Головна Банківська справа
Банківська система
|
|
|||||
Залучений капітал банку та його характеристикиПереважна частина ресурсів банку формується у сфері грошового обігу за рахунок зваженого залучення капіталу. Залучений капітал – професійна діяльність банків з акумуляції вільних коштів юридичних і фізичних осіб за джерелами виникнення, ефективного використовування та погашення у визначений термін. Залучені кошти складають найбільш значну частину пасивів банку (від 70% і вище), виступають основним джерелом ресурсів, що використовуються на проведення активних операцій. Структура залучених коштів наведена на рис. 5.3. Вклад (депозит) – це кошти передані в банк їх власником для зберігання, на оговорених умовах, та числяться на відповідних рахунках. Класифікація депозитів здійснюється за різними ознаками:
За першою ознакою розрізняють вклади юридичних та фізичних осіб, резидентів і нерезидентів. За терміном користування вклади поділяються на дві групи – депозити до запитання та строкові. Кошти клієнтів у вкладах до запитання зберігаються на поточних рахунках. Особливістю цих вкладів є те, що гроші можуть бути зняті готівкою в любий момент, або перераховані за вимогою клієнта на інші рахунки в банках. Рис. 5.3. Структура залучених коштів Строкові вклади (депозити) – це грошові ресурси передані в банк їх власником для зберігання, зараховані на депозитні рахунки з визначенням терміну і виплати обумовлених процентів. Однією з найбільш поширених форм строкових вкладів (депозитів) виступають сертифікати, які поділяються на депозитні та ощадні. Депозитний сертифікат – це документ, що видається тільки юридичній особі у вигляді письмового свідоцтва банку про внесення грошових коштів, яке надає право власнику після закінчення терміну отримувати суму вкладу та проценти. Ощадний сертифікат – це грошові заощадження фізичних осіб з метою накопичення і отримання відповідного доходу. До позиченого капіталу банку належать кошти, отримані від емісії та продажу облігації, та кредити отримані в інших банках, у тому числі НБУ. Облігація – це цінний папір, що імітується банком для залучення коштів за вартісним еквівалентом. Власник фактично надає банку довгострокову позику, за що отримує фіксований прибуток. Банківський вексель, за змістом, має депозитну основу і цим нагадує сертифікат. Міжбанківський кредит – це позиковий капітал, що передається іншому банку для тимчасового користування на умовах платності і повернення. Досить активно використовується міжбанківські депозити (овернайт) на термін не більше одного операційного дня для підтримки поточної ліквідності. Переваги міжбанківських депозитів:
Кредити НБУ – для ефективного регулювання грошово- кредитним ринком, управлінні! ліквідності банківської системи, виконання функції кредитора останньої інстанції НБУ застосовує такі механізми рефінансування банків:
У практиці діяльності банків особливого значення набуває позабалансове фінансування. До позабалансових джерел відносять:
Сек'юритизація активів – це створення умов переоформлення частини доходних активів на цінні папери з подальшою їх реалізацією на відкритому ринку. Продаж кредитів – форма інвестиційних банківських операцій, коли банк зважено продає частину свого кредитного портфеля іншим інвесторам. Фінансові гарантії – зобов'язання банку відшкодувати суму кредитору у випадку неплатежу з боку позичальника. Банк за плату (0,5- 1% суми кредиту) гарантує кредит свого клієнта, або виконання умов контракту, який укладається між клієнтом банку і Третьою стороною. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|