Повна версія

Головна arrow Документознавство arrow Референтна справа

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Мистецтво переконувати

Для створення благоприємної атмосфери спілкування важливо, щоб все, що каже секретар, звучало переконливо. Це стосується спілкування з відвідувачами, персоналом фірми, включаючи і керівника. Найбільшої переконливості секретар досягає, коли дотримується певних правил у вмінні переконувати (за В. П. Шейновим):

 • 1. Черговість аргументів, що наводяться, впливає на їх переконливість. Найбільш оптимальним вважається наступний порядок аргументів: сильні – середні – один дуже сильний (правило Гомера). Слабкі аргументи в полеміці краще взагалі не використовувати, так як шкоди від них більше ніж користі. Ні в якому разі не слід розпочинати з прохання, треба розпочинати з аргументів.
 • 2. Для отримання позитивного рішення з дуже важливого для вас питання поставте його на третє місце, на початок виставивши два коротких, простих для співбесідника питання, на які він вам без особливого напруження скаже "так" (правило Сократа). 2400 років існує це правило, воно перевірено сотнями поколінь освічених людей.
 • 3. Ніколи не заганяйте співбесідника в кут. Дайте йому можливість "зберегти обличчя". Часто співбесідник не погоджується з вами тільки тому, що його згода якимось чином асоціюється в його свідомості з втратою його гідності. Запропонуйте співбесіднику таке рішення, яке дасть йому можливість з честю вийти із складної ситуації – це допоможе йому прийняти необхідну вам точку зору.
 • 4. Переконливість аргументів в значній мірі залежить від іміджу і статусу переконуючого. Одна справа, коли переконує людина авторитетна, поважна, інша – коли незначна, що не сприймається серйозно. Інколи свідомо просять авторитетну людину "замовити словечко", або принаймні посилаються на думку авторитета.
 • 5. Не заганяйте в кут себе, не понижуйте свій статус. Багато бесід закінчуються, так і не розпочавшись, коли виявляється, що співбесідники мають різний статус. Невпевнена поведінка принижує людину і асоціює з її низьким статусом. Треба уникати невиправданих вибачень, проявів невпевненості.
 • 6. Не понижуйте статус і імідж співбесідника. Будь-який прояв неповаги до співбесідника є нападом на його статус і викликає негативну реакцію. Всякі зауваження про помилки співбесідника, або його неправоту сприймається, як правило, хворобливо і спричиняє суперечку чи навіть конфлікт.
 • 7. До аргументів приємного нам співбесідника ми ставимось поблажливо, а до аргументів неприємного – критично. Отже, завдання першої частини бесіди – створити атмосферу взаємної довіри (повагою, вмінням слухати співбесідника, приємними манерами, зовнішнім виглядом тощо).
 • 8. Бажаючи в чомусь переконати співбесідника, починайте не з тих моментів, що вас розділяють, а з того, з чим ви погоджуєтесь із співбесідником. Хай це будуть навіть якісь другорядні речі.
 • 9. Проявляйте емпатія), тобто здатність до відчуття емоційного стану іншої людини у формі співпереживання.
 • 10. Будьте уважним слухачем, бо уважне слухання – це гарантія вашої переконливості в суперечці. Крім того, цим ми завойовуємо довіру співрозмовника.
 • 11. Всіляко уникайте конфліктогенів. Конфліктогени – це слова, дії, що ведуть або можуть привести до конфлікту. Це можуть бути всілякі прояви зверхності, агресії, невихованості: грубість, погрози, глузування, зауваження, перебивання співбесідника, обман, приховування інформації, зазнайство та інше.
 • 12. Перевіряйте, правильно ви розумієте один одного. Більшість слів залежно від контексту мають різне значення. Аналіз суперечок показує, що в багатьох випадках співбесідники просто по-різному розуміли предмет суперечки. Достатньо було б зрозуміти один одного, щоб прийти до згоди. Є прості запитання, що допоможуть в цьому: "Чи правильно я вас зрозумів?", "Іншими словами, ви вважаєте...", "Що ви маєте на увазі?", "Не могли б ви докладніше прояснити.. " і т. д.
 • 13. Слідкуйте за мімікою, жестами, позами – своїми і співбесідника. Часто ми не знаємо, що думає співбесідник стосовно наших слів. Далеко не завжди ми відверті. Допомагає тут знання мови жестів і поз, адже на відміну від мови, людям важко контролювати жести і пози.
 • 14. Покажіть, що запропоноване вами задовольняє яку-небудь із потреб співбесідника. Це можуть бути фізіологічні потреби (їда, вода, сон, житло, здоров'я і т. д.), потреби в безпеці, потреби ввійти в яку-небудь спільність людей, потреби в повазі, потреби в самореалізації, потребі в отриманні позитивних емоцій. Для успішного вирішення вашого питання запропонуйте реалізувати хоча б одну із названих потреб співбесіднику [16, с. 112–119].
 
<<   ЗМІСТ   >>