Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Технології побічної продукції тваринництва

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Класифікація та промислова цінність ендокринно-ферментної та спеціальної сировини

Деякі види сировини, яку отримують при забої сільськогосподарських тварин, використовують для виготовлення препаратів, що застосовуються в ветеринарії і гуманній медицині з метою профілактики і лікування ряду захворювань. Ефективність їх дії зумовлена веденням недостатньої кількості гормонів і ферментів, а також терапевтичним ефектом.

В даний час деякі види гормонів та ферментів можна отримувати за допомогою хімічного або біохімічного синтезу. Проте основним шляхом отримання більшості гормональних і ферментних препаратів є вилучення діючих начал із тваринних органів і тканин. Відомо близько 50 найменувань лікувальних органопрепаратів. Всі вони забезпечують нормальну функцію діяльності серця, м'язів, нервової системи, статевих органів та ін.

Органи, що виділяють біологічно активні речовини, називають залозами, а процес виділення – секрецією. Залози, що виділяють вироблені речовини безпосередньо в кров, називають залозами внутрішньої секреції. Залози, що виробляють речовини назовні або в порожнину організму (рот, кишечник, шлунок), називають залозами зовнішньої секреції, а активні речовини, що виділяються ними, носять назву ферментів. Активні речовини, що виділяються залозами внутрішньої секреції, називаються гормонами. Кожен гормон і фермент спричинює тільки властиві йому перетворення в організмі.

Сировину забійних тварин, яку використовують для виробництва лікарських препаратів, біостимуляторів, спеціальних препаратів і напівфабрикатів для медичної, харчової, легкої та інших галузей народного господарства, умовно поділять на ендокринну, ферментну та спеціальну.

До ендокринної сировини відносять: гіпофіз, шишкоподібну залозу, гіпоталамус, щитоподібну, паращитоподібні, надниркові, зобну та підшлункову залози, сім'яники, яєчники, жовті тіла яєчників, плаценту.

До ферментної сировини відносять: слизові оболонки шлунку свиней, сичуга великої рогатої худоби та тонкого відділу кишок, сичуг овець, кіз та молодняку великої рогатої худоби, підшлункову та слинні залози.

До спеціальної сировини відносять: кров, жовч, спинний та головний мозок, склоподібне тіло та сітківку очей, вим'я, легені, печінку, серце, нирки, селезінку, лімфатичні вузли, кістки, м'язи, жовчні камені, жовчний міхур, слизову оболонку язика, ембріони та ін.

 
<<   ЗМІСТ   >>