Повна версія

Головна arrow Екологія arrow Еко-око: дошкільник пізнає світ природи

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Зелена аптека, або якщо подивитися на природу поглядом лікаря

Мета: сформувати уявлення дітей про цілющі властивості зелених рослин, ознайомити їх із окремими лікарськими рослинами; вчити правильно їх збирати, сушити і зберігати.

Обладнання: стенд “Лікарські рослини”, набори листівок або дидактичних карток – зображень лікарських рослин, гербарії; ігрова символіка.

Методичні вказівки

Бесіду на зазначену тему найдоцільніше провести в другій половині травня. Цей період часу цікавий тим, що природа “оживає” – все вкривається зеленою пеленою, починається цвітіння дерев і кущів, з'являються польові та лугові квіти. У збирачів зеленої аптеки починається активна пора, якою треба скористатися для ознайомлення дітей із найбільш поширеними лікарськими рослинами, з правилами їх збирання і зберігання.

Поштовхом для проведення бесіди може стати підготовка дітей до екологічної стежини чи екскурсії “Подорож у рідному краї” випадки, що сталися під час недавніх відвідин природи (лікування за допомогою трав ушкоджень на пальчиках рук або ніг; очищення води за допомогою гілки і листя черемхи і т.д.); чи настанови до майбутніх літніх канікул, коли діти багато часу проводять на лоні природи. Очевидно, що бесіда в приміщенні – тільки початок для діяльності юних травознавців: їх знання і уміння можна перевірити та закріпити лише у практичній діяльності.

Отож, після бесіди необхідно зібрати зелені лікарські рослини (наприклад, звіробій), який може згодитися у будь-якій сім'ї як вітамінний, гігієнічний і лікарський засіб.

Бесіду “Зелена аптека” доцільно провести у формі гри-драматизації. Основні ролі: самі лікарські рослини, доктор Айболить, хворі звірі та птахи, Баба-яга і інше. Можна включити у бесіду декілька ігрових сценок, які виконають заздалегідь підготовлені діти.

У бесіді можуть взяти участь працівники аптеки, медики дошкільного закладу чи школи.

Хід бесіди

Бесіду слід розпочати із розповіді про історію зеленої аптеки. Коротке повідомлення на цю тему може зробити працівник аптеки або сам педагог. Усе цінне для людини прийнято порівнювати із золотом. Природа надає людині таку різноманітність дарів – “золото”, що їх важко навіть перерахувати. Для збереження і зміцнення здоров'я людини особливу цінність мають лікарські рослини. У медичних книгах сказано: “Якщо подивитися на природу поглядом лікаря, що шукає лікарські засоби, то можна сказати – ми живемо у світі ліків!”

Здавна людина помітила, що деякі рослини виліковують від недуг. Підглянула, що звірі теж травами лікуються, знаходячи серед них потрібні для цього рослини. Із покоління в покоління передавали люди інформацію про цілющі властивості рослин. Поступово знання про них стали збирати в книги “травники” і “квітники”.

Раніше збором трав і лікуванням хворих займалися чаклуни і знахарі. Вони оточили своє ремесло ореолом таємничості, всіляко відлякували тих, що бажали збирати лікувальні трави, тому що лікування хворих було дуже прибутковим заняттям. Вони приймали хворих, що бажали вилікуватися у страшних хатинах, самотніх будиночках у лісі, де разом з ними знаходилися чорні кішки, сови, жаби, а на стінах, обвішаних пучками сухих трав, красувалися інші принади.

Усе це наводило жах на хворих людей і водночас вселяло надію на одужання, на надприродні можливості знахаря. До того ж, готуючи ліки, він бурмотав страшні заклинання і зовсім незрозумілі слова. Звичайно, усе це робилося для того, щоб підвищити ціну на зілля і трави, змусити людей відмовитися від їх самостійного збирання.

Народні травознавці за тисячі років зуміли накопичити безліч відомостей про корисні властивості рослин. І в наших аптеках, серед багатьох сучасних ліків, трави, настоянки із трав, пігулки на трав'яній основі посідають гідне місце. На жаль, трав для лікування не вистачає і люди самі займаються їхнім збиранням поряд із будинком, на лузі, у лісі, біля водойми. Знання про них згодяться кожній людині, у тому числі і вам, діти!

Сьогодні ми поговоримо про корисні властивості найпоширеніших і найбільше використовуваних у лікуванні рослин. Нехай наша бесіда допоможе вам у вашій захоплюючій подорожі у світ живої природи, у ваших пошуках і знахідках! Починаємо свою подорож у світ зеленої аптеки із подвір'я. Поряд з нами росте безліч лікувального зілля, ви і не здогадувались про це! Про одну із таких рослин складено загадку:

Не пустили у город – тому вона і жалить!

Звичайно, ви вгадали: це кропива! Ось вона красується в “букеті” весняних трав на столі. Усім вона знайома, але мало хто з вас знає про її корисні лікувальні властивості. Прочитаємо про це в розповіді (добирає вихователь короткі розповіді).

Так, людям є за що дякувати кропиві. Виявляється, з неї можна приготувати не лише прекрасний борщ, а й багато інших страв!

Однак, важливіше інше. Беремо сиру кропиву, товчемо її і прикладаємо до ушкодженого місця на руках чи ногах, вона вичистить рану і загоїть. Так писали багато років тому лікарі. Це застосування було обґрунтоване тим, що в кропиві містяться речовини, від яких зникають мікроби, а також тому, що вона швидко зупиняє кров. Боротьба з кровотечами і поліпшення властивості крові – ось основне медичне застосування кропиви в наші дні. А ще вона зміцнює волосся!

А хто знає цю рослину: (подорожник).

Вірш-опис (доберіть самостійно).

Знайдіть цю рослину в нашому букеті. Знайдіть її на плакаті. Хто здогадався, чому ця рослина так називається? А хто знав, що його використовують у медицині? При лікуванні ушкодження на ногах, наприклад? Хто-небудь з вас користувався листям подорожника? Як це сталося?

Місцеве населення Америки називає подорожник "слід білої людини". Чому? Може тому, що довгастий листок подорожника схожий формою на ступню людини? Чи тому, що в Америці він ніколи не ріс і з'явився разом із прибульцями з Європи? Адже там, куди ступала нога європейця, зростала небачена рослина.

Далеку подорож здійснив подорожник. Як це вдалося йому?(розгляд подорожника).

Розгляньте подорожник уважніше. Як вдалася йому ця подорож? Ви бачите, що з розетки прикореневого блискучого листя, довгастого і округлого, зростає квіткова стрілка, яка закінчується густим колоском (“сережкою ”, як сказано у загадці) із дрібними квітками. З них дозріває безліч дрібного насіння. Навколо кожного насіннячка знаходиться слиз, і насіння легко приклеюється до взуття людей, до коліс транспорту і так подорожує цілим світом. Тепер зрозуміло, як подорожник опинився в Америці?

Подорожник – лікувальна рослина. Люди використовували його з давніх часів для загоювання ран, при захворюваннях шлунка, при застуді. Ось яка цілюща рослина росте у нас під ногами!

А поряд з ним – ще одна цінна лікарська рослина – деревій звичайний. Чому він так називається? (розгляд рослини у букеті, на плакаті або на дидактичній картці). Погляньте на рослину і ви відразу зрозумієте, чому він так називається.

Чому? Кожен листок деревію багато разів розітнутий на безліч вузьких часточок (тисячу!), злічити їх важко і неможливо!

Деревій як лікарська рослина відомий у нашій країні з давніх часів. Його сік застосовують для загоювання поранень і зупинки кровотечі. Розім'яте і прикладене до ранки листя швидко загоює рану. Пам'ятайте про це!

У медицині використовують стебло з листям і суцвіття деревію. Траву збирають тоді, коли вона цвіте, зрізують верхівки пагонів завдовжки до 15 см, без грубого стебла на якому вже не росте листя.

Багато лікарських трав росте поряд з житлом людини. Деякі з них вам знайомі. Назвіть ці рослини. Які загадки ви знаєте про них? Знайдіть ці рослини в нашому цілющому букеті (якщо вони є) і в портретній галереї лікарських рослин (картки).

Отже, що ви знаєте про одну із них? Це про нього загадка: (лопух-реп'ях).

Дійсно, яка з рослин може бути нав'язливішою окрім лопуха-реп'яха! Не лише плоди цієї рослини прилипають до людини, а й сам лопух росте біля людського житла, неначе проситься до людини в гості. Корені лопуха можуть замінити моркву, картоплю. Окрім цього, лопух має цінні лікарські властивості. У народній медицині його використовують для лікування багатьох хвороб – нирок, печінки, при ушкодженнях шкіри та ін. Збирають корені лопуха ранньої весни, із першою появою листя. Його миють, сушать і складають у картонні коробочки.

Для лікування використовують відвар коренів.

А що це за рослина? Вірш-опис. (доберіть самостійно).

Вгадали? Ну, звичайно! У загадці мовиться про кульбабу. І ця рослина лікарська! Її так і звуть: “кульбаба лікарська”. У старовину у народній медицині кульбабу використовували для лікування безлічі хвороб, і не випадково народні лікарі називали її “еліксиром”(сиропом життя). На жаль, про лікарські властивості кульбаби з часом забули. Однак у наші дні інтерес до цінної лікарської сировини прокинувся з новою силою. Для лікування з її допомогою застосовують і листя і корені, з яких готують відвари і настоянки.

Збирають і заготовляють довге, як у моркви, коріння кульбаби пізньої осені, коли листя її зів'яле.

ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ, які ростуть поруч із житлом людини: ромашка аптечна (засіб від застуди), мати-й-мачуха (від кашлю), пустирник (для заспокоєння нервів), пташина гречуха (при лікуванні шлунку, кишечника) – це справжнє джерело здоров'я!

Справжня комора дарів для аптеки – це наше природне довкілля: ліси, поля, луги! Тут стільки лікарських рослин, що ними можна попередити і вилікувати безліч захворювань: серця, нервів, шлунку, голови, шкіри і застуди.

Лісова аптека: звіробій, конвалія травнева, медунка лікарська, чистотіл, (пропонується описати їхні властивості).

Чимало цінних лікарських трав, рослин у полі і на лузі: волошка синя, грищики, валеріана лікарська, фіалка триколірна, череда, материнка звичайна... Одним словом, мають рацію лікарі, які кажуть про те, що ми живемо у світі ліків! Звичайно, щоб упізнати лікувальні властивості багатьох наших рослин – наших сусідів і друзів, потрібно ознайомитися з книгами з природної медицини, ознайомитися з лікарськими рослинами в спеціальних альбомах, що вивішують в аптеках, і, звичайно ж, у самій природі!

Гра “Прийом хворих у лікаря Айболить”

Лікар Айболить приймає хворих. Проте він не просто виписує рецепти для отримання в аптеці готових ліків, а радиться з “пацієнтами”, що вони вважають за краще пити – гірку мікстуру або солодку настоянку із трав, плодів і ягід? І, звичайно ж, запитує, а що саме хоче “хворий”?

Загадка (доберіть самостійно про ромашку аптечну).

Якої рослини бажаєте? – з ромашки аптечної чи з мати-й-мачухи, малини, або ж із суцвіть липи?

  • – Які рослини можна використовувати при розладі шлунку? (Ягоди чорниці, черемхи).
  • – Що робити, якщо рана кровить? (Прикласти до ранки ватку, змочену соком деревію, кропиви або грищиків).
  • – Які рослини можна використати для лікування гнійних ранок? (Подорожник, деревій, звіробій, чистотіл).
  • – Із яких трав використовують люди настій при захворюваннях серця? (Конвалія травнева, валеріана лікарська, м'ята перцева, материнка звичайна).

Діти, заготівлею лікарських рослин найчастіше займаються дорослі. Ви можете допомогти своїм батькам зібрати звичайнісінькі рослини, вам знайомі, які стали раптом не просто сміттям, непотрібними рослинами, а цінними, лікарськими – “знайомими незнайомцями”. Ці рослини допоможуть вам позбутися в зимовий час застуди і кашлю, залікувати ранку на пальчику, усунути розлади шлунку. Найближчими днями ми підемо на екскурсію і збиратимемо лікарські трави, які збагатять вашу домашню зелену аптеку. А для того, щоб правильно збирати рослини і не пошкодити своє здоров'я та природу, потрібно засвоїти як слід їх збирати.

Правила збору лікарських рослин.

Багато століть виробляли основні правила заготівлі лікарських рослин, отже, їх треба дотримуватися.

Перше і неухильне правило: щоб збирати рослини, треба добре їх знати (відрізняти від інших); знати, які частини рослини містять найбільше цілющих властивостей і на якому етапі розвитку рослини – під час цвітіння чи плодоносіння її можна збирати.

Збирають рослини лише в суху погоду, краще в ранішні години, відразу після висихання роси.

У жодному разі не можна збирати забруднені рослини, з іржавими плямами, поблизу запорошених доріг і автомобільних шосе (не ближче 200 метрів від дороги).

Під час збору рослин укладати їх у просторі кошики, не можна трамбувати, ущільнювати, адже рослини виділять сік і почнуть загнивати.

Сушити рослини слід якнайшвидше не на сонці, а у затінку, в добре провітрюваному приміщенні – під навісом, на горищі, в сараї, у прохолодній кімнаті. Рослини потрібно укладати тонким шаром на картоні, фанері, тканині, на чистій підлозі – і не менше два рази на добу перевертати.

До збору лікарських рослин і місць їхнього поширення треба ставитись дбайливо: не витоптувати, не викорінювати рослину, не збирати всі рослини до останньої, міняти місця збору і в жодному разі не збирати ті рослини, які занесені у Червону книгу.

Під час збору лікарських рослин потрібно піклуватися і про власне здоров'я. Слід пам'ятати, що багато лікарських рослин є отруйними і тому потрібно дотримуватися правил безпеки: не м'яти рослини в руках, не чіпати брудними руками, губи, очі, ніс, щоб не занести отруйний сік на слизову оболонку.

До отруйних і небезпечних відносяться такі рослини:

– конвалія травнева, чистотіл звичайний, купальниця європейська, вороняче око, вовче лико і багато інших. Якщо все ж випадково у вас почне боліти голова, з'явиться нудота чи слабкість, потрібно вживати багато теплої кип'яченої води (Пропонує скласти таблицю цих рослин).

І останнє. Зберігати висушену траву найкраще у картонних коробках, паперових пакетах або у мішечках з тканини.

Успіхів вам, травознавці, у створенні домашньої зеленої аптеки!

 
<<   ЗМІСТ   >>