Головна Банківська справа
Банківська система
|
|
|||||
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПОБУДОВИ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИПОНЯТТЯ ТА СУТНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИПитання:
Банківська система: сутність, принцип побудови та функціїБанківська система (БС) – форма організації функціонування в державі спеціалізованих кредитних інститутів, які здійснюють посередницьку (комерційну) діяльність закріплену законодавчо. Поняття "банківська система" визначає в першу чергу визначення її складових: банки і система. Банки являють собою організаційні структури фінансового ринку, кредитні організації, завданням яких є комплексне здійснення операцій по залученню тимчасово вільних коштів, накопичень та заощаджень фізичних та юридичних осіб, а також розміщенню акумульованих ресурсів від свого ім'я, на умовах повернення, строковості та платності, за дорученням клієнтів. Це ствердження за змістом базується на трьох базових напрямках, при яких історично сформувались банки. По-перше – діяльність храмів по збереженню наданих цінностей; По-друге – ростовщицькі кредити трансформовані в комерційні; По-третє – розрахункова та валютна діяльність обмінних контор (лавок). Останні й дали назву цим закладам. Банк розглядається як посередницька організація, торгове підприємство, суб'єкт господарювання, заклад, організаційна структура, власник, володар, суб'єкт фінансового ринку, об'єкт нагляду і регулювання. Розгляд сукупності банків як системи визначає втримання ряду умов, які за змістом є базовими для цього поняття:
Банки є носіями специфічних функцій, таких як:
Банківська система в першу чергу може розглядатися як організаційна та інституційна схема. Важливого значення мають підходи структуруючи систему по функціям, взаємозв'язку, ієрархії, по спеціалізації та сферам реалізації. Інституційна схема включає сукупність окремих елементів – організаційну структуру (організацій, закладів) прямо чи посередньо приймаючих участь у банківській діяльності, їх склад, задачі, функції, операції, схеми, взаємозв'язок, ієрархію. Організаційна схема банківської системи об'єднує функціонуючі в державі види і форми кредитів (рис. 1.1). До особливостей банківської форми кредиту відносять переважне використання кредитних ресурсів не власного походження, а залучених та боргових, тимчасово вільних, які перетворюються в капітал – нарощену вартість. Рис. 1.1. Організаційна схема банківської системи По змісту "банківська система" включає:
За признаками визначають:
Елементами БС є банки (універсальні, емісійні, спеціалізовані), спеціальні фінансові інститути (паробанківські структури) виконуючі банківські операції, але не маючі статусу банку, а також додаткові установи, що утворюють банківську інфраструктуру і забезпечують діяльність кредитних інститутів. На відміну від організаційної схеми банківської системи, інституційна більш різноманітна як по класифікаційним признакам, так і по складу сегментів. До складу БС входять наступні структури:
Організаційно-правова форма Центрального Банку визначається державою.
Інституційна схема побудови БС включає наступні принципи:
До функцій БС відносять:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|