Повна версія

Головна arrow Екологія arrow Еко-око: дошкільник пізнає світ природи

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Рослини під нашим захистом

Мета: формувати пізнавальні інтереси до світу рослин, виховувати почуття відповідальності за збереження зеленого вбрання планети; стимулювати прагнення захищати наших безмовних сусідів.

Обладнання: ілюстрації, репродукції картин художників; фотографії, дидактичні картки і таблиці рослин, гербарії; зимовий букет, “телеграми” від рослин (на бланках).

Методичні рекомендації

Ця бесіда є продовженням раніше початої розмови про надання допомоги мешканцям природи. Рослини, як одна з найважливіших багатств природного довкілля, потребують особливої турботи людини. Але, оскільки рослини безмовні і не можуть поскаржитися на свою долю, – діти зазвичай випускають із під уваги цей напрям природозахисної діяльності, мало піклуючись про свого зеленого друга.

Отож, у цій бесіді важливо показати багатосторонній вплив рослин на життя людини і всіх інших природних мешканців; їхню залежність від поведінки і вчинків людини; їхню незахищеність і уразливість; здатність викликати почуття співпереживання, співчуття, прагнення до захисту і допомоги.

Очевидно, що у зазначеному випадку доведеться використати прийом одухотворення – наділити березу, що плаче сльозами-соками, роздертий бузок, поламану черемху – живою душею, унаслідок чого діти сприймають скарги рослин з усією серйозністю і розумінням, глибоким проявом почуттів і таке порівняння є педагогічно виправданим.

Для проведення бесіди кімнату треба відповідним чином оформити: зимовими букетами із сухих трав, можливо, і букетом із свіжих квітів; ілюстраціями, плакатами і таблицями. Це створює у дітей особливий настрій і вони активніше залучаються до обговорення проблеми захисту зеленого друга.

Сьогодні у нас у гостях – зелені рослини. Чому вони прийшли до нас у гості? Як ви думаєте? Так, звичайно. їм хочеться розповісти про себе, про свої таємниці і загадки. Про те, як вони потрібні усім нам! І як вони страждають від нашої поведінки, наших вчинків, наших справ! Адже ми з вами не завжди думаємо про них, як про живі істоти, безжально рвемо, ламаємо, витоптуємо, зрубуємо, випалюємо вогнем...

А тим часом...

Рослини... Різноманітний і значний їхній вплив на життя! Адже це вони – зелені рослини – годувальники майже усього живого на планеті Земля, у тому числі й нас з вами. У зеленому листі рослини прихована таємниця вічного життя. Листя рослин вбирає сонячні промені і забезпечує усім необхідним земних мешканців: повітрям для дихання, їжею, одягом, ліками, паливом! Життя без рослин неможливе!

А чи замислювалися ви, чому так легко дихається на луках і в полях, у лісі і в парку? Тому що рослини, по-перше, виділяють кисень, потрібний для дихання усьому живому; а, по-друге, повітря там наповнене різними ароматами. Важко навіть визначити звідкіля, від якої рослини виходять пахощі!

Вірш (доберіть вірш про м'яту).

Ми вдихаємо запах трав і дерев, нам приємно! Але чи знаєте ви, що цей запах чудодійний, що він згубно діє на мікроби. Не вірите? Коли настане літо, перевірте це на кімнатній мусі. Шкода, звичайно, коли гине муха, але в кімнатних умовах вона небажана, переносить різні захворювання і люди борються з нею. Так от: подрібніть листя черемхи і потримай його в перевернутій догори дном банці разом із мухою – вона через декілька секунд засне і її можна легко винести надвір. Так само із мікробами – переносниками хвороб: вони міцно засинають і нам не шкодять! А чисте повітря – запорука здоров'я!

Не випадково багато санаторіїв і лікарень знаходяться у лісопарковій зоні!

А ще рослини створюють удома для тварин затишок, їх місце існування стає привабливішим. Чи думали ви про це? Наприклад, що таке ліс? Передусім, дерева, кущі, трави. А серед них живуть різні тварини. Для них ліс – рідна домівка. А луг? Домівка для тварин, які живуть серед трав!

Однак, головне не це. Головне те, що без рослин давно б припинилося життя на планеті Земля. Відомо, що Земля оточена повітряною оболонкою. Усі живі організми дихають – вдихають кисень і видихають вуглекислий газ. Коли б не рослини, запаси кисню давно б вичерпалися, а разом з ними припинилось би життя на Землі. Це не відбувається тому, що рослини виділяють кисень, необхідний для життя. Не випадково їх називають зеленими легенями Планети!

І ще ми не сказали про те, що рослини – це прикраса природи Землі! Про красу різного листя, яскраво забарвлених кольорів, плодів, крон дерев і кущів, різноманітність відтінків фарб ви, звичайно, можете розповісти самі. Але ось як сказали про це поети, під враженням химерних форм і відтінків наших кольорів (діти читають напам'ять вірші, (доберіть самостійно).

Під час читання останнього вірша можна створити музичний фон мелодією і діти як би своїми очима “почують” кришталевий чистий дзвін ніжної блакитної весняної квітки (зображення рослин треба демонструвати на дошці або на стіні).

Наші пращури усвідомили цінність рослин, дбайливо ставилися до них, наділяли їх священними властивостями. Наприклад, вони вважали, що з горобиною до людини не пристане ніяка зла сила; могутній дуб може передбачити долю людини; під час збирання лікарських трав чарівні властивості приписували палиці, зробленій з бузини; до всіх рослин відносилися як до живих істот, які мають душу, уміють думати, відчувати. Ставлення наших пращурів до зеленого світу рослин було ніжним і відповідальним.

А як же ставимося ми до наших зелених друзів? Чи завжди правильно? Чи заслуговують рослини на таке ставлення? Що погане роблять люди рослинам?

Ви бачили, як навесні плачуть берези? Як стікають на їхніх білих стовбурах прозорі солодкі сльози, а іноді і біжать струмочком і навіть річкою, якщо чиясь жорстока рука важко поранила дерево... І тоді ми, берези, гинемо! Допоможіть нам!

Як допомогти березам? Як захистити їх від любителів напитися їхнього солодкого соку? Чи можна, взагалі, брати березовий сік у дерева? Свіжий березовий сік відрізняється приємним смаком, є корисним для здоров'я. І як допомогти пораненому дереву?

Дамо відповідь на запитання: чи можна брати березовий сік? Можна, якщо брати його обережно і не великою кількістю, робити це повинні лісничі.

Ваша допомога пошкодженому дереву: виявіть такі дерева в парку, у гаю, у лісі і надайте їм допомогу. Розкажіть своїм братам, друзям, батькам про те, як слід поводитися з березами, щоб не пошкодити їх під час сокоруху.

Вогонь і рослини. Величезної шкоди рослинам завдають пожежі. Де завгодно. У лісі, на болоті, в полі. У вогні пожеж згорають самі рослини, їхнє коріння, насіння... Гинуть домівки багатьох істот.

Не забувайте про це, коли з батьками запалюєте сірники у лісі, на лужку, на галявині! Адже там домівка рослин і тварин і їх потрібно оберігати.

Новорічна ялинка. Ще одна важлива справа чекає на друзів природи – охорона новорічних ялинок! Так уже повелося здавна, що зустрічати Новий рік із ялинкою стало традицією. Звичайно, ви з нетерпінням чекаєте зустрічі Нового року, коли у гості до вас прийде ялинка:

“Я приходжу з подарунками. Блищу вогнями яскравими, пишна, красива, на Новий рік я – головна!” (вірші доберіть самостійно).

Який настрій передає ялинка у вірші? А як ви думаєте, чи так вже добре зрубаній в лісі ялиночці у ваших квартирах? Адже вона загине, вірніше, вона вже загинула! Постоїть вона кілька днів у квартирі, порадує своєю свіжістю і красою діточок і дорослих, а потім – на смітник – засихати! Чи замислювалися ви, діти, скільки струнких, найкрасивіших молодих дерев гине у кожен Новий рік? Мільйони! Ліси ялинових дерев!

А росте ялина дуже повільно. Навіть якщо на місці зрубаної ялинки посадити нову, то вона буде рости 10-15 років, аж тоді досягне 1,5-2 м. Заввишки. Як же захистити ялинові ліси від щорічного вирубування напередодні Нового року? Яку допомогу надасте ви, юні друзі природи? Які варіанти допомоги можете запропонувати?

Звичайно, можна обійтися і зимовим букетом із сухих стебел рослин і зеленої гілки ялини. Ось такий букет, як у нас на столі зараз, чи надасть він святкового вигляду вашій новорічній кімнаті?

Можна і звичайний букет із троянд і гвоздик. Букет говорить про радість у житті, про святковий настрій.

Можна умовити батьків купити в магазині штучну ялинку з фольги або із зеленої пластмаси. Прикрашена іграшками зелена штучна ялиночка буде як жива і теж подарує вам радісний новорічний настрій. Штучні ялинки дуже зручні для зберігання: їх розкладають і ховають у коробки.

А вже якщо дуже захочеться пограти навколо справжньої зеленої ялинки – ви можете влаштувати новорічне свято прямо в лісі, у гаю або в парку. Можете прикрасити ялинку новорічними іграшками, які ви зробили і навіть повісити на неї гостинці для птахів, білок. їм теж буде свято!

Зелені рослини – наші друзі. Вони несуть нам радість, здоров'я і красу. Не забувайте про це, друзі природи! І нагадуйте про це людям, що оточують вас на відпочинку, під час збирання ягід, відпочинку біля багаття. У місця відпочинку ви можете принести свої плакати на теми охорони рослин, щоб вони нагадували усім людям про цінність дерев, ягідних кущів, лікарських трав і неприпустимості варварського відношення до них.

 
<<   ЗМІСТ   >>