Головна Банківська справа
Банківська система
|
|
|||||
Функції банків, види банківських операційФункції банку – це те, що притаманно лише банку на відмінну від інших економічних суб'єктів. Перша функція банку – акумуляція грошових коштів, причому не особистих, а чужих, терміново вільних; Друга функція – регулювання грошового обігу. Банк створює для своїх клієнтів можливість здійснення обігу грошових коштів та капіталу. Ця функція реалізується через сукупність операцій, закріплених за ним як грошово-кредитним інститутом. Третя функція – посередницька. Через банк здійснюється перелив грошових коштів і капіталу в межах економічної системи. Банк функціонує в сфері обміну. Його вплив на економіку здійснюється через:
Роль банку умовно можливо розглядати з кількісної та якісної точки зору. Кількісна сторона визначається об'ємом та різноманітністю банківських продуктів, що реалізуються на ринку. Практична роль банків, з кількісного боку, визначається об'ємом активних операцій. Банківська статистика визначає сукупність наданих народному господарству кредитів в розрізі окремих секторів економіки за терміном та призначенням (окремо підприємствам та населенню). Якісна складова пов'язана з розглядом банківської діяльності не лише як самостійної структури, а невід'ємною частиною загальноекономічного розвитку. Емітування платіжних коштів має насамперед дві складові:
Сучасний банк – це універсальне підприємство, що виконує визначені операції, які поділяють на окремі групи. Банки другого рівня відповідно до закону України "Про банки і банківську діяльність" при наявності ліцензії, можуть запропонувати клієнту понад 450 видів різноманітних банківських продуктів і послуг. За даними статистики банки України здійснюють понад 50 базових операцій, (банки США – 240 операцій). До основних операцій банку належать:
Операції банку – дії банківської установи в межах ліцензії, як суб'єкта комерційної діяльності. Банківські операції – комплекс дій банків, законодавчо визначених на право їх здійснення. Банківська послуга – це дієва характеристика взаємовідносин між банками та споживачами. У країнах з ринковою економікою банки здійснюють широкий спектр операцій. Тому можливо згрупувати їх за різними ознаками: І. За економічною сутністю розрізняють наступні операції:
II. За функціональним призначенням:
III. Залежно від зображення в балансі банку:
Активні і пасивні операції відображаються в банківському балансі у відповідних частинах. Проте не всі статті активу і пасиву, що відображені у балансі є активними і пасивними операціями. Закон України "Про банки і банківську діяльність" визначає основні принципи функціонування банків:
Порядок реєстрації банку та ліцензування його діяльностіВідповідно до розділу III Закону "Про банки та банківську діяльність" юридична особа набуває статусу банку і право на здійснення діяльності виключно після отримання банківської ліцензії, та внесення відомостей про неї до Державного реєстру банків. Положенням про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень, затверджено Постановою Правління НБУ від 31.08.2001 р. №375, банки різних видів і форм власності створюються як акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або у вигляді кооперативного банку. Пункт 1.7. Положення визначає, що учасниками банку можуть бути юридичні і фізичні особи, резиденти та нерезиденти, а також держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів. Учасниками банку не можуть бути юридичні особи, в яких банк має істотну участь, об'єднання громадян, релігійні та благодійні організації. Механізм створення і реєстрації банку наступний (рис. 3.4). Банки, що отримали ліцензію НБУ можуть відкривати філії, представництва, інші структури одиниці (відділення, власні обмінні пункти). Філія банку – не є юридичною особою, діє від імені банку на основі положення, має свій субкореспондентський рахунок. Представництво банку – установа банку, яка не є юридичною особою, діє на основі положення від імені головного банку і фінансується ним. Представництво не має права здійснювати банківські операції. Відділення та обмінні пункти – структурні підрозділи банку, що обслуговують клієнтів і виконують функції банку. В Україні реєстрація філій та представництв здійснюється шляхом внесення відповідної інформації до Державного реєстру банків. Рис. 3.4. Механізм створення і реєстрації банку Законодавством України передбачений ряд способів реорганізації банку шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення. Злиття – припинення діяльності двох, або більше банків, як юридичних осіб, та передання прав та обов'язків до банку- правонаступника. Приєднання – припинення діяльності одного банку як юридичної особи та передача прав та обов'язків до іншого банку. Поділ – припинення діяльності одного банку як юридичної особи та передача прав та обов'язків у відповідних частинах до інших банків що створюються внаслідок реорганізації попереднього. Виділення -. перетворення банку як юридичної особи та передача певної частини прав і обов'язків до банку, який створюється внаслідок реорганізації. Перетворення – зміна організаційно-правової форми діяльності. Дозвіл на реорганізацію банку видає НБУ на основі заяви та поданням необхідного обгрунтування та розрахунків. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|