|
|
|||||
Оперативно-рятувальна служба цивільного захистуОперативно-рятувальна служба цивільного захисту – функціонує в системі центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері ЦЗ, і складається з органів управління, аварійно-рятувальних формувань центрального підпорядкування, аварійно-рятувальних формувань спеціального призначення, спеціальних авіаційних, морських та інших формувань, державних пожежно-рятувальних підрозділів (частин), навчальних центрів, формувань та підрозділів забезпечення. Її склад подано на рис. 1.4. Організація та порядок повсякденної діяльності ОРС ЦЗ та функціонування її під час виконання завдань за призначенням визначаються Положенням про Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту, що затверджується центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері ЦЗ. Рис. 1.4. Склад Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Для аварійно-рятувальних формувань центрального підпорядкування ОРС ЦЗ рішенням керівника центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері ЦЗ, встановлюються зони відповідальності щодо реагування на НС. Критерії утворення державних пожежно-рятувальних підрозділів ОРС ЦЗ в адміністративно-територіальних одиницях та перелік СГ, де утворюються такі підрозділи (частини), визначаються КМ України. До повноважень ОРС ЦЗ належить:
Повноваження ОРС ЦЗ та інших професійних АРС можуть бути обмежені на територіях та у СГ, у яких відповідно до Закону України "Про державну таємницю" встановлено спеціальні перепускні та внутрішньо об'єктові режими. Для здійснення заходів з ліквідації наслідків НС органи управління і формування ОРС ЦЗ використовують спеціальні транспортні засоби. Перевага таких засобів у дорожньому русі, а також правила встановлення спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв та нанесення кольорово-графічних позначень на них визначаються актами законодавства. Спеціалізовані служби ЦЗ (енергетики, захисту сільськогосподарських тварин і рослин, інженерні, комунально-технічні, матеріального забезпечення, медичні, зв'язку і оповіщення, протипожежні, торгівлі та харчування, технічні, транспортного забезпечення, охорони громадського порядку) утворюються для проведення спеціальних робіт і заходів з ЦЗ та їх забезпечення, що потребують залучення фахівців певної спеціальності, техніки і майна спеціального призначення:
Органом управління спеціалізованою службою ЦЗ є:
Порядок утворення та функціонування спеціалізованих служб ЦЗ визначається положенням про них, яке затверджується КМ України. Права і обов'язки працівників суб'єкту господарювання, що призначаються до складу спеціалізованих служб ЦЗ, визначаються Кодексом ЦЗ та іншими законодавчими актами. Формування ЦЗ поділяються на об'єктові і територіальні. Вони утворюються для проведення великих обсягів робіт з ліквідації наслідків НС, воєнних (бойових) дій чи терористичних актів, а також для проведення відновлювальних робіт, які потребують залучення великої кількості населення і техніки:
Формування ЦЗ користуються правами, визначеними цим Кодексом для спеціалізованих служб ЦЗ. Права і обов'язки працівників СГ, які призначаються до складу формувань ЦЗ, також визначаються Кодексом та іншими законами. Порядок створення формувань ЦЗ, їх завдання та функції визначаються КМ України. Добровільні формування ЦЗ утворюються під час загрози або виникнення НС для проведення допоміжних робіт із запобігання або ліквідації наслідків таких ситуацій за рішенням Ради міністрів АР Крим, центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації, органу місцевого самоврядування. Вони мають право:
До добровільних формувань ЦЗ включаються громадяни на добровільних засадах. Громадяни, які виконують завдання із запобігання або ліквідації наслідків НС у складі добровільного формування ЦЗ, мають право на:
Громадяни, які виконують завдання із запобігання та ліквідації наслідків НС у складі добровільного формування ЦЗ, зобов'язані:
Положення про добровільні формування ЦЗ затверджується КМ України. Умови залучення ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, які утворені відповідно до законів України, для ліквідації наслідків НС. Для ліквідації наслідків НС відповідно до закону можуть залучатися ЗС України, інші військові формування та правоохоронні органи спеціального призначення, утворені відповідно до законів України. Умови залучення ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, утворених відповідно до законів України, для ліквідації наслідків НС визначаються відповідно до Конституції України, законів України "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про Збройні Сили України" та інших законів. З метою виконання окремих функцій у сфері ЦЗ можуть утворюватися громадські організації. Вони залучаються на добровільних або договірних засадах до робіт із запобігання та ліквідації наслідків НС за наявності в учасників ліквідації відповідного рівня підготовки. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|