Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Аборт і його наслідки.

Аборт – це переривання вагітності протягом перших 22 тижнів (7 акушерських місяців). Аборт протягом перших 14 тижнів називається раннім, після 14 і до 28 тижнів – пізнім. Розрізняють самовільні і штучні аборти. Самовільні аборти наступають без усіляких втручань під впливом різних причин (гострі інфекційні захворювання, недорозвиток статевих органів, захворювання, що супроводжуються високою температурою, запальні захворювання матки, вади серця, авітамінози, психічні травми, захворювання ендокринних органів). Штучний аборт – це планове переривання вагітності. Якщо він проведений у лікувальному закладі, то називається медичним, якщо за його межами – кримінальним. Згідно діючого законодавства штучне переривання вагітності до 12 тижнів може бути проведене за бажанням жінки, а в більш пізні строки – лише за медичними показаннями.

Штучний аборт здійснюють у строки до 12 тижнів вагітності. Найбільш доцільний і безпечний строк для проведення штучного хірургічного аборту – 6- 8 тижнів вагітності. При пізніших строках значно зростає небезпека ускладнень.

Проведення операції штучного переривання вагітності після 12 тижнів досить-таки небезпечне. Із-за великих розмірів плоду і матки, переривання вагітності у строки більше 12 тижнів можливе тільки тоді, коли є медичні показання або тоді коли продовження вагітності є загрозливим для життя і здоров'я вагітної жінки. До захворювань, при яких показано переривання вагітності відносяться такі: важкі ураження серця і кровоносних судин, тривалі і стійкі зміни тиску, ураження нирок, печінки, легень, захворювання очей, злоякісні пухлини, деякі нервові і психічні захворювання (епілепсія, шизофренія). Крім того, існують ще й захворювання, при яких, не дивлячись на бажання перервати вагітність, тобто зробити аборт, до моменту виліковування від цих захворювань неможливо. До таких захворювань відносяться: гонорея (гостра та підгостра), гострі та під гострі захворювання запального генезу жіночих геніталій, сечового міхура, гнійничкові захворювання статевих органів, а також інфекційні захворювання.

Кримінальний (підпільний, незаконний) аборт – це переривання вагітності зроблене самою жінкою або іншою людиною поза лікувальним закладом. Він надзвичайно небезпечний як для здоров'я, так і для життя самої жінки. Численні ускладнення виникають саме після кримінального аборту. Поранення піхви, матки та інших важливих органів порожнини тазу, а також занесення інфекції у статеві органи найчастіше сприяють виникненню запальних захворювань жіночої статевої сфери, черевної порожнини, у зв'язку із чим може виникнути генералізована інфекція, що й призводить до летального закінчення.

Ускладнення штучного переривання вагітності.

Думка деяких молодих жінок про те, що медична операція штучного переривання вагітності технічно досить проста, нешкідлива і безпечна – не відповідає дійсності. Без сумніву, вплив аборту на жіночий організм шкідливий. При вагітності в організмі жінки відбуваються численні зміни і вони стосуються практично всіх органів і систем. Всі фізіологічні функції пожвавлюються, створюючи сприятливі умови для розвитку плоду.

Аборт же надзвичайно грубо вмішується в ці фізіологічні процеси і створює певні чинники як для найближчих так і для віддалених ускладнень. Ускладнення проявляються не завжди одразу після операції. В деяких випадках вони наступають через певний проміжок часу і проявляються у вигляді різних захворювань, як фізичного, так і психічного характеру.

Ранні ускладнення діляться на безпосередні, що виникають під час самої операції або в період видужання, і віддалені, які з'являються протягом першого місяця. До безпосередніх ускладнень відносяться: перфорація (прободіння) матки, травма шийки матки, інфікування органів малого тазу, кровотечі, неповне видалення плідного яйця, тромбоемболії тощо.

До пізніх ускладнень належать травми і рубцеві зміни внутрішнього зіву і канапу шийки матки, які призводять до невиношування вагітності, утворення внутрішньоматкових зрощень, які призводять до порушення процесів імплантації плідного яйця, формування плаценти і до аномалій розвитку плода, порушення прохідності маткових труб з розвитком безпліддя або позаматкової вагітності (з 1400 жінок трубне безпліддя після аборту виникає у 594 жінок), ізоімунізація при резус – несумісності, нейроендокринні розпади, які проявляються сповільненим відновленням повноцінних фаз менструального циклу.

Операція штучного переривання вагітності відноситься до складних оперативних втручань, так як вона приводиться “навпомацки, всліпу”. Навіть досвідчений лікар йде на цю операцію із деяким побоюванням і не завжди може уникнути ускладнень, так як він керується лише тим відчуттям, які отримує через довгі металеві інструменти. Досвід і відчуття – це основні супутники лікаря-хірурга під час операції штучного переривання вагітності.

В технічному відношенні аборт специфічний і проводиться у декілька етапів. Операція починається із розширення шийкового канапу спеціальними розширювачами. Якщо діаметр шийкового каналу невагітної жінки рівний 2-3 мм, то під час аборту він повинен бути розширений до 1,3 см. Звичайно, що при такому великому розширенні можлива травма шийки матки у вигляді тріщин або надривів, які можуть сприяти проникненню інфекції у післяабортний період.

Після розширення шийкового каналу хірург порушує зв'язок плідного яйця із стінкою матки, видаляє по частинах спеціальними інструментами плідне яйце і обережно проводить вишкрібання слизової оболонки матки. І саме в цей час при відділенні плідного яйця від стінки матки, на жаль, можливе її пошкодження. Крім того, при видаленні плідного яйця пошкоджується багато кровоносних і лімфатичних судин, що перетворює внутрішню поверхню матки у рану. Більше того, якщо скорочуюча дія мускулатури матки знижена (результат раніше перенесених запальних захворювань), або плідне яйце було неправильно прикріплене до стінки матки, та ще й відбулася травма тіла або шийки матки під час самої операції, то при аборті може виникнути масивна кровотеча.

Одне із найбільш небезпечних ускладнень аборту – це прободіння матки. Воно особливо небезпечне і складне, коли супроводжується пошкодженням кишечника, сечового міхура, крупних кровоносних судин. Названі ускладнення можуть виникнути внаслідок змін матки різного генезу. Так, генітальний інфантилізм, запальні захворювання і новоутворення призводять до надмірної дрябл ості і потоншення маткової стінки.

Прободіння матки можливе при строках вагітності у 12 тижнів і більше, коли матка стає повнокровною, стінки її сильно розтягнуті і витончені. Подібні ускладнення, які можуть виникнути у лікувальному закладі, менш небезпечні, оскільки вони вчасно розпізнаються і медична допомога надасться своєчасно. А ось ураження матки і органів черевної порожнини при кримінальних абортах – значно складніші, небезпечніші і досить часто призводять до смерті.

Найбільш часті ускладнення після аборту – це запальні захворювання жіночої статевої сфери. В одних випадках вони виникають гостро, і тоді у одних з'являються сильні болі внизу живота, висока температура, озноби, в інших – поступово і з менш вираженою клінічною картиною. Тобто через певний час після аборту жінка відчуває болі внизу живота, попереку, деяке підвищення температури тіла і з'являється велика кількість виділень (білі).

Досить часто запальні захворювання статевих органів жінки – це спалахи старої інфекції, особливо при повторних абортах. Статистичні дані свідчать, що ця операція у 20% випадків дає ускладнення у вигляді запальних захворювань матки, її додатків, навколоматкової клітковини і тазової очеревини.

Особливо важкі ускладнення бувають після підпільних абортів. В медичній практиці відомі випадки зараження мікробами газової гангрени із смертельними наслідками (смерть хворих наступає через декілька днів, а, інколи, і годин після аборту).

Крім вищезгаданих ускладнень аборту існують ще й інші, які також складають небезпеку для життя і здоров'я жінки. Це такі як безпліддя, позаматкова вагітність, що відносяться до групи найбільш важких ускладнень після аборту.

Аборт має ще й несприятливий вплив на протікання і завершення майбутніх бажаних вагітностей і пологів. Чим більше у жінки в минулому було абортів, тим частіше можливе виникнення у неї ускладнень. Несприятливий вплив абортів на протікання і завершення наступних вагітностей полягає у тому, що у значному проценті випадків виникають самовільні викидні і передчасні пологи, часто народжуються мертві діти

Особливо небезпечне переривання першої вагітності. Це може стати причиною безпліддя, невиношування вагітності, а також важкого захворювання плоду при наступних вагітностях у резус – негативних жінок. І не менш важливо, що аборт у першовагітних може викликати нервові та психічні розлади.

Аборт – це один із найбільш значних чинників розладу репродуктивного здоров'я жінки, що призводить до виникнення безпліддя, не виношування вагітності, запальних захворювань статевих органів, порушень менструального циклу. Штучне переривання вагітності і пов'язані з ним ускладнення призводять майже до кожної десятої материнської смертності. Статистика свідчить, що І млн. подружній пар в Україні є безплідними. Із них 870 тис – через безпліддя жінки, причиною якого у 80% випадків є аборт. Аборти мають нищівні наслідки і для духовного та психологічного здоров'я: поста бортний синдром матерів, їхніх чоловіків та членів сімей, руйнування сімейних відносин, криза моральних і гуманних цінностей у суспільстві.

 
<<   ЗМІСТ   >>