Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Гострі та хронічні отруєння нітратам та нітритами.

Сполуки азоту застосовуються в харчовій промисловості (селітра), сільському господарстві (азотні мінеральні і органічні добрива), медицині (амілнітрит, нітрогліцерин тощо).

Нітрити – це солі та ефіри азотистої кислоти, які широко використовуються для одержання напівпродуктів виробництва азобарвників.

Нітрати – солі та ефіри азотної кислоти, які широко застосовуються як добрива у сільському господарстві.

Азот – один з найважливіших хімічних елементів в житті рослин. З грунту, органічних і мінеральних добрив він надходить у кореневу систему рослин у вигляді нітратів. У рослинах нітрати перетворюються на білкові та інші органічні сполуки, проходячи проміжні стадії відновлення до нітритів та аміаку. З овочевих культур найбільше нітратів міститься в зелені (петрушка, кріп, шпинат, салат), коренеплодах (редька, редис, червоний буряк). Ранні овочі, як і тепличні, містять нітратів більше. Основні чинники, що впливають на вміст нітратів в рослинах: нераціональне застосування азотних добрив, використання сортів, схильних до накопичення нітратів, порушення агротехнічної обробки сільськогосподарських культур, тривале зберігання пошкоджених овочів.

Запам'ятайте

В організм людини нітрати поступають з їжею і водою. Допустима добова кількість їх – 312,5 мг. Допустимими рівнями вмісту нітратів в мг/кг у продуктах рослинного походження вважаються: 1500 – для листових овочів, петрушки; 1400 – для столового буряка; 400 – для зеленої цибулі, капусти; 200 – для огірків; 120 – для картоплі; 100 – для помідорів.

Нітрати, проникаючи в кров, з'єднуються з гемоглобіном, утворюючи метгемоглобін, який втрачає властивість переносити кисень. Нітрати харчових продуктів частіше викликають ураження травної, серцево-судинної, центральної нервової систем, а нітрати води – серцево-судинної, дихальної та центральної нервової систем.

Через півтори години після надходження в організм нітратів з водою і через 4-6 годин -з їжею, виникають нудота, блювання, біль в ділянці шлунку, пронос. Спостерігається пожовтіння склер, збільшення печінки, головний біль, шум у вухах, слабкість, головокружіння, судоми м'язів обличчя, непритомність, коматозний стан. Крім цього, характерні задишка, зниження артеріального тиску, частий пульс, аритмія. У важких випадках з'являється синюшність губ, нігтів, кишкова кровотеча, ниркова недостатність. Смерть може настати після прийняття всередину 3,5 г натрію нітрату.

Хронічне отруєння нітратами веде до розвитку кисневого голодування тканин. Особливо небезпечна хронічна дія нітратів на дітей, яка проявляється відставанням у фізичному розвитку, частими інфекційними захворюваннями.

Перша допомога при отруєнні полягає у промиванні шлунку, швидкому введенні активованого вугілля (2 столові ложки на склянку води), сольового послаблюючого засобу (магнію сульфат).

Способи зниження вмісту нітратів в продуктах, що поступають в організм: промивання і механічна очистка овочів (зменшує вміст нітратів у середньому на 10%), вимочування очищених овочів (протягом години – на 25-30%), варіння (знижує вміст нітратів на 40-50%), консервування овочів (на 60-70%).

 
<<   ЗМІСТ   >>