Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вирощування осетрових у садках.

Осетрові види риб і їх гібридні форми відносяться до цінної харчової продукції, знаходячи широкий купівельний попит в охолодженому виді, баличних і консервних виробах. Нераціональний промисел, забруднення водойми, безпрецедентне браконьєрство в морі і в нерестових річках - все це разом узяте призвело до підриву чисельності популяцій цих видів риб. Зараз очевидно, що навіть за найсприятливіших умов раціонального використання біоресурсів, що вкрай сумнівно, знадобиться щонайменше 50-70 років для відновлення природних популяцій осетрових риб. Зрозуміло, що така перспектива вимагає пошуку альтернативних варіантів розвитку осетрового господарства в країні. Розглядаючи дану проблему, можна однозначно відзначити, що тут є широкі можливості для інтенсивного розвитку не тільки штучного відтворення, а й товарного осетрівництва. Помірні кліматичні умови, наявність величезних водних ресурсів, артезіанські і геотермальні джерела - все це дозволяє розвивати товарне рибництво, в тому числі і осетрівництва у всіх його формах. На жаль, ці можливості в даний час використовуються вкрай неефективно незалежно від інтенсивного виснаження природних рибних запасів.

Інтенсивне вирощування осетрових риб до товарної маси.

Товарні осетрові господарства доцільно розміщувати у водоймах з цілорічним оптимальним гідрохімічними і термічним режимах водного середовища. Для годівлі вирощуваних об'єктів аквакультури (в даному випадку чистих ліній або гібридних форм осетрових) використовуються стартові і продукційні штучні корми. Не виключається також застосування вологих кормів з малоцінних видів риб. Можна також використовувати різного роду відходи харчової промисловості або малоцінних в харчовому відношенні заморожених риб. Найбільш раціонально садкове товарне господарство розміщувати, як на великих внутрішніх водоймах, в бухтах морів, річкових водотоках, так і в ставах, і водоймах комплексного призначення. У перспективі не виключається і будівництво басейнових модулів для цілорічного вирощування товарної риби в керованому термічному режимі. Такі рибоводні комплекси перспективні для районів з холодними кліматичними умовами.

Схема садкового вирощування товарних осетрових передбачає реалізацію наступних процесів:

в замкнених водоймах:

  • - монтаж системи водопостачання;
  • - монтаж садкової лінії;
  • - будівництво лабораторного приміщення для кормовиробництва і житлових приміщень для обслуговуючого персоналу;

в проточних водоймах:

- будівництво господарського комплексу (лабораторних,

побутових та складських приміщень);

  • - монтаж садкової бази;
  • - системи освітлення та сигналізації;
  • - при необхідності блоків кормовиробництва.

Сітчасті садки монтуються на понтонах з траповим настилом (0,5—0,6 м) по периметру, розміри одного садка 5*5 м. глибиною 2 м. Встановлювати садки в ставах необхідно таким чином, щоб уникнути утворення так званих застійних зон, тобто секційно в ряд по два садка (рис. З.З.2.1.).

Схема установки сітчастих садків

Рис. 3.3.2.1. Схема установки сітчастих садків

1 - садки; 2 - понтони

На рисунку 3.3.2.2. представлена схема сітчастого садка.

Дно садка подвійне, виготовлене з делі діаметром вічка 3 мм., а бічні стінки з безвузлової делі діаметром 8—10 мм. Садки розміщуються секційно і закріплюються на понтонах. В якості резерву 10 % гнізд залишають вільними від садків.

Схема сітчастого садка

Рис. 3.3.2.2. Схема сітчастого садка:

1 - делевий садок; 2 - понтон; 3 - огорожа; 4 - металева рама

Вирощування і зимівля риб здійснюється безпосередньо в сітчастих садках. На теплих водах в УЗВ або у ставках-охолоджувачах ТЕЦ риби годують цілорічно. У замерзаючих водоймах тільки у весняно-літній період в діапазоні температур 12—270С. У процесі вирощування ведеться постійний контроль фізико-хімічних параметрів водного середовища (насичення кисню, температурного режиму, рН, концентрації вільної вуглекислоти та ін.). Особлива увага повинна бути приділена поведінці риб. У зимовий час у риб уповільнена рухова активність, а стерлядь, наприклад, зосереджується на дні садка, знаходячись практично в нерухомому стані. На рисунку 3.3.2.3. представлена загальна схема садковий лінії з вирощування товарних осетрових риб. Таке розташування садків забезпечує максимальну зручність їх обслуговування. Однак при цьому необхідно мати на увазі, що частина кормів, а також продукти життєдіяльності риб поступово можуть накопичуватися під садками, що може призвести до погіршення гідрохімічного режиму водного середовища і до посиленого розвитку патогенної мікрофлори.

Загальна схема садкової лінії для вирощування осетрових

Рис. 3.3.2.3. Загальна схема садкової лінії для вирощування осетрових

1 — міжсекційний простір, 2 — одна із секцій садкової лінії

Тому якщо садкові лінії створені в закритих водоймах, доцільно в таких водоймах культивувати угрупування риб або інших гідробіонтів, здатних утилізувати накопичену органіку, або ж її необхідно видаляти за допомогою насосів. Слід при цьому зазначити, що делеві садки в процесі експлуатації обростають дрібної водною рослинністю і періодично вимагають постійного очищення від обростань. В іншому випадку у воді садків погіршується гідрохімічний режим. З цією метою проводиться періодична зміна оброслих садків, для чого в резервні понтонні гнізда встановлюється новий, в який пересаджується риба. Потім вилучений садок висушується на сонці з метою видалення обростань. Для спостереження за життєдіяльністю риб, а також запобіганню розкрадання майна і риби на садковий базі забезпечується нічне освітлення. Організовується також охорона об'єкту, а якщо це

неможливо, то призначаються позмінні чергові для охорони та спостереження за станом об'єктів вирощування. Можна також використовувати підводну камеру для дослідження поведінки риб.

Процес вирощування осетрових риб в садках у водоймах з природною динамікою температурного режиму зводиться до наступного. Однорічок бестера, ленського осетра або інших чистих видів і гібридних форм доставляють в кінці березня-початку квітня і вирощують в садках до першої половини листопада. Дволіток залишають на зимівлю в цих же садках. У період льодоставу садки накривають матами, виготовленими з чакану. У зимовий період не допускається покриття льодом верхньої частини водного шару садків. З квітня по жовтень проводиться активна годівля вирощуваних об'єктів. Восени при досягненні товарної маси риб реалізують, а нестандартних трьохліток залишають разом з дволітками на подальше вирощування до досягнення ними кондиційної маси.

Наприкінці жовтня годівля припиняється, хоча ці терміни залежно від погодних умов можуть зсуватися в ту чи іншу сторону. Поповнення новим поколінням молоді для товарного вирощування здійснюється щорічно з урахуванням обсягів реалізації товарної продукції. Технологія товарного вирощування осетрових риб при природних температурних умовах передбачає 2-3-річний період. В якості основних і надійних постачальників посадкового матеріалу (незалежно від видової приналежності риб) є спеціалізовані рибоводні господарства. Важливо мати на увазі, що посадковий матеріал повинен бути адаптований до штучним кормосумішей. Виживаність однорічок, адаптованих до штучного корму в ранньому віці (з періоду активного харчування), на 20-30 % вище в порівнянні з тими, які вирощені на природних кормах.

 
<<   ЗМІСТ   >>