Головна Банківська справа
Банківська система
|
|
|||||
Посередницькі операції банку на фондовому ринкуСеред нетрадиційних банківських послуг дедалі важливішу роль відіграють посередницькі послуги. На практиці надання таких послуг оформляється двома видами цивільно-правових договорів: договором доручення та договором комісії. За своєю сутністю ці договори є договорами на продаж послуг. Договір доручення має багато спільного з договором комісії. Схожість полягає в тому, що в них є третя особа, а також у тому, що на підставі цих договорів одна сторона (повірений чи комісіонер) укладає угоди в інтересах другої сторони (довірителя чи комітента). Договір доручення може бути сплатним і безоплатним. Договір комісії є сплатним, причому ознака платності настільки характерна, що право на винагороду виникає у комітента незалежно від того, чи було воно спеціально передбачене договором. Комерційні банки надають різноманітні види посередницьких послуг. Найбільш поширеним серед них є посередництво в одержанні клієнтом кредиту, в операціях з майном, зокрема цінними паперами, валютою. Перший вид – обслуговуючий банк виступає посередником у пошуку клієнтові іншого банку-кредитора або на його прохання сформувати міжбанківський кредит і за рахунок його надати кредит клієнту. Банк може вдатися до консорціумного або паралельного кредитування клієнта. Послуги в операціях з цінними паперами – виконуючи даний вид діяльності банки можуть бути як брокерами, так і дилерами. Брокерська діяльність. Брокер – посередник, який за укладеними контрактами, здійснює купівлю-продаж цінних паперів від імені і на замовлення клієнта за винагороду, в обумовленому розмірі. Дилери – посередники, які за свій рахунок і від свого імені (учасники біржі) проводять котирування, на платній основі (різниця в ціні купівлі та продажу базових активів, зміна курсів цінних паперів). Андерайтинг– передбачає два варіанти діяльності банку:
Національна депозитна система. Вона складається з двох рівнів:
Згідно із Законом України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу ЦП в Україні" депозитарна діяльність – це надання послуг зі збереження ЦП незалежно від форми їх випуску, відкриття та ведення рахунків у ЦП, обслуговування операцій на цих рахунках, та обслуговування операцій емітента щодо випуску ним ЦП. Порядок здійснення грошових розрахунків за операціями з ЦП в Національному депозитарії встановлюються НБУ за погодженням з НКЦПФР. Інформаційні послуги – банки, завдяки своєму місцю і ролі в економіці, наявності сучасних засобів телекомунікації і електронно- обчислювальної техніки завжди мають значну кількість різноманітної інформації, тобто документованих або публічно оголошених відомостей про події та явища, що відбуваються у економіці. Це дає змогу банкам надавати інформаційні послуги, тобто займатися діяльністю, пов'язаною з доведенням інформаційної продукції до споживачів з метою задоволення їхніх інформаційних потреб. Трастові послуги – засновані на довірчих правовідносинах, коли одна особа (засновник) передає своє майно у розпорядження іншій особі (довірительному власнику), для управління в своїх інтересах, або третьої особи (бенефіціара). Трастові послуги на користь фізичних осіб включають:
Трастові послуги, що надаються юридичним особам включають:
Факторингові операції – це операція по наданню низки посередницько-комісійних послуг з кредитуванням оборотного капіталу підприємства., Фактично банк купує рахунки-фактури постачальника за відвантажену продукцію, виконані роботи чи надані послуги. Факторингові операції, крім купівлі права на вимогу боргу, включають:
Учасниками факторингової операції можуть бути:
Відносини між суб'єктами факторингу регулюються договором, який складається у письмовій формі між фактором і постачальником. Зміст та послідовність здійснення факторингової операції зображено на рис. 8.4. Форфейтинг – це придбання у кредитора боргу, вираженому в оборотному документі, на безповоротній основі. Покупець боргу (форфейтинг) бере на себе зобов'язання відмовитися від свого права регресійної вимоги до кредитора у разі неможливості одержання грошових коштів від боржника. Фактично форфейтер бере на себе такі ризики, як ризик неплатежу, ризик переказування коштів, валютний, процентний ризик та ін. Основними документами, які застосовуються при форфейтингу є вексель. Загальна схема організації форфейтингу наведена на рис. 8.5. Рис. 8.4. Зміст та послідовність здійснення факторингової операції Операції з дорогоцінними металами. Дорогоцінні метали – це золото (995°проба), срібло (999°проба), платина і метали платинової групи (999°проби). Операції з дорогоцінними металами включають дії пов'язані з:
До операцій з банківськими металами відносять такі:
Рис. 8.5. Схема організації форфейтингу
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|