Головна Економіка
Економічна діагностика
|
|
|||||
БІЗНЕС-ДІАГНОСТИКА ПІДПРИЄМСТВА
Питання та завдання для самоконтролю. Поняття бізнес-діагностикиБудь-які зміни на підприємстві необхідно починати з діагностики її діяльності. Бізнес-діагностика – це ретроспективне (на основі минулої діяльності), оперативне (поточний стан) та перспективне (прогноз розвитку) комплексне дослідження господарської діяльності підприємства на предмет розробки його господарської політики. Метою бізнес-діагностики є виявлення найбільш важливих проблем і пріоритетів ведення господарської діяльності та розробка програми короткострокових і довгострокових заходів, які дозволять поліпшити ефективність та фінансові показники діяльності підприємств. Результатом комплексної бізнес-діагностики діяльності підприємств є розробка заходів щодо розвитку системи управління та фінансового оздоровлення підприємств, збільшення рентабельності виробництва, а також щодо підвищення реальної керованості підприємств та її ринкової привабливості. Останнє положення дуже важливо, тому що воно показує комерційну цінність бізнес-діагностики, її прямий зв'язок з підвищенням фінансових результатів ПЗ. Бізнес-діагностика може проводитися як силами планово-аналітичних служб самих підприємств у СЗІ, так і з залученням сторонніх консультантів, що гарантують більшу ступінь об'єктивності результатів факторів незалежності аналітиків. Бізнес-діагностика підприємств у СЗІ дає керівникам:
Цілісність проведених досліджень забезпечується короткостроковими, середньостроковим та довгостроковим характером бізнес-діагностики. Короткостроковий аналіз спрямований на забезпечення гнучкості оборотних коштів і поточних зобов'язань при сталості основного капіталу і довгострокових джерел фінансування. Даний аналіз повинен відображати ступінь можливостей управління підприємства в поточному управлінні підприємницької діяльності. Середньостроковий аналіз передбачає можливість збільшення власних коштів за рахунок накопичення прибутку та нарощування основних засобів. Довгостроковий аналіз базується на забезпеченні гнучкості всіх активів і пасивів, включаючи довгострокове залучення коштів за рахунок емісій акцій, утворення спільних підприємств, довгострокового заставного кредитування та ін. Методологічні засади щодо проведення бізнес-діагностикиОбов'язковою характеристикою бізнес-діагностики є її комплексність, оскільки дослідженню піддаються всі основні сторони господарської діяльності підприємства і тим самим розробляються збалансовані рекомендації щодо здійснення конкретних управлінських заходів, що враховують всі найважливіші аспекти підприємницької діяльності у СЗІ. Комплексність передбачає урахування всіх суттєвих факторів господарської діяльності підприємства при розробці його господарської політики. Так наприклад, при виборі "так" – "ні" оцінюється комплексний ефект того чи іншого управлінське рішення на наступні моменти:
У ході бізнес-діагностики розглядаються такі питання, як:
Методика проведення бізнес-діагностики є окремим випадком (проявом) діалектичного підходу до аналізу будь-якого процесу або явища відповідно до класичної тріади Гегеля: "теза – антитеза – синтез" або того, що іноді називається "системний підхід". Такий метод передбачає підхід до об'єкта дослідження як до системи, яка передбачає єдність змісту складових частин (змісту) і внутрішнього взаємозв'язку цих частин (форми). Відповідно, на першому етапі дослідження фіксується загальна динаміка розвитку системи (для підприємства – це динаміка фінансових результатів, валюти балансу, величини власного капіталу та ін.); на другому етапі проводиться аналіз (розчленування об'єкта дослідження на складові і детальне автономне вивчення цих частин), а на третьому – синтез (тобто вивчення внутрішнього функціонального зв'язку цих частин). Для підприємства третій етап дослідження – це синтез виявлених цілей розвитку з окремих аспектів господарської діяльності для розробки інтегральної збалансованої стратегії підприємства. Ігнорування третього етапу може привести у безвихідь, оскільки внутрішній зв'язок системи часто є суперечливим (тобто висновки, що випливають з результатів аналізу, часто не стикуються один з одним, тому необхідно знайти між ними розумний баланс). Реалізація подібного підходу, заснованого на аналізі і наступному синтезі, дозволяє адекватно оцінити сформовану систему управління і фінансове становище підприємства і розробити пропозиції, що забезпечують максимальне зростання її фінансових результатів. Даний підхід дозволяє вирішити такі проблеми, як:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|