Головна Менеджмент
Проектний менеджмент
|
|
|||||
Початкова (доінвестиційна) фазаВона включає в себе доінвестиційні та маркетингові дослідження, а також планування проекту з виокремленням наступних видів робіт:
Інвестиційна фазаЇї складають чотири значні блоки робіт: розробка проектної документації і підготовка до будівництва, проведення конкурсних процедур та укладання контрактів, організація закупівель і поставок, будівельно- монтажні роботи, завершення проекту. До першого блоку належать такі роботи:
Рис. 1.3. Фаза проектного циклу Рис. 1.4. Фази реалізації проекту Другий блок включає:
Будівельно-монтажні роботи передбачають:
До завершального етапу належать такі роботи:
З огляду на це кожна фаза життєвого циклу проекту має свої цілі і завдання. Саме на цьому етапі визначаються кінцеві цілі проекту і виявляються шляхи їхнього досягнення. Передбачається можливість формування альтернативних цілей, з урахуванням широкого кола чинників. Важливою вимогою при визначенні цілей проекту є оцінка їх щодо масштабів, термінів, ризиків очікуваного прибутку тощо. Це потребує стислого попереднього техніко-економічного обґрунтування в рамках якого проводиться їх оцінка за обраними критеріями. Встановлюються граничні умови, формуються конкретні цілі й обмеження, а також оцінюється вартість проекту. Результатом такої оцінки є обґрунтування переваги однієї альтернативи над іншою. Після визначення ступеню життєздатності проекту та затвердження рішення про початок його реалізації, складається план робіт, котрий являє собою структурно визначену послідовність етапів робіт. У ньому зазначаються роботи та їхні виконавці, змістовні характеристики, терміни здійснення робіт. План стає інструментом для роботи з усіма учасниками проекту, він є основою для складання докладного календарного графіка цих робіт і для більш точної оцінки вартості проекту. Плай реалізації проекту повинен розроблятися за участю фахівців усіх зацікавлених сторін. Остаточний план має бути розглянутий, схвалений, затверджений і розісланий всім учасникам проекту. На цьому етапі, крім розглянутих питань, вирішуються такі:
Проводяться також геодезичні, інженерно-геологічні, економічні та екологічні дослідження, створюються технічні умови щодо інженерного забезпечення ділянки, одержуються дозвільні документи на проведення робіт. Важливим завданням цього етапу є також оцінювання групою експертів обсягу робіт і коштів, потрібних на реалізацію проекту. Це факторна оцінка, і відповідає вона початковому стану робіт зі створення проектно-кошторисної документації. Контрактна фазаНа цьому етапі переходять до складання так званих кваліфікаційних вимог, що є матеріалом для підготування контракту і проведення робочого проектування. З цією метою формуються завдання на проектування. У декларації про намір проектувати об'єкти викладаються їх основні характеристики, зазначаються місце будівництва, певні обмеження. Підбір потенційних виконавців проекту провадиться за такими критеріями:
За результатами торгів формується контракт з обраною проектною організацією. Він включає графік і завдання на проектування. Потім переходять до вибору і затвердження остаточного варіанта проекту. Розробляють у повному обсязі ТЕО, технічний проект і завдання на робоче проектування. Вибір та оформлення відносин підрядними організаціями, фірмами – останній етап контрактної фази проекту. Фаза реалізації проектуЦя фаза розбивається на дві підфази:
На цій стадії піддається ризику найбільша сума вкладень, оскільки саме завершення проекту потребує значних витрат. Будівельна підфаза реалізації проекту включає:
Для оцінки значущості кожної фази життєвого циклу проекту доцільно уявити собі витрати, яких потребує кожна з них (рис. 1.5). Рис. 1.5. Орієнтовні обсяги витрат за фазами виконання робіт Природно, кожна фаза може мати свої підфази, число яких залежить від особливостей проекту. Перші три фази найчастіше розглядаються як попередні розробки – створення проекту па папері. Четверта і п'ята фази – це більш детальні розробки і специфікації, а також фізичне втілення. Слід зазначити, що рішення щодо продовження робіт потрібне наприкінці кожної з трьох перших фаз, а дозвіл на виробництво та закінчення – перед кожною з двох останніх. Кожна фаза – це своєрідний міні-проект, зі своїми цілями й обмеженнями, яким відповідно управляють. Моменти успішного завершення кожної фази – свого роду віхи між ними, основні контрольні точки у виконанні проекту. Крива трудових витрат показує частку людей (%), зайнятих на окремих етапах здійснення проекту: число працівників поступово зростає у трьох перших фазах і різко – у фазі виконання. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|