Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Передмова

Слова "безпека життєдіяльності", "людина та її здоров'я" одразу розкривають суть нашої з Вами зустрічі, і звичайно, що кожний розуміє, що мова йтиме про збереження здоров'я та працездатності. І можливо, враховуючи, що слова "безпека", "здоров'я" стали звичними, хтось може подумати: "а, це ще одна інструкція".

Так, звичайно, це є навчальний посібник, який допоможе Вам розібратися у існуючих проблемах суспільства, які загрожують нашому існуванню. Але разом з тим, це не "інструкція", не зібрання рекомендацій, а обговорення разом з читачами, складного, багатогранного, конкретного для людини завдання – як жити "по науці", як зберегти здоров'я, працездатність в наш непростий, швидкоплинний час...

Яке майбуття очікує людство і кожного з жителів Землі зокрема? Яким чином узгодити дедалі зростаючі потреби цивілізації з усталеними за мільйони і мільйони років зв'язками в природі? Що стоїть за словами "життя за наукою"? Подібні і інші запитання все частіше виникають перед людьми і для цього є досить вагомі причини.

Проблема збереження здоров'я та життя за науковою теорією мені також здавалась простою. Я думала, що все, що ми називаємо гігієною, фізичною культурою, проводити відповідно до рекомендацій спеціалістів, які нам сподобались, то це означає, що ми досягли цілі наукового відношення до себе. Але. ні! Поглиблене вивчення проблеми, бажання побачити її у розвитку у порівнянні з різних точок зору і різних поглядів – змусило розглянути цю тему з позиції взаємозв'язку "людина – навколишнє середовище – суспільство", – і показало, як ми у більшості випадків далекі, необізнані і будемо відвертими – не готові забезпечити собі здоров'я, довголіття і активну, тривалу працездатність.

Проте, разом з тим, маємо ще й пам'ятати, що протягом усього XX століття сім'я в Україні переживала глибокі зміни, що торкалися усіх аспектів цього давнього соціального інституту. Кризові явища у життєдіяльності сучасної сім'ї різні. Вони торкаються найперше її економічних та демографічних основ. На відміну від економічної чи політичної, демографічна криза більш інертна, пролонгована в часі та важко керована. В нових соціально- економічних умовах народжуваність в Україні зменшилась до рівня, який вже не забезпечує простого відтворення поколінь. Під загрозою перебуває інтелектуальний, моральний потенціал України. Невпинно зростають сирітство та дитяча безпритульність, збільшується кількість бездітних пар, які не бажають мати дітей з огляду на соціальні, матеріальні та психологічні причини. Викликає стурбованість низька культура народжуваності, відсутність широкої інформації щодо протизаплідних засобів, що призводить до випадків небажаної вагітності та абортів. У зв'язку з цим, автором вводиться розділ "Соціальні детермінанти формування та збереження репродуктивного здоров'я" як одна із спроб теоретичної і практичної реалізації Національних програм: "Репродуктивне здоров'я 2001-2005 pp." і "Репродуктивне здоров'я 2006-2015 pp.". Основною метою цього розділу є забезпечення сучасної студентської молоді знаннями з питань цивілізованого планування стосунків статті, формування відповідального батьківства та материнства, профілактика негативних явищ у студентському середовищі.

Методика роботи з даним посібником полягає у тому, що студент використовує його як для аудиторних, так і позааудиторних занять.

Весь матеріал, що вміщений у цьому посібнику, викладено таким чином, щоб він був доступним для розуміння та викликав зацікавлення не лише у студентів економічного спрямування, а й у всіх, хто цікавиться питаннями безпеки життєдіяльності та формування навичок здорового способу життя.

Автор також буде вдячний за зауваження та побажання, спрямовані на покращення навчального посібника, які можна надсилати за адресою: кафедра психологічних та педагогічних дисциплін із секцією безпеки життєдіяльності ТНЕУ, вул. Микулинецька 46, місто Тернопіль, 46000, Україна.

 
<<   ЗМІСТ   >>