Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Інтенсивні технології при вирощуванні осетрових

Загальна характеристика. Волго-Каспійский басейн є унікальною водоймою по складу різних видів осетрових, улови яких складали 90 % їх світового вилову. Відтворення осетрових у водоймах даного басейну завжди мало важливе значення для формування їх чисельності і запасів. Своєрідність іхтіофауни, різноманітність і харчова цінність риб зумовили раннє вивчення біоресурсів Волго-Каспійського басейну і його активне використання для промислу. Саме це та ряд багатьох інших проблем залишили відбиток на сучасному стані запасів осетрових не лише у Волго-Каспійському басейні, але і в Азово- Чорноморському.

Осетрові - промислово цінні види риб, представники реліктової іхтіофауни, що з давніх-давен складають національне багатство багатьох країн світу. Вони зуміли пережити мільйони років еволюції і пристосуватися до найрізноманітніших умов середовища, але до змін, спричинених господарською та гідротехнічною діяльністю людини, - так і не зуміли, що спричинило величезний підрив екосистеми нерестових річок басейну Каспію, а це, у свою чергу, - умови природного відтворення осетрових, а також фізіологічний стан плідників. Посилення негативного техногенного впливу викликало необхідність розробки концепції збереження природного розмноження осетрових усіх біологічних груп.

В даний час природне відтворення осетрових помітно підірвано, але збереження і відновлення його ще можливе. Завдяки високій адаптативній пластичності вони продовжують активно використовувати нерестовища, що збереглися, однак характер їх освоєння у більшої частини ярових та озимих форм різко змінилися. Відбулося зміщення місць і сроків нересту різних видів (білуга, осетер) і різних груп. Для вирішення цієї та багатьох інших проблем необхідно приймати негайні міри.

Збільшення виробництва рибної продукції можливе не лише шляхом охорони місць існування та нересту, регулювання промислу і штучного відтворення, але і за рахунок розвитку товарного рибництва і осетрівництва у тому числі. У економічній ситуації, що склалася, рибництво ведеться на низькоінтенсивному рівні. При дефіциті кормів і добрив основним прийомом інтенсифікації стає полікультура - спільне вирощування швидкорослих видів риб, засноване на відмінності спектрів живлення, дозволяє якнайповніше використовувати кормову базу водойи. Тому важливе значення в розвитку ставового рибництва і

пасовищної аквакультури набули далекосхідні рослиноїдні риби (білий і строкатий товстолобики, білий амур). Проте разом з їх подальшим промисловим освоєнням існують великі потенційні можливості для акліматизації нових об'єктів в багатьох озерах і водосховищах, низька рибопродуктивність яких обумовлена переважанням в них малоцінних тугорослих видів.

 
<<   ЗМІСТ   >>