|
|
|||||
Кількісна оцінка ризикуБудь-яка оцінка ризику починається з розгляду інформації про попередні події та їхні наслідки і представляє собою, таким чином, процес передбачення, заснований на попередньому досвіді. Оцінка є кількісним описом виявлених ризиків, у ході якого визначаються такі їхні характеристики, як ймовірність прояву та розмір можливих наслідків (збитку). Саме на етапі оцінки формуються сценарії розвитку несприятливих ситуацій і для різних величин ризиків можуть бути побудовані функції розподілу ймовірності прояви (настання збитку) в залежності від їхніх розмірів. Необхідно відзначити, що оцінку ризику тих чи інших подій можна зробити тільки при наявності достатньої кількості статистичних даних. У протилежному випадку дані, котрі аналізуються, будуть не коректні, оскільки для "рідкісних явищ" імовірнісний підхід не може бути застосованим. Так, до чорнобильської аварії ризик загибелі в результаті аварії на атомній електростанції вважався біля 2-10-10 на рік, що не відповідало дійсності. Виявлення та кількісна оцінка ризику можуть виконуватися за схемою, що подано на (рис. 2.2). Аналіз небезпек починають з дослідження, яке дозволяє в основному ідентифікувати джерела небезпек. Потім, за необхідністю, дослідження можуть бути поглиблені, для чого виконується детальний аналіз. Існує багато причин, які визначають відбудеться чи ні небезпечна подія. їх можна розподілити на дві категорії: заздалегідь відомі, тобто ті, на які орієнтовано системи захисту, та невідомі, котрих не було враховано під час побудови існуючої системи безпеки. Саме остання категорія причин є найбільш небезпечною. Взагалі відомості фахівцям, котрі відповідають за безпеку конкретної ланки, надає система, контролююча ті чи інші процеси та явища. У подальшому ці відомості аналізуються. Для оцінки ризику і прийняття відповідного рішення, необхідно зібрати вихідну інформацію про об'єкт – носій ризику. Ця первинна стадія має назву "виявлення ризику" і містить два основних етапи: збір інформації про структуру об'єкта і виявлення небезпек чи інцидентів. Наявність достатньо повної і належним чином структурованої інформації про ризики є підґрунтям для розроблення ефективних заходів щодо керування ними. При оцінці промислових ризиків, відповідні відомості повинні міститися у декларації промислової безпеки об'єкту. Рис. 2.2. Виявлення та кількісна оцінка ризику Кількісні критерії ризику для життя людини (фатальності) знаходяться в значному діапазоні числових значень, деякі важливі моменти можуть бути виділені, як зазначено нижче:
Ризик завжди асоціювався з імовірністю нещасливих подій (НП) та їхніми наслідками. Його розрахункова залежність відбивається, як правило, в мультиплікативній формі, котра дозволяє оціниш величину очікуваного наслідку: де R – ризик, що оцінюється; s, – сценарій НП; р, – ймовірність того, що НП станеться; хi – можливі наслідки НП, якщо вона станеться за i-им сценарієм. Для індивідуального ризику де Таким чином Якщо ризик є добровільним, для його визначення зручно використовувати чинник β: Чинник поточної політики відбиває ставлення суспільства до діяльності, що аналізується, до вигод і збитків від її здійснення. Найчастіше, об'єктом оцінювання імовірності виникнення небезпеки є система ЛТС, де людина виступає головним елементом прогнозування і як суб'єкт, і як об'єкт ризику. Виходячи з цього, "базовими" групами чинників ризику є наступні:
Складність проблеми управління ризиком в такій системі полягає в тому, що кожна вихідна координата стану системи Дія цих чинників зумовлює джерела "невпевненості", які ведуть до вияву ризику. Для вияву ризику на загальному рівні досить появи ризику в одному з "джерел":
Таким чином, загальний ризик характер, вхідні параметри, то типова модель набуває характеру суми ймовірностей відхилень у функціонуванні всієї системи ЛТС. Наприклад, ризик нанесення збитку здоров'ю людини
Таким чином, Відповідно, типова модель ризиків може бути подана як адитивна функція ймовірностей відхилення (функціонування) системи від очікуваних (бажаних) умов. Як правило, аварії відбуваються за збігом випадкових або випадкових і невизначених подій, тому небезпеку виникнення аварії зазвичай оцінюють ймовірнісними показниками. Випадкові події і величини мають статистичну стійкість, однорідність, відповідні закони розподілу, тобто можуть повторюватися при однакових умовах багаторазово. Для оцінки ризику застосовують відповідні моделі теорії надійності. Серед них моделі високонадійних систем, для яких аварійні ситуації – рідкі події, а також моделі старіючих систем, якість яких у процесі експлуатації погіршується внаслідок різних видів утоми, зношування тощо. Прогнозування аварійних ситуацій можливе за умови використання елементарної статистики й дискретного розподілу Пуассона, часто застосовуваного до рідких подій і природних явищ, що підпорядковується наступній залежності: де величина Практика показує, що після короткотривалого початкового періоду експлуатації функція Загрозу життю людини при аварії (небезпека летального кінця) оцінюють "індивідуальним ризиком": де п – кількість СГ, на яких сталася аварія за період Вплив інтенсивного старіння, втоми та інших чинників мусить виключатися регламентуванням допустимого терміну експлуатації досліджуваного СГ. У період безвідмовного функціонування закон надійності підпадає експонентному розподілу: При вигляді функції надійності як системі однотипних об'єктів (потік випадкових подій) відповідає дискретному розподілу Пуассона: Аварії впродовж часового інтервалу – з імовірністю: Ймовірність того, що аварії відбудуться п разів, якщо Ймовірність виникнення хоча б однієї аварії представляє оцінку ризику аварії на об'єкті за період Оцінка ймовірності хоча б однієї аварії серед N об'єктів за час τ здійснюється за залежністю: При значеннях |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|