днів після ймовірного зараження, далі через кожні 30–35 днів протягом пасовищного періоду; лікувальну – 3 дні поспіль.

Профілактика. Протягом пасовищного періоду проводять хіміопрофілактику: щодня з кормом групі свиней дають піперазину адипінат або піперазину сульфат. Загальні . профілактичні та ветеринарно-санітарні заходи такі самі, як і під час аскаридозу. Не рекомендовано випасати свиней відразу після дощу. Молодняк поточного року народження утримують ізольовано від дорослих. Підлоги в свинарниках роблять із твердим покриттям.

 
<<   ЗМІСТ   >>