Повна версія

Головна arrow Товарознавство arrow Технології побічної продукції тваринництва

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Маркування, пакування, умови та режими зберігання і транспортування відповідно до вимог ДСТУ 4495:2005 Сировина ендокринно-ферментна та спеціальна. Технічні умови

Залежно від складу біологічно активних речовин згідно ДСТУ 4495:2005 Сировина ендокринно-ферментна та спеціальна. Технічні умови сировину випускають таких видів та назв:

ендокринну – підшлункову залозу великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз;

ферментну – слизову оболонку (шлям) тонкого відділу кишечника свиней;

спеціальну – жовч та склоподібне тіло очей великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз; передміхурову залозу великої рогатої худоби.

Згідно ДСТУ 4495:2005 за способами консервування сировину випускають:

 • – підшлункову залозу великої рогатої худоби та свиней заморожену поштучно або у вигляді пластин або блоків. Залежно від якості підшлункові залози великої рогатої худоби та свиней заморожені випускають 1 та 2 сорту;
 • – підшлункову залозу великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз консервовану сіллю;
 • – слизову оболонку (шлям) тонкого відділу кишечника свиней заморожену у вигляді блоків та суху;
 • – жовч заморожену у вигляді блоків, згущену, суху та консервовану;
 • – склоподібне тіло очей великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз заморожене у вигляді блоків;
 • – передміхурову залозу великої рогатої худоби заморожену поштучно або у вигляді блоків.

За виробничим призначенням жовч згущену суху та консервовану розподіляють на: – жовч для виробництва медичних препаратів;

 • – жовч для виробництва бактеріальних живильних середовищ;
 • – жовч для виробництва жовчних кислот.

У даному стандарті надані технічні вимоги, основні показники і характеристики щодо ендокринно-ферментної та спеціальної сировини.

Маркування. Транспортне маркування ендокринно-ферментної та спеціальної сировини здійснюється згідно з ТОСТ 14192 з нанесенням маніпуляційного знаку "Вантаж, що швидко псується". Маркування наносять на одну із торцевих сторін тари за допомогою штампа, трафарету, етикетки або іншим способом, що забезпечує чіткість його читання з зазначенням:

 • – назви та адреси підприємства-виробника, його товарного знаку (за наявності) та місця виготовлення;
 • – назви та виду сировини, способу консервування;
 • – сорту (для замороженої підшлункової залози);
 • – кінцевого терміну реалізації або дати виготовлення та терміну зберігання;
 • – умови зберігання;
 • – маса брутто, нетто;
 • – позначення цього стандарту.

Маркування спожиткової тари для сухої жовчі має окремі позначення.

Пакування. Ендокринно-ферментну та спеціальну сировину пакують у тару окремо за видами, назвами, сортами та способами консервування.

Тара для пакування сировини повинна бути чистою, сухою, без плісняви та стороннього запаху; багатооборотна тара, за потреби, відремонтована і санітарно оброблена. Усі види тари та пакувальних матеріалів повинні відповідати вимогам чинних нормативних документів або бути дозволені Центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я України до пакування харчових продуктів.

Заморожену сировину (підшлункові та передміхурові залози, слизову оболонку (шлям) тонкого відділу кишечнику свиней, жовч, склоподібне тіло очей) пакують в дерев'яні або з гофрованого картону ящики, паперові мішки або в інші види тари та пакувальні матеріали.

Підшлункові залози консервовані сіллю пакують у бочки дерев'яні заливні місткістю 50 дм3 і 100 дм3 з попередньо вкладеними мішками-вкладками із поліетилену. Кінці мішків-вкладок фіксують затискувачами або перев'язують шпагатом. Бочки закривають кришками і закупорюють.

Суху слизову оболонку (шлям) тонкого відділу кишечнику свиней пакують у три-, чотиришарові мішки паперові, ящики дерев'яні або з гофрованого картону. Мішки повинні бути зашиті або зав'язані шпагатом, ящики – заклеєні.

Згущену і консервовану жовч пакують у суху стерилізовану тару: металеві фляги, бочки дерев'яні заливні або сталеві місткістю від 100 дм3 до 200 дм3.

Суху жовч пакують у металеві банки, фанерні барабани, які повинні бути всередині викладені пергаментом, поліетиленовою плівкою або іншими пакувальними матеріалами.

Маса брутто сировини в багатооборотній тарі повинна бути не більше ніж 30 кг, маса нетто в ящиках – не більше ніж 20 кг, в контейнерах або тарі-обладнанні – не більше ніж 250 кг.

Транспортування. Ендокринно-ферментну та спеціальну сировину транспортують усіма видами транспорту в критих транспортних засобах, згідно з правилами, які чинні на даному виді транспорту для перевезення вантажів, що швидко псуються.

Заморожену сировину транспортують в авторефрижераторах або в транспортних засобах з ізотермічним кузовом.

Зберігання. Залежно від виду сировини чинним стандартом визначені терміни її зберігання.

Термін зберігання підшлункових залоз:

 • – заморожених за температури не вище ніж мінус 20°С – не більше ніж 6 міс.;
 • – консервована сіллю: за температури не вище ніж 5°С – не більше ніж 5 міс.;

за температури від 5°С до 15°С – не більше ніж 3 міс.

Термін зберігання слизової оболонки (шляму) тонкого відділу кишечнику свиней:

 • – замороженої за температури не вище ніж мінус 12°С – не більше ніж 6 міс.;
 • – сухої за температури не вище ніж 30°С і відносної вологості повітря не вище ніж 70% – не більше ніж 12 міс.

Термін зберігання жовчі:

 • – замороженої за температури не вище ніж мінус 15°С – не більше ніж 9 міс.;
 • – згущеної, сухої та консервованої етиловим спиртом, хлористим натрієм або формаліном в сухому, захищеному від світла приміщенні, за температури не вище ніж 10 °С, концентрованої їдким натром за температури від 2 °С до 20°С – не більше ніж 12 міс.

Термін зберігання склоподібного тіла очей замороженого за температури не вище ніж мінус 15°С, не більше ніж:

 • – великої рогатої худоби – 6 міс.;
 • – овець та кіз – 3 міс.;
 • – свиней – 2 міс.

Термін зберігання передміхурової залози великої рогатої худоби замороженої за температури не вище ніж мінус 18°С – не більше ніж 6 міс.

Перед відправленням на підприємства фармацевтичної промисловості ендокринно-ферментні препарати підлягають ветеринарно-санітарній експертизі. Якщо виявляють ознаки гнильного розкладання або сторонній запах, то таку сировину направляють для технічної утилізації.

Готові лікувальні і спеціальні технічні препарати, що випускаються м'ясопереробними підприємствами (шлунковий сік, пепсин, сичуговий порошок, панкреатин та ін.), досліджують у хіміко-бактеріологічних лабораторіях. Випуск цих препаратів дозволяють, якщо за органолептичними і лабораторними показниками вони відповідають нормативам, передбаченим державним стандартом України.

Ендокринно-ферментна та спеціальна сировина є незамінною складовою при виготовленні багатьох препаратів для лікування не лише сільськогосподарських тварин, але й людей. Важко переоцінити значення для сільського господарства, охорони здоров'я, харчової промисловості незамінних засобів, одержаних при переробці сільськогосподарських тварин.

 
<<   ЗМІСТ   >>