Повна версія

Головна arrow Інформатика arrow Інструментальні засоби електронного офісу

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Принципи роботи з операційною системою WINDOWS

Поняття операційної системи. Файлова система.

Операційна система (ОС) – це програма, яка завантажується в оперативну пам'ять при вмиканні комп'ютера. Вона веде діалог з користувачем, здійснює управління комп'ютером, його ресурсами (оперативною пам'яттю, місцем на дисках), запускає інші (прикладні) програми на виконання.

Операційна система забезпечує зручний інтерфейс між користувачем або його прикладними програмами та пристроями комп'ютера. Основна необхідність в операційній системі полягає в тому, що елементарні операції для роботи з пристроями комп'ютера та керування його ресурсами є операціями дуже низького рівня, тому дії, які потрібно виконати користувачеві та прикладним програмам, складаються з кількох сотень чи навіть тисяч елементарних операцій. Наприклад, для виконання такої нескладної дії, як копіювання файлу з однієї дискети на іншу (файл – це поіменований набір інформації на диску чи іншому магнітному носії), необхідно виконати тисячі операцій із запуску команд дисководів, перевірки їх виконання, пошуку та обробки інформації в таблицях розміщення файлів на дисках тощо. Операційна система приховує від користувача ці складні та непотрібні подробиці і надає йому зручний інтерфейс для роботи. Вона виконує також різноманітні додаткові дії, наприклад, копіювання чи друк файлів. Операційна система завантажує в оперативну пам'ять всі програми, передає їм керування на початку роботи, здійснює різноманітні дії за запитами, що виконуються програмами, та звільняє оперативну пам'ять, яку займали програми, при їх завершенні.

Операційна система DOS складається з таких частин. Це базова система введення-виведення (BIOS), розміщена в постійній пам'яті – постійному запам'ятовувальному пристрої (ПЗП) комп'ютера, "вмонтована" в комп'ютер. Її призначення – виконання найбільш простих і універсальних послуг операційної системи, пов'язаних з введенням- виведенням. Базова система введення-виведення містить також програми тестування функціонування комп'ютера, які перевіряють роботу пам'яті та пристроїв комп'ютера при ввімкненні електроживлення. Крім того, базова система введення-виведення має програму звернення до завантажувача операційної системи. Останній являє собою дуже коротку програму, розміщену в першому секторі кожного диска (жорсткого чи гнучкого) з операційною системою DOS. Функція цієї програми полягає в зчитуванні в пам'ять ще двох частин операційної системи, які завершують процес завантаження DOS.

Завантажувач операційної системи на жорсткому диску (вінчестері) складається з двох частин. Це пов'язане з тим, що жорсткий диск може бути поділений на кілька розділів (логічних дисків). Перша частина завантажувача розміщена в першому секторі жорсткого диска, вона вибирає, з якого розділу жорсткого диска треба продовжити завантаження. Друга частина завантажувача розміщена в першому секторі цього розділу, вона зчитує в пам'ять модулі DOS та передає їм керування. Дискові файли Io.sys та Msdos.Sys завантажуються в пам'ять завантажувачем операційної системи та залишаються в пам'яті комп'ютера. Файл Io.sys є доповненням до базової системи введення-виведення в ПЗП. Файл Msdos.sys реалізує основні високорівневі послуги DOS.

Командний процесор DOS, розміщений у файлі Command.coM на диску, з якого завантажує операційна система, обробляє команди, які вводяться користувачем. Деякі команди користувача, наприклад Туре, Dir або Copy, командний процесор виконує самостійно. Такі команди називаються внутрішніми. Для виконання інших (зовнішніх) команд користувача командний процесор шукає на дисках програму з відповідним іменем, і якщо знаходить її, завантажує в пам'ять та передає їй керування. Після закінчення роботи програми командний процесор знищує її з пам'яті та виводить повідомлення про готовність до виконання команд (запрошення DOS). Зовнішні команди DOS – це програми, які надходять разом з операційною системою у вигляді окремих файлів. Такі програми виконують дії обслуговуючого характеру, наприклад, форматування дискет, перевірку дисків тощо.

Драйвери пристроїв – це спеціальні програми, що доповнюють систему введення-виведення DOS та забезпечують обслуговування нових пристроїв чи нестандартне використання існуючих. Наприклад, з допомогою драйверів можлива робота з “електронним диском”, тобто з частиною пам'яті комп'ютера, з якою можна працювати так само, як з диском. Драйвери завантажуються в пам'ять комп'ютера при завантаженні операційної системи, їх назви зазначаються в спеціальному файлі Config.sys. Це полегшує підімкнення нових пристроїв, порушення системи файлів DOS. Початкове завантаження DOS виконується автоматично в таких випадках:

  • • якщо подається електроживлення до комп'ютера;
  • • якщо натиснути на клавішу “Reset” на корпусі комп'ютера (така клавіша є не у всіх моделей комп'ютерів);
  • • якщо одночасно натиснути клавіші (Ctrl), (Alt) і (Del) на клавіатурі.

Для початкового завантаження DOS необхідно, щоб на носії даних, який визначений пріоритетним для початкового завантажування (параметр задається в DIOS) була встановлена операційна система DOS (система MS WINDOWS є похідною від DOS і завантажується після роботи головних – базових функцій DOS). На початку завантаження працюють програми перевірки обладнання, що містяться в постійній пам'яті комп'ютера. В разі виявлення помилки вони виводять її код на екран. Якщо помилка не критична (тобто дає можливість продовжити роботу), то користувач може продовжити завантаження, натиснувши клавішу (F1) на клавіатурі. Якщо несправність критична, завантаження припиниться, і потрібно повідомити про це фахівців з технічного обслуговування комп'ютерів. Після того, як з диску, з якого завантажується операційна система, зчитана програма-завантажувач операційної системи, вона зчитує в пам'ять комп'ютера модулі операційної системи – файли

Io.sys і Msdos.sys та передає їм керування системою. Далі з диску зчитується файл конфігурації системи Config.sys та відповідно до вказівок, що містяться в цьому файлі, завантажуються драйвери пристроїв і встановлюються параметри операційної системи. Якщо файл Config.sys відсутній, встановлюються заздалегідь визначені параметри стандартної конфігурації.

Потім з диску, з якого завантажується операційна система, зчитується командний процесор (файл Command.coM) і вже йому передається керування. Командний процесор виконує командний файл Autoexec.bat, якщо він існує в кореневому каталозі диску, з якого завантажується операційна система. В файлі Autoexec.bat записують команди та програми, які виконуються при кожному запуску комп'ютера. Якщо файла Autoexec.bat не знайдено, то DOS запитує у користувача поточну дату та час. Після цього процес завантаження операційної системи закінчується. DOS видає запрошення, яке показує, що система готова до обробки подальших команд користувача.

 
<<   ЗМІСТ   >>