Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Повна енциклопедія тваринництва

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Оплюляноз

Етіологія. Хвороба свиней, спричинена паразитуванням у шлунку свиней (котів та інших диких котячих) нематод. Розвиток гельмінта відбувається без виходу в зовнішнє середовище. Тварини заражаються від хворих свиней, у яких спостерігають блювоту.

Клінічні прояви. Не характерні. Прижиттєва діагностика не розроблена. Під час розтину у свиней виявляють глибокі патоморфологічні зміни у фундальній частині шлунка з розвитком катарально-геморагічного, катарально-

десквамативного, а також хронічного гіпертрофічного виразкового гастриту.

Лікування. Проводять дегельмінтизацію нілвермом, фенбендазолом (панакуром). Нілверм дають свиноматкам дворазово.

Профілактика. Перед злучанням і за місяць до опоросу свиней дегельмінтизують; поросят обробляють через 30 днів після народження і в 2–3-місячному віці. Молодняк завозять тільки з господарств, благополучних щодо оллюлянозу.

Стронгілоїдоз

Етіологія. Хвороба, що виникає при паразитуванні у тонкому кишечнику нематоди. Джерело збудника – хворі свині віком до року.

Клінічні прояви. У поросят спостерігаються проноси, що не піддаються лікуванню. Під час заглиблення та розвитку інвазійних личинок у тварин з'являються гіперемія, висип, розчухи, екзема, надалі анемія, поросята худнуть. Важкий перебіг хвороби може закінчитися падежем тварин.

Лікування. Свиноматок у другій половині вагітності досліджують, заражених за місяць до пологів дегельмінтизують. Поросят у перший місяць життя також обстежують, заражених дегельмінтизують. Для дегельмінтизації використовують панакур (фенбендазол), нілверм, рінтал.

Профілактика. Суворо дотримують ветеринарно-санітарних правил утримання та годування тварин. Приміщення мають бути сухі, влітку їх дезінвазують 1–2 рази на місяць 3–5 %-м розчином карболової кислоти, 5 %-м розчином гідроксиду натрію, 10 %-м розчином хлорного вапна або 2–5 %-м розчином формаліну. Через 2 год предмети і місця, піддані оброблянню, промивають водою. Перед опоросом кінцівки та вим'я свиноматок обробляють 1 %-м розчином кам'яновугільного креоліну.

Фізоцефапьоз

Етіологія. Хвороба, спричинена паразитуванням у слизовій оболонці шлунка свиней нематоди. Гельмінти розвиваються за участі проміжних хазяїв – гнойових жуків.

Клінічні прояви. Не специфічні. Спостерігають розлад травної діяльності, виснаження тварин. Діагностують, досліджуючи фекалії на наявність яєць паразита.

Лікування. Ефективних антигельмінтиків поки не знайдено.

Профілактика. У господарствах дегельмінтизацію проводять 3 рази з проміжками в 1 місяць. Суворо дотримують санітарно-ветеринарних правил утримання та годування тварин. Відлучених поросят улітку переводять у табори й тримають окремо від тварин старшого віку.

Хіостронгіпьоз

Етіологія. Хвороба, спричинена паразитуванням у шлунку свиней нематод. Основне джерело збудника хвороби – свині однорічного віку.

Клінічні прояви. Не специфічні. У свиней спостерігають розлад апетиту, травлення, виснаження. Діагностику проводять, досліджуючи фекалії на знаходження яєць паразитів.

Лікування. Для дегельмінтизації застосовують нілверм груповим методом із кормом.

Профілактика. Заходи такі самі, як і під час фізоцефальозу.

 
<<   ЗМІСТ   >>